Google překladač: English Deutsch

Automobilový průmysl naráží při výrobě převodovek na rostoucí požadavky na výkon, tichý chod a snižování nákladů. Vysoký výkon a komfortní tichý chod vyžadují náročnou geometrii ozubení s mikronovými tolerancemi, vysokou hladkost povrchu, strukturu a pevnost boků zubů. To vše při rostoucím tlaku na snižování cen. Řešením je kombinování nejvýkonnějších technologií výroby ozubení zvyšující produktivitu a zajišťující vysokou kvalitativní úroveň.

imtos-01

 

Honovat nebo brousit? Rozhoduje kvalita

Oba postupy mají své výhody. Na životnost a hlučnost má vedle geometrie ozubení vliv mikrostruktura boku zubu vytvořená při konečném obrábění. Struktura povrchu, vytvořená honováním, pozitivně ovlivňuje hlučnost převodu. S drsností do Ra = 0,2 µm a vyvolaným vlastním pnutím do 1 200 N/mm jsou honováním upravené boky zubů velmi odolné vůči opotřebení. Navíc nevzniká riziko spálení materiálu, což usnadňuje procesní kontrolu a zajištění kvality. Odvalování získává stále větší význam zvlášť u malých sérií díky flexibilitě, variabilitě vybavení a redukci skladových zásob. Firma Gleason inovacemi výrazně zvýšila výkonnost obou technologií. Nabízí unikátní rozsáhlé know-how pro všechny technologie používané při výrobě ozubení měkkým i tvrdým obráběním.

Výkon se při honování zdvojnásobil a náklady na nástroje prudce klesly

Gleason zvýšil řeznou rychlost až na vs = 15 m/sek. Pro drasticky zvýšený výkon je nutná extrémně tuhá konstrukce stroje. U Gleason 150 SPH odvádí honovací hlava reakce na obráběcí síly přímo do betonem vyplněného lože stroje. Stroj dosahuje rychlosti 3 000 ot./min. a až 10 000 ot./min. u obrobku, z čehož vyplývá efektivita honování při přídavku na bok zubu až do 80 µm. Z extrémně tuhé konstrukce stroje profituje také životnost nástrojů. Ve spojení s technologií „Spheric Power Honing“, může být jedním nástrojem na ozubených kolech provedeno více operací. K vyšší produktivitě vedou i extrémně prodloužené intervaly mezi orovnáváními.

Při honování automobilového převodového ozubeného kola je třeba orovnat honovací kroužek po cca šesti až osmi stech cyklech. Při cíleném počítačovém sledování úhlu os nástroje a obrobku může být honovací kroužek profilovaný až 240krát! Časy taktů stroje řady SPH jsou přibližně poloviční oproti obvyklým, náklady na nástroje (á kus) klesají na senzační úroveň – u ozubených kol typických pro převodovky osobních automobilů pod 0,04 EUR – aniž by se po kalení frézovaného resp. obráženého obrobku muselo vložit broušení. 

Díky klasické technice HSK je výměna obrobku, prováděná paralelně s hlavním časem, rychlá, snadná a flexibilní

Se zkrácením hlavních časů při technologii SPH musí jít zkrácení vedlejších časů. U stroje Gleason 150 SPH minimalizuje vedlejší časy rychlá výměna obrobků na principu standardního HSK. Polotovary se velmi rychle upínají během obrábění předešlých kol na upínače osazené HSK. V produktové řadě SPH povýšila firma Gleason honování na absolutně konkurenceschopnou technologii, vytvářející v jedné operaci v minimálním čase z kaleného obrobku precizní ozubené kolo.

Odvalování s kompenzací podřezání a optimalizací struktury povrchu

Při broušení ozubení vznikají podmíněná podřezání, vedoucí k odchylkám od zadané geometrie. Dosud používané nákladné postupy kompenzace podřezávání se v praxi příliš neprosadily. Firma Gleason vyvinula a patentovala velmi snadný postup, který minimalizuje a kompenzuje nežádoucí efekty a poskytuje cílené efekty podřezání podporující optimální záběr boku zubu. Vyvinula také technologii ovlivňující povrchovou strukturu vytvořenou při odvalovacím broušení. Ve srovnání s jinými technologiemi broušení zlepšuje únosnost a hlučnost převodu. Obě inovace najdete např. u stroje Gleason Genesis 160 TWG.

Rozhoduje kvalita měkkého obrábění

U měkkého obrábění vede ke zvýšení efektivity integrace více kroků do jednoho stroje, např. frézování, zkosení hran a odjehlování. Ušetří se přepínání, odpadá potřeba místa pro odjehlovací stroj a zjednoduší se logistika toku materiálu. Tuto konstrukci najdete např. u stroje Genesis HiC (HiC – „Hobbing with integrated Chamfering“).

Společnost Gleason představuje absolutní světovou špičku v ozubárenských technologiích. Neustálý výzkum a vývoj dělá z Gleason leadera pokroku v této oblasti, schopného vytvořit komplexní špičkové řešení pro každého zákazníka a zároveň mu poskytnout špičkové firemní know-how a podporu.

Partnerem Gleason pro prodej a servis v České republice a na Slovensku je IMTOS, spol. s r.o.

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news