Google překladač: English Deutsch

Membrána DuPont™ Tyvek® je produktem DuPont Building Innovations. Ucelený sortiment divize – od inovačních energeticky úsporných systémů, až po estetická a dlouhodobá řešení povrchů, nabízí bezpečnost, trvalou odolnost, krásu a energetickou úspornost a tím významně přispívá k vytváření moderního stavebního prostředí.

DuPont je výrobní a obchodní společnost, aplikující nejnovější poznatky vědy. Už od roku 1802 využívá vědecké poznatky k vytváření udržitelných řešení, vedoucích k lepšímu, bezpečnějšímu a zdravějšímu životu lidí na celém světě. Ve více než 70 zemích nabízí širokou škálu produktů a služeb v zemědělství, potravinářství, stavebnictví, komunikacích a dopravě. Jedním z projektů, na kterém se v poslední době podílela, je stavba nového impozantního sportovního centra Little Venice v Paddingtonu v západním Londýně o rozloze 1 435 m2. Podle projektu mělo být centrum energeticky co nejúspornější a při stavbě měly být použity vyspělé materiály a systémy. Budova navržená studiem LCE Architects a realizovaná ve spolupráci s radou pro trvale udržitelnou výstavbu Go Green se též pyšně honosí zelenou střechou.
V projektu haly hrají významnou roli tři vysoce funkční membrány od DuPont Building Innovations. Lze je použít ve všech typech budov a staveb, při výstavbě silnic, mostů a jiné infrastruktury, ale také při tvorbě zahrad a ochraně nebo obnově současných a historických staveb. V případě Paddingtonského projektu jednak chrání atraktivní moderní konstrukci, ale také zvyšují tepelnou účinnost budovy.

DuPont™ Tyvek® UV Facade
Membrána DuPont™ Tyvek® UV Facade byla vyvinuta za použití stejné unikátní technologie, která z produktu DuPont™ Tyvek® učinila jedničku na trhu a která při projektování otevřených fasád dává větší volnost a jistotu. Ve sportovním centru byla použita k ochraně zdí prodyšně izolovaných proti UV záření (za použití technologie Rainscreen) a je instalována za dřevěným obložením Finnforest Thermowood.
Podle očekávání chrání vyspělá membrána DuPont™ Tyvek® spolehlivě i proti větru, vodě, meziprostorové kondenzaci vlhkosti a úniku vzduchu. Současně ale umožňuje rozptyl par. Je velmi pevná a snadno se s ní pracuje. Navíc má za sebou technickou podporu a skvělé zázemí globální společnosti, využívající nejnovějších vědeckých poznatků. Fólie DuPont™ Tyvek® UV Facade nese značku kvality CE podle normy EN 13859-2 a v průběhu velmi přísných testů prokázala schopnost odolávat UV záření po opravdu velmi dlouhou dobu.
Podle slov Marka Hewitta z LCE Architects byla membrána DuPont™ Tyvek® UV Facade vybrána proto, že „prioritou návrhu bylo použití otevřené fasády dřevostavby (z důvodů odvětrání, zastínění proti slunci, ekologického hospodaření s materiály a vzhledu), a tak bylo potřeba nalézt vhodnou prodyšnou membránu, která by vydržela devastující účinky UV záření. Také měla mít dlouhou životnost, a to stejnou nebo ještě delší, než je životnost dřevěných obkladů Thermowood, neměla vyžadovat celoživotní údržbu a měla být strukturálně celistvá, aby při stavbě nedošlo k jejímu poškození“.

DuPont™ Tyvek® Supro a VCL SD2
Spolu s DuPont™ Tyvek® UV Facade byly použity další dva výrobky z řady vyspělých membrán DuPont™ Tyvek®, které poskytují svou vynikající ochranu zase dalším částem konstrukce. Membrána DuPont™ Tyvek® Supro je instalována za vnějšími zdmi, které jsou oplechovány systémem Bailey Eaves (nikoli obloženy dřevem), zatímco DuPont™ Tyvek® VCL SD2 se umisťuje mezi izolovaný ocelový rám a vnitřní obložení některých vnějších zdí.
Mark Hewitt dodává, že „prodyšná membrána DuPont™ Tyvek® Supro byla instalována za sekundární ocelovou konstrukci a hliníkovou konstrukci pro Rainscreen, protože zajišťuje potřebnou odolnost vůči vlhkosti a opotřebení a vykazuje vysokou paropropustnost, která umožňuje vnějším zdím řádně dýchat, zatímco DuPont™ Tyvek® VCL SD2 představuje další parozábranu a významně zabraňuje úniku vzduchu”.
Díky těmto stavebním materiálům budou moci provozovatelé udržet energetické náklady v této vysoce efektivní budově na minimální úrovni.

Certifikáty
K posílení důvěry zadavatelů v řadu membrán DuPont™ Tyvek® přispělo i nedávné označení Q-Mark, které těmto membránám udělila britská asociace Timber Frame Association. Je důsledkem obnovení certifikátů BBA, udělených membránám DuPont™ Tyvek® pro aplikaci ve zdech a střechách.

www.tyvek.cz