Google překladač: English Deutsch

54. mezinárodní strojírenský veletrh proběhne letos v tradičním zářijovém termínu, od 10. do 14. září a společně s ním se uskuteční dalších šest specializovaných výstavních akcí: 8. mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT, 14. mezinárodní slévárenský veletrh FOND-EX, 21. mezinárodní veletrh svařovací techniky WELDING, 4. mezinárodní veletrh technologií pro povrchové úpravy PROFINTECH, 3. mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů PLASTEX a 11. mezinárodní veletrh prostředků osobní ochrany, bezpečnosti práce a pracovního prostředí INTERPROTEC.

msv-01

Osvědčené spojení s technologickými veletrhy

Termínové spojení MSV se specializovanými technologických veletrhů není úplnou novinkou. V roce 2010 tak pořádající společnost Veletrhy Brno reagovali na vývoj ekonomiky i prezentovaných branží a nové spojení se osvědčilo. Firmy, které se dříve účastnily jak Mezinárodního strojírenského veletrhu, tak specializovaných projektů, přivítaly možnost vystavovat jen jednou v roce před širokou odbornou klientelou. Spokojeni byli také návštěvníci, kteří mohli na jednom místě navázat kontakty a získat všechny informace potřebné k podnikání – od novinek ve výrobních technologiích přes výhodné nabídky od dodavatelů materiálů a komponentů až po problematiku bezpečnosti práce, financování nebo výzkumu.

Obdobně koncipovaný bude také letošní ročník, který opět nabídne společnou prezentaci příbuzných průmyslových oborů. Po boku Mezinárodního strojírenského veletrhu s osmi specializovanými oborovými celky nebude chybět bienální Mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT jako největší oborová přehlídka ve střední a východní Evropě. Zároveň se zaměří pozornost na slévárenské technologie, které v Brně již od roku 1972 prezentuje Mezinárodní slévárenský veletrh FOND-EX. Ještě delší tradici má Mezinárodní veletrh svařovací techniky WELDING, který měl premiéru již v roce 1969 a podobně jako FOND-EX dlouhodobě zaujímá pozici oborové jedničky ve střední Evropě. Počtvrté se na výstaviště vrací Mezinárodní veletrh technologií pro povrchové úpravy PROFINTECH, který představuje novinky v dokončovacích operacích. A na rozdíl od roku 2010 nebude chybět ani Mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů PLASTEX, který se v Brně naposledy konal před čtyřmi lety. Šestici průmyslových veletrhů doplní Mezinárodní veletrh prostředků osobní ochrany, bezpečnosti práce a pracovního prostředí INTERPROTEC, jehož nabídka oslovuje firmy všech prezentovaných oborů.

Partnerskou zemí bude Indie

Letošní ročník bude výjimečný rozsáhlou účasti firem z Indie, která patří k zemím s nejvyšším hospodářským potenciálem. V rámci MSV proběhne tzv. „India Show“, což je nejvyšší forma oficiální obchodní a ekonomické prezentace Indie v zahraničí. V roce 2012 se „India Show“ uskuteční pouze v České republice a v Japonsku, přičemž v Brně půjde o premiéru v regionu střední a východní Evropy. Na Mezinárodní strojírenský veletrh tak přijede na 150 indických firem, jakož i významní představitelé indických vládních institucí.

„Indie je obchodně velmi zajímavé teritorium a její rostoucí ekonomika se ocitla v centru pozornosti českých podnikatelů. Proto jsme velmi potěšeni, že Indie přijala pozvání stát se partnerskou zemí letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu. Je to první takto výrazná výstavní prezentace indických firem v historii MSV a my uděláme vše pro to, aby byla úspěšná a přispěla k rozvoji obchodních kontaktů mezi českými a indickými podnikateli," říká ředitel MSV Jiří Rousek.

