Google překladač: English Deutsch
T+T 1-2/2009

Člověk by při práci často potřeboval tři ruce. Tento sen se nám v dohledné době asi nevyplní, ale kdo nemá strach z novinek a porozhlédne se na našem trhu, jistě najde mnoho důmyslných zařízení, se kterými časem téměř sroste. Pokud hledáte silného pomocníka pro upínání materiálu, měli byste se seznámit s vakuovým systémem VAC-SYS.

Části systému
Hlavní části systému představují vakuová vývěva, upínací jednotka a nožní ventil. Vakuová vývěva vytváří podtlak, který převádí do upínací jednotky, kde je využit pro upnutí obrobku, nožním ventilem lze podtlak přerušit a přisátý předmět uvolnit.

Vakuová vývěva
Vakuová vývěva je nejobjemnější součástí systému VAC-SYS, může být umístěna mimo pracovní prostor, propojení s upínací jednotkou zajišťuje vakuová hadice. Elektrická spotřeba vývěvy je ve srovnání s klasickým kompresorem mnohonásobně nižší. Pro dokonalou kontrolu nad postupem upínání je vývěva vybavena zvenku viditelným měřidlem vakua.
Použití VAC-SYS se neomezuje pouze na dílnu, snadné a účelné je i použití na montáži u zákazníka, čerpadlo je proto umístěno v Systaineru prostorově úsporně a bezpečně, aby snášelo přepravu.

Upínací jednotka
Upínací jednotku snadno připevníme na jakoukoli rovnou desku přišroubováním nebo můžeme i zde využít podtlak vytvářený vývěvou a jednotku k podložce přisát.
Vlastním upínacím prvkem je vakuová přísavka ze speciálního měkkého plastu, který nepoškrábe ani neušpiní povrch žádného obrobku. Takže přisát například desku s vysokým leskem nebo bílý materiál je naprosto bezpečné. Přisátý kus lze otočit až o 360° a naklonit až o 90°, tím je umožněn přístup z pěti stran a opracování plochy i hran obrobku na jedno upnutí. Frézování, broušení, hoblování, řezání, tmelení, nanášení podkladových nátěrů nebo lakování je při využití tohoto upínacího systému mnohem efektivnější.
K základní výbavě patří čtyři velikosti přísavek různých tvarů, které je možné snadno vyměňovat bez použití nástrojů. Každá samostatná jednotka upne obrobek až do hmotnosti 30 kg. Je-li obráběný kus těžší, lze dokoupit samostatnou upínací jednotku a využít obě najednou, tento způsob aplikace také umožní upnutí výrobků nestandardních tvarů.

Nožní ventil
Nožním ventilem lze ovládat upínací sílu vakuového talíře, přitom k manipulaci s obrobkem, který upínáme nebo naopak uvolňujeme, můžeme využít obě ruce.

Současná cena systému VAC-SYS se pohybuje kolem 30 000,- Kč. Protože se jedná o jedinečné zařízení, jistě se najde mnoho oborů či jednotlivých operací, kde cena bude mnohonásobně vyvážena operativností tohoto způsobu upínání.

www.festool.cz