Google překladač: English Deutsch

Lokomotiva, vybavená jubilejním 200. lokomotivním motorem Caterpillar typu CAT 3512 DITA, dodaným společností Phoenix-Zeppelin, výhradním zástupcem výrobků CATERPILLAR v České a Slovenské republice bude představena  7. června 2005 v areálu firmy ČMKS v České Třebové. Projekt modernizace zpracovala konstrukční kancelář ČMKS a vlastní modernizace byla provedena v závodě ČMKS Lokomotivy Česká Třebová.

motor.jpg

Tímto slavnostním aktem vrcholí desetileté období od prvních nasazení motorů Caterpillar do lokomotiv. V prvních letech se jednalo o náhradu stávajícího spalovacího motoru ČKD v lokomotivách řady T448 a T669. Vyhodnocení zkušeností z provozu remotorizovaných lokomotiv vyústilo pak v požadavky zákazníků na rozsáhlejší modernizace. Nastalo tak období modernizace lokomotiv většího či menšího rozsahu, které v ČMKS vyústilo do zpracování modulového systému stavebnice pro modernizace starších typů dieselelektrických lokomotiv. V případě úplné modernizace tak zákazník dostává do rukou hnací kolejové vozidlo, které se svými parametry, užitnými vlastnostmi a životností vyrovná vozidlům zcela novým, ale za výrazně příznivější cenu.

Aktivity a spolupráce Phoenix-Zeppelin a ČMKS při nasazování lokomotivních motorů Caterpillar se neomezují pouze na hranice České republiky. V úzké spolupráci mezi ČMKS a ŽOS Zvolen probíhá v ŽOS Zvolen projekt modernizací lokomotiv pro Železniční společnost Slovenské republiky. Dalších 48 kusů je provozováno soukromými železničními dopravci na území Itálie.

Úspěšné modernizace lokomotiv a úzká spolupráce ČMKS s Phonix-Zeppelin vyústily v majetkový vstup firem ze skupiny Caterpillar do ČMKS.