Partnerství Indie navazuje na úspěšně se rozvíjející kontakty na politické i podnikatelské úrovni. Vzájemný obchod mezi Českou republikou a Indií se za posledních deset let zvýšil bezmála desetkrát a asijská země s perspektivou ekonomického růstu patří mezi prioritní země českého zahraničního obchodu. „V oblasti strojírenství je indický trh naší tradiční vývozní destinací a připravovaný projekt „Indie – partnerská země MSV 2012“ vhodně zapadá do mozaiky akcí, které pro podporu aktivit svých členů na indickém trhu podnikáme,“ říká ředitel Svazu strojírenské technologie Petr Zemánek.

Rozvoj vzájemných kontaktů podpořila v závěru loňského roku podnikatelská mise více než čtyřiceti představitelů českých firem, pravidelně zasedá také česko – indická smíšená komise pro hospodářskou spolupráci. Další významnou platformou pro rozvoj vzájemných obchodních kontaktů bude právě MSV 2012. Indickou podnikatelskou misi na veletrhu povede osobně ministr obchodu a průmyslu Anand Sharma a při příležitosti MSV se uskuteční 9. zasedání česko - indické smíšené komise pro hospodářskou spolupráci. Připravuje se také česko - indické podnikatelské fórum a několik odborných seminářů, které se zaměří zejména na oblast obráběcích strojů, dobývací techniky a energetické strojírenství.

Za indickou stranu akci připravuje vládní agentura EEPC India, která je přímo řízena tamním ministerstvem obchodu a průmyslu, v úzké spolupráci s Federací indických obchodních a průmyslových komor. Z české strany je organizátorem společnost Veletrhy Brno a na přípravách se významně podílejí Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, Svaz strojírenské technologie a sdružení Česká dobývací technika.

Projekt Partnerská země MSV se letos uskuteční již popáté. V roce 2008 bylo první partnerskou zemí Německo, následovalo Slovensko, Rakousko a Polsko. V této čestné pozici se tak postupně vystřídaly všechny sousední země, které jsou zároveň klíčovými obchodními partnery České republiky.

Účast na IMT 2012 již potvrdili největší výrobci

Nosným oborem ročníku opět budou kovoobráběcí a tvářecí stroje, kterým je vyhrazen jak největší pavilon P, tak další výstavní plochy. Obráběcí a tvářecí technika je totiž nejen páteřním strojírenským oborem, bez kterého se neobejde prakticky žádná průmyslová výroba, ale zároveň i tradičním a exportně velmi úspěšným odvětvím českých výrobců. Česká republika v tomto oboru dlouhodobě patří mezi 15 producentsky nejsilnějších zemí světa.

Na brněnském výstavišti se obráběcí a tvářecí stroje pochopitelně prezentují každý rok, ovšem v sudých letech, kdy se nekoná světová výstava EMO, je jim věnována zvýšená pozornost. Tehdy se místem prezentace novinek a trendů stávají významné regionální veletrhy, k nimž už od svého vzniku v roce 1998 patří také brněnský IMT. Největší oborová prezentace v regionu střední a východní Evropy se letos uskuteční poosmé a již nyní je jasné, že bude mít velmi kvalitní zastoupení.

Již v předstihu potvrdili svou účast tradiční velcí vystavovatelé v pavilonu P. Z domácích producentů jsou přihlášeni například Tajmac-ZPS, TOS Varnsdorf, skupina ALTA, Strojírna TYC, Kovosvit MAS nebo Šmeral Brno. Z tradičních zahraničních vystavovatelů nebudou chybět společnosti jako Agie Charmilles, Alfleth Engineering, DMG, Heidenhain, Swisstool Export Gruppe a další.

Velký zájem o účast pořadatelé zaznamenávají také v dalších oborech. V oborovém celku Materiály a komponenty se již v předstihu přihlásily firmy jako Vítkovice, Ferona, MUT Tubes, SEW-Eurodrive, ISD, Bibus a další. Účast na veletrhu PLASTEX již potvrdily společnosti Arburg, Engel, Kuboušek, Plastochem aj. Další významní vystavovatelé potvrdili účast například v oborech měření a automatizace nebo pohony, pneumatika a hydraulika.

