Google překladač: English Deutsch

Ambiciózní britská expedice k jezeru Ellsworth v Antarktidě využívá při hledání odpovědí o vývoji života a změnách klimatu digitální prototypy vytvořené s využitím řešení společnosti Autodesk. Vědci British Antarctic Survey (BAS) přepraví během 3denní cesty po souši speciální zařízení k ledovcovému jezeru, kde pomocí horkovodního vrtu vytvoří 3,5km hlubokou díru v ledovém příkrovu nad skrytým jezerem, ze kterého získají vzorky vody. Na získání vzorků přitom budou mít jen 24 hodin, než díra znovu zamrzne. Záměr k průzkumu jednoho z ledovcových jezer na Antarktidě vznikl již před 15 lety, k jeho provedení však v minulosti chyběla potřebná technologie. Až pomocí technologie digitálního prototypování a simulačních nástrojů Autodesk pro dlouhodobě udržitelné navrhování se inženýrům BAS podařilo vytvořit digitální model vrtu, nasimulovat podmínky, za kterých budou pracovat, vyzkoušet a zanalyzovat pracovní postup a provést potřebné úpravy ještě před zahájením expedice.

BAS_II_low_res

„Horkovodní vrtání v takovémto rozsahu nebylo v minulosti ještě nikdy realizováno,“ řekl Andy Tait vedoucí projektu navrhování horkovodního vrtu z organizace BAS. „Protože všechno bude nutné provést velmi rychle, je důležité vytvořit přesný 3D model celé vrtné operace a simulovat její průběh. Jakmile totiž budeme na ledu, nesmíme si dovolit udělat žádnou chybu.“
Organizace BAS využila výhod programu Autodesk Clean Tech Partner, který podporuje podobné převratné ekologické projekty a získala tak od společnosti Autodesk celé portfolio softwaru pro digitální prototypování. Pro prvotní prezentaci svého záměru uskutečnit tuto expedici použil Andy Tait vizualizační nástroj Autodesk Showcase, který mu zásadně pomohl s přípravou působivých prezentací pomáhajících vysvětlit navrženou technologii širšímu okruhu zájemců. Pro vlastní vytvoření prototypu vrtného zařízení použil A. Tait aplikaci Autodesk Inventor, pro tvorbu technické dokumentace a vizuální prezentaci praktického provedení vrtů využil řešení Autodesk Inventor Publisher.
BAS_III_low_resAutodesk Inventor automaticky koordinuje změny napříč digitálním modelem, urychluje tvorbu analýz, experimentování a optimalizaci návrhů. U projektu to bylo důležité nejen z důvodu nutnosti provedení operace v krátkém časovém horizontu, ale též vzhledem k velkým fyzickým parametrům. Zařízení je zapotřebí přepravit na velkou vzdálenost, proto musí být robustní a přitom lehké a musí být odolné vůči extrémně nízkým teplotám.
„Využití naší technologie k úspěšné realizaci tohoto ambiciózního projektu poskytuje velkou důvěru v kolektivní sílu nadaných lidí, kteří spolupracují na řešení problémů, jež by izolovaně nebylo možné vyřešit,“ řekla Lynelle Cameron, senior ředitelka společnosti Autodesk pro trvale udržitelná řešení. „Velice nás těší, že můžeme s BAS na této velmi netradiční expedici spolupracovat.“
www.ellsworth.org.uk

 

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news