Google překladač: English Deutsch

Společnost Siemens v loňském roce upevnila svou silnou pozici v oblasti mezinárodně přihlášených patentů. V aktuálním žebříčku, zveřejněném Světovou organizací duševního vlastnictví (WIPO) v Ženevě, zaujala s 1 480 přihlášenými patenty třetí příčku, a to za firmami Philips (2 495) a Matsushita (2 344). „Přihlášení patentů u WIPO je stále důležitějším způsobem, jak pro naše aktivity v oblasti výzkumu a vývoje získat celosvětovou patentovou ochranu,“ řekl profesor Winfried Büttner, ředitel Korporátního duševního vlastnictví Siemens.

36565.jpg

V loňském roce Siemens podal u WIPO celkem 1 480 patentových přihlášek. Žádost o právo průmyslového vlastnictví prostřednictvím WIPO je mnohem levnější, než podávat jednotlivé přihlášky ve 184 členských státech. Je to možné díky proceduře aplikované u WIPO podle Smlouvy o patentové spolupráci (PCT), která upravuje mezinárodní spolupráci v oblasti patentové ochrany.

Siemens díky vysokému počtu patentových přihlášek dále posiluje své postavení na důležitých mezinárodních trzích, zejména v Číně, USA, Japonsku, Indii a Koreji. Zejména vysoký nárůst prodeje v oblasti medicínské technologie a energetického sektoru v Asii si v tomto regionu žádají intenzivní rozšíření ochrany patentů.

„V loňském obchodním roce činily přihlášky společnosti Siemens z oblasti energetiky a ochrany životního prostředí, zdravotnictví, automatizace a řízení a průmyslových a veřejných infrastruktur jednu třetinu našich patentových přihlášek,“ řekl Büttner. „Vědomě posilujeme naše patenty v oblastech, ve kterých Siemens roste.“

Procedura PCT je účinnou metodou pro rozšíření patentového portfolia na důležitých trzích. Siemens se na ni spolehl zvláště při vývoji evropského patentového portfolia, a to zejména ve Francii, Velké Británii a Itálii.

V obchodním roce 2005/2006 investoval koncern Siemens do výzkumu a vývoje 5,7 miliardy eur (téměř 160 miliard korun). Se svými 62 000 patenty je tak společnost Siemens celosvětovým lídrem v oblasti inovací. Společnost Siemens zaměstnává ve výzkumu a vývoji celosvětově téměř 50 000 lidí.


Siemens patří mezi největší globální elektrotechnické a elektronické koncerny. Společnost zaměstnává téměř 475 000 odborníků, kteří vyvíjejí a vyrábějí produkty, navrhují a instalují komplexní řešení na míru dle požadavků zákazníků a nabízejí širokou paletu služeb dle jejich individuálních potřeb. Siemens nabízí svým zákazníkům ve 190 zemích inovativní technologie a komplexní know-how. Společnost byla založena před 159 lety a působí v oblastech informace a komunikace, automatizace a pohony, energetika, doprava, zdravotnictví a osvětlení. V obchodním roce 2005/2006 (skončil 30. září 2006) firma Siemens dosáhla obratu 87 miliard EUR a čistého zisku 3,1 miliardy EUR.
Zastoupení společnosti Siemens AG v České republice bylo obnoveno v roce 1990. V současné době patří Siemens s více než 15 800 zaměstnanci mezi největší zaměstnavatele v ČR. V obchodním roce 2005/2006 vykázala skupina podniků Siemens v České republice obrat 58,6 miliard Kč. Siemens v České republice působí v těchto hlavních oblastech: automatizace a řízení, doprava, energetika, informace a komunikace, osvětlení a zdravotnictví.
Více informací najdete na internetových adresách http://www.siemens.com a http://www.siemens.cz