Google překladač: English Deutsch

Společnost Siemens podepsala exkluzivní smlouvu s firmou Airbus o společném vývoji řešení pro komunikaci prostřednictvím sítě GSM během letu. Siemens poskytne technologii GSM a Airbus zajistí její integraci do stávajících elektronických systémů letadel. Airbus bude navíc zodpovědný za nabídku nového řešení leteckým společnostem a za jeho údržbu. Nová služba by měla být poprvé komerčně spuštěna v roce 2006. Airbus tak bude zákazníkům leteckých společností schopen nabídnout během letu stálou dosažitelnost.

208letadlo_3.jpg

Rozhodujícím faktorem ve výběru partnera pro realizaci této zajímavé služby byla pro firmu Airbus zkušenost společnosti Siemens s realizací komplexních projektů a inovativních technologií orientovaných na zákazníka. Díky integraci technologie GSM budou mít pasažéři leteckých společností možnost používat své mobilní přístroje pro telefonování či surfování na Internetu v průběhu letu. Trvalá dosažitelnost je pro mnoho cestujících rozhodujícím faktorem kvality, zejména během služebních, ale také během soukromých letů.
Řešení GSM je realizováno pomocí základnové stanice Siemens nano-GSM/GPRS, která je v letadle umístěna za střešním panelem, a umožňuje tak příjem signálu z mobilního telefonu, PC nebo organizéru bez ohledu na umístění sedadla v letadle. Základnová stanice Siemens nano-GSM/GPRS je nejmenší a nejlehčí na světě. Produkt na bázi IP je napojen na pozemní mobilní síť GSM za pomoci satelitní technologie.
Důležitým předpokladem implementace řešení je integrace technologie selektoru kanálů. Tato technologie zabraňuje koncovým přístrojům navázat kontakt s pozemními sítěmi, a zasáhnout tak do letecké elektrotechniky. Zajišťuje tak, že se radiová komunikace z letadla odehrává pouze prostřednictvím satelitu. Nové řešení nabídne modulární strukturu, kterou lze snadno rozšířit na větší kapacitu či o jiné technologie (kromě GSM např. WLAN).
„Možnost používat mobilní telefony na palubě letadla byla dlouhou dobu přáním mnoha pasažérů, kteří často služebně cestují a pro svou práci potřebují mobilní komunikaci,“ vysvětluje Christoph Caselitz, prezident oblasti Mobilních sítí společnosti Siemens. „Ve společnosti Siemens tvrdě pracujeme na mobilních podnikových řešeních, které mohou operátoři a poskytovatelé služeb svým zákazníkům nabídnout prostřednictvím bezdrátové technologie. Partnerství společností Siemens a Airbus je zárukou brzkého fungování této služby, která leteckým společnostem přinese nové zdroje příjmů.“