Google překladač: English Deutsch

Poslední statistické údaje jasně ukazují, že Operační program Průmysl a podnikání (OPPP) se stává jedním z nejúspěšnějších operačních programů z hlediska rychlého reálného čerpání evropských prostředků v ČR. Startovní čára byla pro všechny operační programy víceméně stejná, OPPP už během prvních měsíců potvrdil svoji atraktivitu pro podnikatele. K dnešnímu dni bylo předloženo 1443 žádostí o dotace a 1146 žádostí o zvýhodněné úvěry.

oppp_logo_4.gif

„Je to silný nástroj pro podporu konkurenceschopnosti zvláště malých a středních podniků. Velká část prostředků přímé podpory směřuje do oblasti investic, které přímo předznamenávají vyšší produktivitu práce a hmatatelné výstupy. V tomto trendu chceme pokračovat i v průběhu dalšího programovacího období.“
Milan Urban, Ministr průmyslu a obchodu

Na špici regionálního pelotonu jsou stále moravské regiony
Ačkoli nabírají tempo v podávaní projektů všechny regiony, ..“ málo platné, na Moravě je znát lepší podnikatelský duch i spolupráce s hospodářskými komorami. Svoji roli tady sehrávají i místní zkušenosti s využíváním předvstupních fondů Evropské Unie“ charakterizoval současný stav ředitel odboru strukturálních fondů MPO Břetislav Grégr.

Obavy, že necháme finance v Bruselu , jsou zbytečné
Pro žadatele z Operačního programu Průmysl a podnikání je celkově vyčleněno cca 11 mld. Kč (číslo není přesné z důvodu poskytování prostředků v € a přepočítávání dle kurzu).
Kvalifikované odhady předpokládají, že ke konci roku 2005 bude reálné čerpání v minimální výši 1 091 000 000,-Kč . Již dnes přešlo na účty podnikatelů téměř 800 mil Kč, 44 žádostí o platbu naplní účty o dalších 219 mil Kč, ČMZRB avizuje dalších 90 milionů.
Odhady pro další roky jsou obtížné, ale vzhledem k předloženým i projednávaným žádostem bude rok 2006 opravdovými žněmi.

„V roce 2006 očekáváme čerpání financí až do výše 4 miliard Kč. Dojde totiž i na projekty infrastrukturálního charakteru. Příkladem může být třeba areál Škody Plzeň, kdy projekt doběhne v polovině příštího roku. Proplacená dotace jen pro tento případ dosáhne 650 milionů Kč.“
Milan Urban, ministr průmyslu a obchodu

Na prostředky z programu OPPP dosáhli i nepodnikatelské subjekty
V praxi se prokazuje, že OPPP není jen programem podpory podnikatelů. Příkladem je město Dobřany, které v rámci programu REALITY získalo dotaci na podporu infrastruktury pro výstavbu místní průmyslové zóny, obdobně město Třinec nebo město Vodňany. Také v programu PROSPERITA jsou příjemcem dotací často univerzity, které hledají cestu k podnikatelům prostřednictvím budovaných vědeckotechnických parků, podnikatelských inkubátorů či center pro transfer technologií. Zde lze jmenovat např. Masarykovu univerzitu a Vysoké učení technické v Brně nebo Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích.
Řada univerzit či různých podnikatelských sdružení se zapojila i do programu KLASTRY, kde se dokončuje několik projektů zaměřených na vyhledávání klastrů specializovaných na biotechnologie, vodárenské technologie, zpracování dřeva, výrobu technických textilií, plastikářských výrobků aj.

Zájem o programy úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů opatrně roste
Přes počáteční potíže se rozbíhají oba energetické programy zaměřené na úspory energie a na vyšší využití jejich obnovitelných zdrojů. Po zjednodušení podmínek v dubnu letošního roku, na základě dodatečných jednání s Evropskou komisí, se zvyšuje zájem zejména o program OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE, kde je již předloženo 20 žádostí s požadovanou výší dotací přesahující částku 150 mil. Kč. Zájem je zejména o malé vodní elektrárny a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z biomasy.

ROZVOJ II. ukazuje vyšší kvalitu projektů
Do programu ROZVOJ II bylo zaregistováno ke dni příjmu projektů celkem 244 žádostí. První signály z nových žádostí do programu ROZVOJ II ukazují na vyšší kvalitu předložených projektů a to i v souvislosti s nastavenými parametry a kriterii hodnocení žadatele. Aby nedocházelo k zbytečným prodlevám při poskytování dotace podnikatelům na opravdu kvalitní projekty, po prvních dvou hodnotitelských komisích jsou bezprostředně schvalovány dotace vždy na několik nejlepších projektů, u kterých je jistota, že dosaženým bodovým hodnocením budou jednoznačně i v celkovém pohledu patřit mezi projekty na špici hodnocení. Předpokládaná alokace prostředků na poskytnutí podpory se pohybuje okolo 430 mil. Kč.
Zdroj:MPO

Kalendář akcí

<<  Červenec 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news