Google překladač: English Deutsch

Unikátní robot Orpheus, který vznikl pro potřeby armády, může nově sloužit také mírovým účelům. Díky nové technologii, vyvinuté vědci zapojenými do projektu CEITEC*, umí detekovat přítomnost těžkých kovů v životním prostředí. Tato informace může sloužit nejen pro určení míry kontaminace zamořeného prostředí, ale i při průzkumných vrtech prováděných v rámci plánování nové těžby nerostného bohatství, případně při katastrofách.
Nové schopnosti robota oficiálně poprvé představili brněnští výzkumníci u příležitosti Světového dne životního prostředí v prostorách Mendelovy univerzity v Brně.

o 293

Brněnští vědci opět zabodovali v robotickém výzkumu. Nenápadný čtyřkolový robot Orpheus už není pouze pomocníkem armádám NATO. Díky propojení vědců z projektu CEITEC Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a Ústavu automatizace a měřicí techniky VUT Brno vznikl pomocník pro záchranáře, vodohospodáře či meteorology. Jde tak o další úspěšný příklad propojení vědy a výzkumu s praxí.
„Nově se nám podařilo na Orphea nainstalovat senzory, které dokážou detekovat těžké kovy v ovzduší, v půdě i vodě," říká René Kizek, vedoucí výzkumného týmu z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně. Vědci přitom neměli snadný úkol. Museli přijít na to, jak umístit senzory tak, aby se měřicí elektroda ponořila do kontaminovaného roztoku v přesně požadované hloubce. „Pokud by se zasunula nedostatečně, nedošlo by ke správnému určení míry kontaminace. V opačném případě by mohlo dojít k zničení elektrody," vysvětluje René Kizek.
Navržená technologie výrazným způsobem usnadní průzkum prostředí v dosahu robota. Operátor tak bude moci z bezpečí řídicího střediska provádět průzkum kontaminace v okruhu několika stovek metrů. „Tuto robotickou platformu chceme navrhnout k zapojení do programu OSN pro životní prostředí, tzv. UNEP**, především v projektu Lead and CadmiumIniciatives***," říká René Kizek.
Robot Orpheus byl od počátku vyvíjen pro použití v extrémních podmínkách. Vydrží v téměř čtyřiceti stupňových mrazech stejně jako při sedmdesáti stupňových vedrech. Zvládne projet i velmi náročný terén. Mezi roboty jde o světový unikát v možnostech jeho nasazení v zamořeném prostředí. „Z dostupných zdrojů nevíme o dalším podobném robotu, u kterého lze provést po návratu ze zamořeného prostředí dekontaminaci a znovu jej použít," vysvětluje Luděk Žalud z VUT v Brně, který stál u zrodu i realizace celého projektu.
Orpheus může pomoci i v tuzemských podmínkách. Kromě kolové verze výzkumníci vyrábí i pásový robot vhodný pro zdolávání schodů nebo miniaturní čtyřrotorový vrtulník. Orpheus tak může pomoci jako průzkumník při hašení požáru nebo při vyhledávání lidí zavalených v sutinách.
Inovovaného robota Orphea představili vědci z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity v Brně na Dnu otevřených dveří 7. června 2013, který se konal při příležitosti Světového dne životního prostředí. Tématem odborného programu byly právě ionty těžkých kovů a jejich vztah ke zdraví.
Propojení vědeckých poznatků s praxí přitom není pro brněnské výzkumníky ojedinělé. Ústav chemie a biochemie při Mendelově univerzitě v Brně dokázal aplikovat své poznatky v mnoha oborech. Zdejší experti například objevili způsob, jak dopravit toxické léky proti rakovinotvornému bujení přímo k postižené tkáni. Inspirovali se přírodní látkou zvanou apoferitin.

*Středoevropský technologický institut CEITEC
** UNEP byl založen v roce 1972 Valným shromážděním OSN na základě doporučení první mezinárodní konference o životním prostředí, která se uskutečnila v témže roce ve Stockholmu. Posláním UNEPu je stimulovat a koordinovat akce na ochranu životního prostředí především na mezinárodní úrovni a poskytovat podklady pro rozhodování příznivé pro životní prostředí.
***Lead and CadmiumIniciatives – je iniciativa UNEP, která se snaží sledovat koloběh olova a kadmia v prostředí a především aktivně bránit masovému používání těchto prvků v běžném průmyslu. Mezi jednu z hlavních výzev iniciativy v této dekádě je používání bezolovnatých barev.

o 264

Kalendář akcí

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..