Google překladač: English Deutsch

„Výstavba plnicí stanice vodíkových trajlerů trvala 14 měsíců a samotné plnění vodíku do trajlerů bylo zahájeno v listopadu 2005“, oznámil Ing. Petr Choulík, CSc., generální ředitel LINDE TECHNOPLYN, u příležitosti Vodíkového dne v Ostravě. Smlouva o výstavbě plnicí stanice vodíkových trajlerů mezi LINDE TECHNOPLYN a.s. a BorsodChem MCHZ, s.r.o. byla podepsána 23. června 2004. LINDE TECHNOPLYN a.s. se částečně podílela na modernizaci výroby vodíku v BorsodChem MCHZ investicí ve výši 50 milionů Kč, celková výše investic Linde do plnírny vodíkových trajlerů převýšila 90 milionů Kč. Vodík naplněný do trajlerů je zhruba ze 70% určen pro český trh, zbytek bude směřovat do Polska a na Slovensko. „Realizací této investice se LINDE TECHNOPLYN stává jedním z hlavních hráčů na vodíkovém trhu v České republice“, uvedl dále Petr Choulík. Spuštěním tohoto zdroje bude zčásti nahrazen dovoz vodíku ze zahraničí.

linde_1.jpg

Vodík ze zemního plynu
BorsodChem MCHZ vyrábí vodík metodou parního reformingu ze zemního plynu. Vodík je součástí chemického procesu při výrobě anilinu. Část vodíku je po jeho stlačení pístovými kompresory na tlak 220 barů naplněna do trajlerů.

Současná maximální kapacita plnění je 600 m3/hodinu- doba nutná k naplnění jednoho vodíkového trajleru činí zhruba 4 hodiny. V příštím roce plánuje Linde další investice do zařízení, které zvýší maximální kapacitu plnění na 1 000 m3/hodinu. Roční kapacita zařízení bude více než 7 milionů m3.

Vodík je plněn automatizovaně
Plnicí stanice pracuje zcela automaticky bez asistence personálu. Je třeba pouze připojit trajler a přihlásit se pomocí karty k plnění. Provoz je dálkově sledován z výrobního centra LINDE TECHNOPLYN v Třinci.

Vodík jako nositel energie budoucnosti
Poptávka po vodíku se bude prudce zvyšovat v souvislosti s růstem jeho významu. Koncern Linde se na globální úrovni velmi intenzivně zabývá využitím vodíku. Dlouhodobě úspěšně spolupracuje na výzkumných projektech týkajících se tématu „vodík jako nositel energie budoucnosti“. Jejich výsledkem je mimo jiné výstavba 20 čerpacích stanic na vodík pro automobily a autobusy ve světě, které vodík používají jako pohonné palivo.

Linde v letošním roce prezentovalo svou vizi „Evropské vodíkové dálnice“ – dálničního okruhu procházejícího hlavními centry vývoje a výroby automobilů v Německu. Vize počítá s instalací čerpací stanice vodíku na každých 50 km dálnice. Podle zpracované studie nepřesáhnou náklady na dálnici 30 milionů eur. Tyto prostředky jsou potřebné na vytvoření evropské automobilové vodíkové infrastruktury do roku 2020 a zpřístupnily by vodík více než 120 milionům lidí, což představuje celou jednu třetinu populace Evropské unie.

LINDE TECHNOPLYN v číslech
LINDE TECHNOPLYN a.s. má největší podíl na trhu technických plynů v České republice. Je součástí koncernu Linde AG. Zabývá se zejména výrobou a prodejem technických, medicinálních a speciálních plynů. Většina produkce je určena pro český trh. V roce 2005 společnost očekává tržby ve výši 4,3 miliardy Kč a bude investovat více než 1,5 miliardy Kč.
http://www.lindetechnoplyn.cz

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news