Google překladač: English Deutsch

Obchodní bilance skončila v červnu přebytkem 7,5 mld. Kč, což je o 6,7 mld. Kč více než ve stejném měsíci loňského roku. Jde o nejvyšší červnový přebytek v historii České republiky. Se státy EU byla bilance aktivní 23,8 mld. Kč, se státy mimo EU pasivní 16,3 mld. Kč. Bilance se zlepšila zejména v obchodě se stroji a dopravními prostředky (růst aktiva o 5,0 mld. Kč), průmyslovým spotřebním zbožím (zvýšení přebytku o 1,6 mld. Kč), chemickými výrobky (snížení pasiva o 1,2 mld. Kč) a polotovary a materiály (růst aktiva o 0,5 mld. Kč). Prohloubil se deficit bilance s minerálními palivy o 1,1 mld. Kč a potravinami a živými zvířaty o 0,5 mld. Kč.

eurocoins_1.jpg

„Strojírenství a automobilový průmysl jsou s nadpolovičním podílem jednoznačnými tahouny domácího exportu. Obrovský potenciál nabízejí především východní trhy ruské federace, Ukrajiny, Pobaltí a Číny. Dokladem, že české strojírenské firmy dokáží získávat kontrakty v řádu stovek miliónů korun, je úspěch jednoho ze členů vývozní aliance Česká dobývací technika, INCO Engineering, který uzavřel v ruském Murmansku kontrakt na dodávky důlního těžebního zařízení v celkové hodnotě přesahující 300 miliónů korun," říká Jitka Hanzlíčková, generální ředitelka agentury CzechTrade.

Tempo růstu trendu vývozu od letošního dubna stabilně roste. Podle předběžných údajů se meziměsíčně v červnu zvýšil vývoz o 2,9 %. Z teritoriálního hlediska se zlepšila obchodní bilance jak se státy EU (růst přebytku o 3,1 mld. Kč), tak se státy mimo EU (snížení schodku o 3,6 mld. Kč). Bilance se zlepšila zejména se Spojenými státy, Spojeným královstvím, Ukrajinou, Francií a s Německem. Zhoršila se bilance s Nizozemskem, Ruskem a Rakouskem.

„Tuzemským firmám se díky kvalitnímu marketingu a sázce na sofistikovanou produkci stále více daří prosazovat na zahraničních trzích. Nárůst vývozu zaznamenáváme nejen ve všech hlavních teritoriích ale i u celého seznamu exportních komodit. Těší mne, že vedle tradičního odbytiště, tj. hlavních trhů Evropské unie, se za poslední dobu velmi slibně ukazují obchody i na vzdálenějších trzích, jakými jsou například Spojené státy či Japonsko. Troufám si dnes optimisticky tvrdit, že v tomto roce míříme k prvnímu přebytku v dějinách zahraničního obchodu České republiky,“ říká dále Jitka Hanzlíčková, generální ředitelka CzechTrade.

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news