Google překladač: English Deutsch

Kromě 20. výročí sametové revoluce oslavíme v letošním listopadu i další jubileum: již podesáté bude listopad měsícem kvality v ČR. Naše země se tak připojuje k téměř stovce států světa, které si v listopadu připomínají Světový den kvality a Evropský týden kvality. Řada akcí v celém světě připomene kvalitu jako významný fenomén 21. století.

Kvalita je slovo, které čím dál více ovlivňuje životy lidí na celém světě. Firmy z vyspělých zemí si uvědomují, že kvalita a inovace jsou jejich jediné zbraně v boji s levnou asijskou konkurencí. Spotřebitelé začínají přicházet na to, že české přísloví "Laciné, dvakrát placené" má platnost i v moderní době. Aféry s nekvalitními hračkami, potravinami, textilem či obuví se objevují ve zpravodajství i několikrát týdně. Jen málokdy se však ze zpráv spotřebitel dozví, jak vybírat zboží bez rizika, jak si ohlídat svá práva při nákupu. Podnikatelé mnohdy netuší, že existují ve světě vyzkoušené nástroje, které jim mohou významně ulehčit podnikání. Ambici alespoň částečně tento stav změnit má i nadcházející Listopad - Měsíc kvality v ČR.

"Česká republika má díky Národní politice kvality jeden z nejlepších systémů podpory kvality na světě," říká JUDr. Robert Szurman, předseda Rady kvality ČR. "Máme jednotné centrum, ze kterého koordinujeme všechny aktivity, které se ke kvalitě vztahují. Bohužel ale programy, které spotřebitelům i podnikatelům nabízíme, nejsou dostatečně využívány."

Využití programů na podporu kvality záleží do značné míry na informovanosti veřejnosti. Předat maximum informací o nových trendech v kvalitě je i hlavním úkolem téměř 20 akcí, které se uskuteční v rámci Měsíce kvality. V době, kdy je kvalita v celém světě skloňována jako základ úspěchu na trhu je získávání informací v této oblasti nezbytným předpokladem rozvoje našich firem. Proto k nejvýznamnějším odborným akcím patří mezinárodní konference s mottem "Odlište se kvalitou", kterou hostí od 3.- 4.11. pražský Národní dům na Vinohradech.

Kvalita je ale také důležitým vodítkem pro spotřebitele. Naději, že se na předvánočních nákupech nespleteme a koupíme opravdu kvalitní dárky posílí 4. listopadu Večer s Českou kvalitou, kde budou předána ocenění nejlepším výrobkům a službám, m.j. hračkám, dětským botičkám a textilu.

Vyvrcholením Měsíce kvality bude bezpochyby 11. listopad, kdy budou nejlepším firmám a organizacím předány Národní ceny kvality ve Španělském sále Pražského hradu. Tato ocenění jsou jako jediná v ČR udělována podle pravidel uznávaných v téměř 80 zemích světa a vítězi umožňují účast v soutěži o Evropskou cenu kvality (EFQM Excellence Award).

„Pokud nezachytíme trend nastupujícího významu kvality a inovací v mezinárodní konkurenci bude to mít pro naši ekonomiku zničující dopady,“ říká Ing. Pavel Ryšánek, ředitel Národního informačního střediska podpory kvality. „Naše firmy zatím často ignorují témata, jakými jsou Společenská odpovědnost organizací (CSR), nebo ověřené systémy managementu kvality. Čekají, až je k tomu trh donutí. Ale to už může být pozdě.“

„Měsíc kvality“ je nejvýznamnější akcí v Národním programu podpory kvality. Tento program sdružuje aktivity ministerstev, vládních i nevládních organizací, profesních komor a sdružení, které mají společný cíl: Zlepšovat kvalitu zboží a veškerých služeb pro občany ČR a poskytovat českým firmám účinné nástroje na zvyšování kvality řízení a dosažení mezinárodní konkurenceschopnosti.
Více informací na :

www.npj.cz

Kalendář akcí

<<  Červenec 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..