Google překladač: English Deutsch

Návrháři z BASF Coatings a koncernu Mazda společně vyvinuli speciální barvu pro nový koncept městského auta Kiyora šetrného k životnímu prostředí. Slovo kiyora znamená v japonštině čistý a čirý. Na Mezinárodním automobilovém salónu v Paříži představila automobilka nový vůz šetrný k životnímu prostředí, kterým chce oslovit řidiče v evropských městech. Návrháři Mazdy si vytýčili velice náročný úkol - jak téma „čiré vody“ převést do podoby vizuálně atraktivního designu. O pomoc se obrátili na divizi BASF Coatings, jejímž úkolem byla pomoc s výběrem barev a materiálu.

Výsledkem úzké spolupráce návrhářů obou společností a jejich společné snahy je modrozelená barva, jež mezi návštěvníky autosalonu v Paříži vyvolala doslova senzaci. Kiyora sklidila při svém uvedení velký úspěch jak u odborníků z automobilového průmyslu, tak u široké veřejnosti. Provedení totiž dokonale symbolizuje barvu vody. Navíc celkový design vozu v modrozeleném provedení, s průhlednými dveřmi z polykarbonátu, s interiérem ve tvaru vlny a vnějšími doplňky ve tvaru plovoucích řas vyvolává dojem, který designérka Mazdy Luciana Silvares popisuje takto: „Vnější provedení symbolizuje vodu. Čím hlouběji jdete, tím temnější je. U Kiyory jsme usilovali o to, aby vyvolávala dojem vody, ledu, moří a jezer tím, že bude stavět na odiv průhlednost a hloubku.“

V BASF Coatings je za celý projekt odpovědný Stefan Richter, manažer OEM Aftersales pro automobilový průmysl. S celým projektem se seznámil při své návštěvě návrhářské dílny Mazda v Oberurselu nedaleko Frankfurtu a záhy se do tohoto náročného úkolu pustil: „Bylo úžasné sledovat, jak naši zaměstnanci úzce spolupracují s návrháři z Mazda Motor Europe. Tato intenzivní spolupráce trvala několik týdnů. Zaměstnanci přicházeli neustále s novými nápady, které byly dále zdokonalovány. Výsledný efekt je opravdu úžasný,“ zdůrazňuje Richter, jenž si nemůže vynachválit zejména týmovou práci. Jmenovitě na vývoji nové barvy pracovali návrhář BASF Coatings Mark Gutjahr, jeho kolegyně z Mazdy Maria Greger (senior designer color & material design) a Luciana Silvares (senior designer color & material). Návrhářům významně pomáhali odborníci na kolorimetriku z BASF Coatings a též odborníci na barvu z vývojového střediska Mazda Motor Europe GmbH v Oberurselu.

„Tato spolupráce napříč divizemi a mezi společnostmi byla naprosto skvělá. Nápad vytvořit ekologicky šetrný městský automobil a využít při tom řady nových technologií byl podpořen estetickými rysy. Provedení vyjadřuje průhlednost a zároveň hloubku vody a je zcela v souladu s exteriérovým designem vozu,“ dodává Richter.