Zvýrazněná témata MSV 2012

Z oborového pohledu bude hlavním tématem ročníku bienální průřezový projekt AUTOMATIZACE - měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika. Projekt pořádaný ve spolupráci s Českomoravskou elektrotechnickou asociací akcentuje využití průmyslové automatizace v jednotlivých oborech. Letošní pátý ročník se zaměří na propojení nových informačních technologií a řízení výrobních procesů, na zvyšování produktivity, kvality a konkurenceschopnosti a na snižování celkových nákladů. Posledního ročníku AUTOMATIZACE 2010 se zúčastnilo 282 vystavovatelů z deseti zemí.

Průřezový charakter má také projekt Transfer technologií a inovací 2012, který se při MSV koná již počtvrté. Jde o kontaktní centrum a současně největší tuzemskou soustředěnou nabídku vědecko-výzkumných kapacit pro průmyslové využití. K tradičním účastníkům patří vysoké školy, výzkumná centra a ústavy, Akademie věd ČR a další subjekty, které zde prezentují úspěšné výzkumné projekty i konkrétní aktivity. Investoři a podnikatelé tak mohou na jediném místě získat přehled o výzkumné sféře a možnostech vzájemné spolupráce.

Ohlédnutí za posledním ročníkem

Na posledním ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu se prezentovalo 1592 vystavujících firem z 23 zemí, když podíl zahraničních účastníků vzrostl na 44,7 %. Expozice vystavovatelů si prohlédlo 79 296 návštěvníků ze 65 zemí a ze zahraničí přijelo 6601 registrovaných návštěvníků, tj. 8,4 % z celkového počtu. Na veletrhu se akreditovalo 423 novinářů, mezi nimi 68 zahraničních ze šesti zemí.

Průzkum ukázal, že plných 72,6 % návštěvníků loňského ročníku rozhodovalo nebo spolurozhodovalo o investicích a nákupech svých firem. Ze tří čtvrtin šlo o odborníky působící v oblasti strojírenství, ostatní návštěvníci působili především v oborech automobilový průmysl, elektrotechnika, plastikářský průmysl a doprava.

MSV 2011 byl mimořádný také početnou účastí politických špiček a dalších VIP hostů z tuzemska i zahraničí, kteří ocenili významnou roli veletrhu při rozvoji mezinárodního obchodu. „Strojírenství a průmysl táhnou naši ekonomiku, a protože je to ekonomika malá a proexportně orientovaná, je pro nás dimenze mezinárodní spolupráce a mezinárodního obchodu nesmírně důležitá. Proto i konání podobných akcí, jako je tradiční brněnský Mezinárodní strojírenský veletrh, má svůj velký význam. Je to místo, kde se mohou české a zahraniční firmy vzájemně dostat do kontaktu a kde české firmy mohou ukázat své inovativní produkty. MSV je veletrh významný nejenom v českém, ale i ve středoevropském a celoevropském kontextu, a určitě je to i pozitivní místo pro celou českou ekonomiku,“ konstatoval při své návštěvě předseda Vlády České republiky Petr Nečas.

Přihlášky do konce března

Mezinárodní strojírenský veletrh se letos vrací do tradičního zářijového termínu a s tím souvisí posun uzávěrky přihlášek. Vystavovatelé se mohou hlásit k účasti do 31. 3. 2012, což jim garantuje termínovou slevu a zároveň možnost výběru výstavní plochy, o kterou lze letos vzhledem k rozšíření prezentovaných oborů očekávat zvýšený zájem.

Stejně jako v loňském roce se vystavovatelům nabízí možnost elektronické přihlášky k účasti, která je k dispozici na www.bvv.cz/e-prihlaska.msv.

 

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news