Google překladač: English Deutsch

Společnost SAFINA, a.s., přední zpracovatel materiálu s obsahem drahých kovů ve střední a východní Evropě, dosahuje výrazného úspěchu s uvedením unikátní technologie studeného nástřiku, tzv. Cold spray do komerční výroby. SAFINA je vůbec první společností v České republice, která studený nástřik využívá pro masovou výrobu. Jen za poslední rok výroba targetů* nové generace díky této technologii vzrostla o 25 %, celková hodnota roční výroby společnosti představuje 4,3 mld. Kč, z toho objem targetů z drahých kovů činí přibližně 30 tun v hodnotě 600 mil. Kč.

technologie-cold-spray

Výroba targetů pomocí technologie studeného nástřiku**, zejména ze stříbra a platinových kovů, je klíčová pro sklářský a elektrotechnický průmysl, kde jsou využívány pro výrobu skla a paměťových disků. SAFINA produkci zajišťuje celosvětově, 75 % jde na export, zejména na trhy v Evropě, USA a Rusku, a čtvrtina je využívána pro český trh. Společnost spolupracuje s řadou světových lídrů. V oblasti sklářského průmyslu je to například Asahi Glass Company, největší globální výrobce skla, a v elektrotechnickém průmyslu ON Semiconductor, přední světový výrobce polovodičů se sídlem ve Phoenixu v Arizoně. Jako jedna z nejvíce prestižních zakázek v této oblasti byla pro SAFINU spolupráce na výrobě Zlaté kapky reprezentující Českou republiku na Expu v Šanghaji v roce 2010. Obří kapka byla hlavní atrakcí českého pavilonu, po skončení výstavy se vydala na putovní cestu po celém světě.

SAFINA dlouhodobě realizuje produkci naprašovacích targetů za použití technologie strojařsko-metalurgické a nástřik taveniny, nicméně v současné době nastává ve výrobě targetů kvalitativní zlom díky komerčnímu využití nové technologie Cold spray.

„Tato technologie a její komerční využití nám umožňuje být předním partnerem výrobců skla a elektrotechniky nejen na českém trhu, ale i ve světovém měřítku. Drahé kovy jsou díky svým speciálním vlastnostem důležitou součástí finálních produktů, jako jsou DVD, CD, hard disky či sklo, které jsou přítomny v našem každodenním životě. Naše výrobky v podobě targetů umožňují jejich efektivní produkci pro konečné uživatele,“ uvedl Tomáš Plachý, generální ředitel společnosti SAFINA, a dodal: „Unikátnost technologie Cold spray spočívá zejména v bezchybném a naprosto homogenním vytváření vrstev drahých kovů, jež jsou dále využívány v průmyslu. Investice do studeného nástřiku dosáhla celkově 50 mil. Kč, kdy část byla spolufinancována z fondů Evropské unie.“

Studený nástřik byl původně vyvinut akademiky v rámci ruského výzkumného programu propulsivních technologií. Technologie spočívá v urychlení prachových částic kovu na rychlosti převyšující mnohonásobně rychlost zvuku a přeměně jejich kinetické energie na deformační a tepelnou energii v místě dopadu. Tím dochází ke vzniku kovových vrstev s unikátními vlastnostmi. Průmyslové aplikace jsou v současné době studovány na univerzitách v USA, Německu a Japonsku. První známou aplikací svého druhu je výroba automobilových pojistek nástřikem měděného prášku na plastovou fólii. SAFINA jako první firma podnikající v oblasti drahých kovů zvládla komerčně tuto technologii aplikovat na výrobu naprašovacích targetů v rámci českého trhu, v evropském měřítku je pak druhou firmou v této oblasti. Hlavními přednostmi studeného nástřiku oproti jiným technologiím je bezchybná tvorba nastříkané vrstvy, homogenní depozice vrstev a přesně definovaná mikrokrystalická struktura deponovaného kovu.

www.safina.cz

technologie-cold-1

 

Kalendář akcí

<<  Leden 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..