Google překladač: English Deutsch
pro pohyb po zakřivené a lineární dráze

Přesný prstencový vodicí systém firmy HepcoMotion se používá v dávkovacím a vážicím stroji pro zpracovatelský a chemický průmysl. Systém nabízí neomezené množství variant pohybu po zakřivené a lineární dráze. Smart Cart je plně automatizovaný systém k dávkování, vážení a balení šarží chemických látek s více složkami. Koncept je založen na mobilních vážicích vozících pohybujících se na přesné vodicí dráze s jednou kolejnicí.  Do vozíků Smart Cart se upevní nádoby, tj. sáčky nebo kbelíky, které slouží jako násypné zásobníky k vážení, a tím se eliminuje riziko křížové kontaminace. Vozíky Smart Cart se pohybují po vodicí dráze k příslušným dávkovačům, které dávkují materiál podle předpisu. Díky tomu je možné automaticky a přesně odměřovat do jednotlivých vážicích vozíků dávky z široké palety složek – a to často v malém objemu.

2-Hepco-PRT-system.jpg

K hlavním výhodám tohoto systému, vyvinutého výrobcem vážicích a dávkovacích strojů pro zpracovatelský průmysl, patří jeho schopnost využívat libovolné množství vážicích vozíků v závislosti na potřebách dané aplikace, přičemž při prodloužení okruhu je možné doplňovat další dávkovače materiálu. Tuto výhodu nabízí prstencový vodicí systém HepcoMotion Precision Ring and Track System (PRT).

„Tento systém představoval nejvíce adaptabilní a flexibilní řešení,“ vysvětluje manažer pro obchod a marketing společnosti vyrábějící toto zařízení. „Dále pak poskytoval vysoké dovolené zatížení, což jsme právě potřebovali.“ Systém je konstruován na přímé zatížení až 3800 N a momentové zatížení 210 Nm.

Systém HepcoMotion Precision Ring and Track System (PRT) nabízí neomezený počet variant pohybu na zakřivené a lineární dráze. Jednotlivé prvky, tj. prstence, prstencové segmenty a vodicí dráhy, lze různě kombinovat a skládat do sestav, čímž se dosahuje stoprocentní flexibility; rovné ližiny pak lze dodávat až ve čtyřmetrové délce a v případě potřeby je lze spojovat na sraz, aby rozsah pohybu nebyl nijak omezen.
Vozíky Smart Cart jsou připevněny na plechové podložky HepcoMotion, které jsou namontovány na okruhu prstencového vodicího systému PRT. Na vozík se automaticky nebo manuálně uchytí sáček s nízkou teplotou tavení nebo jiná nádoba, vozík se pohybuje po dráze a do nádoby se postupně dávkuje specifické množství materiálu. Po nadávkování se sáček opatří potiskem, zataví a vyloží do sběrného systému.

Díky použitým plošinovým vahám provádí systém Smart Cart vážení s přesností ± 2 ‑ 3 gramy a celý systém pohání motory s proměnnou rychlostí, takže rychlost lze plynule měnit a vozíky mají dobrou stabilitu. „Dalším důvodem, proč jsme zvolili toto zařízení, byla schopnost systému HepcoMotion PRT udržovat stálou orientaci i při zvýšené pojezdové rychlosti systému Mark II,“ pokračuje manažer pro obchod a marketing.

Každý vozík systému PRT je vybaven protilehlým soustředným a výstředným ložiskem, které umožňuje jednoduchým manuálním zásahem minimalizovat vůli a tření. Vzhledem k tomu, že v systému Smart Cart se využívají prstencové segmenty a jednosměrné vodicí dráhy, společnost HepcoMotion doporučila aplikovat vlastní vozíky s nepohyblivým středním dílem spíše než podvozkové vozíky, které se nejlépe hodí do konfigurací s oblouky ve tvaru písmene S nebo s oblouky o různém poloměru.

Tento systém jednoznačně vyžaduje přesné přistavování vozíků. K jejich rozmísťování se zde využívá návěstí instalovaných na vodicí dráze a čidel namontovaných na jednotlivých vozících. V tomto ohledu je důležitým prvkem také lineární pohyb bez tření. Aby provoz byl plynulý, jsou všechny díly systému PRT vyrobeny z vysoce kvalitní oceli, částečně kalené na hranách profilů ve tvaru písmene V, a přesně broušené po celé délce, přičemž mají z vnitřní i vnější strany referenční značky, které usnadňují jejich umístění.

Sestavy ložisek HepcoMotion obsahují velmi přesné ložiskové kroužky, které zajišťují dlouhou životnost, pevnost a provoz bez tření. Ložiska jsou standardně promazána na celou dobu životnosti a dodávají se s ochranou proti prachu. V systému, který je sice vybaven uzavřeným okruhem, ale musí se v něm často manipulovat s agresivními materiály, jde o důležitý prvek.

Systém PRT dále využívá lubrikační systém HepcoMotion, aby nedocházelo k průniku nečistot a bylo zajištěno nucené mazání, přičemž lubrikace čtyřnásobně zvyšuje dovolené zatížení systému a většinou pětadvacetkrát prodlužuje jeho životnost.

„Zvažovali jsme i jiné vodicí systémy a zejména lineární pohony, ale měli jsme pocit, že systém HepcoMotion PRT nám poskytuje flexibilitu a výkonnost, kterou potřebujeme,“ uzavírá manažer pro obchod a marketing. „A společnost HepcoMotion nám také zajistila rozsáhlou technickou podporu, abychom měli pro danou činnost optimální zařízení.“
www.HepcoMotion.com