Google překladač: English Deutsch

Světová jednička ve výrobě lisovaných autodílů, japonská společnost Futaba, v Havlíčkově Brodě otevřela svůj nový závod, do jehož výstavby investovala více než dvě miliardy korun. Do konce roku by zde mělo pracovat 450 lidí.
"Hlavním důvodem pro náš vstup do České republiky byla její strategicky výhodná poloha a také přítomnost našeho hlavního obchodního partnera, automobilky TPCA, v nedalekém Kolíně.

Futaba1.jpg

Významnou roli hrála i nabídka kvalifikované pracovní síly," říká Izumi Kobayashi, prezident společnosti Futaba Czech, s.r.o., a doplňuje: "Tento závod s nejmodernějším strojním zařízením je první investicí Futaby v kontinentální Evropě. Už nyní předpokládáme, že do konce roku 2005 svou zdejší výrobu ještě rozšíříme."
Převážná část produkce havlíčkobrodské Futaby, tedy svařovaných a lisovaných dílů karoserií a podvozků, směřuje do kolínské automobilky TPCA.
"V oblasti výroby, výzkumu a vývoje jsou japonské společnosti po Němcích druhými nejvýznamnějšími investory v České republice. Rostoucí příliv těchto investic je přitom trendem několika posledních let - ještě v roce 1999 nebyla v ČR ani pětina z dnešního počtu japonských investičních projektů," upozorňuje Tomáš Hruda, ředitel pobočky CzechInvestu v japonské Jokohamě, a dodává: "Od roku 2000 se nám ale daří získávat drtivou většinu všech nových japonských investičních projektů, které směřují do střední Evropy. Velmi důležitým argumentem pro jednání s potenciálními investory jsou reference - tedy fakt, že všechny dosavadní projekty japonských firem jsou v ČR velmi úspěšné, v krátké době začaly vytvářet zisk a operují zde bez problémů."
K lákání japonských investic z oblasti automobilového průmyslu významně přispělo rozhodnutí konsorcia TPCA investovat v ČR. Dnes zde působí celá řada japonských subdodavatelů kolínské automobilky - kromě Futaby jsou to například společnosti Kayaba Industry, Aoyama nebo Tokai Rika. Naposled svoji investici v ČR oznámila japonská firma Daido Metal, která bude v Brně na Černovické terase vyrábět ložiska pro automobilový průmysl.