Google překladač: English Deutsch

Technici ve společnosti KOVOSVIT připravili inovaci stroje MCU700, který je v nabídce společnosti již více než deset let. Na tomto pětiosém obráběcím centru se prováděly průběžné inovace. V roce 2017 bylo rozhodnuto, že stroj bude upraven zásadněji tak, aby splňoval požadavky zákazníků a byl plně konkurenceschopný s produkty nejlepších výrobců v tomto segmentu.

kovosvit obr1

Výsledkem je zásadní inovace stroje MCU700. Vývojový projektový tým společnosti Kovosvit MAS složený z různých profesí a odborných zaměření se zaměřil v první řadě na to, aby zachoval vše, co je na stroji dobré a co oceňují zákazníci, tedy tuhou konstrukci a veškerou kinematiku. Samotná inovace spočívala v optimalizaci některých pohonných jednotek. Konstruktéři se soustředili zejména na otočně sklopný stůl, takzvanou kolébku, která nově umožňuje naklopení o ±120°, přičemž stávající umožňovala naklopení o +30° a -120°. Větší rozsah v naklopení v kolébce je výhodný zejména u přesných dílců.

Tento otočně sklopný stůl Kovosvit MAS nabízí ve stejných rozměrech jako dříve, deska stolu tedy měří podle přání zákazníka buď 630 mm, nebo 800 mm v průměru. Výhoda nového stolu je ve vyšší únosnosti a vyšší dynamice díky silnějším pohonům na ose A a C. To znamená, že zákazník bude moci dílec, na který byl zvyklý, obrobit rychleji, zejména při využívání pětiosého kontinuálního obrábění. Přepracovaná modulární konstrukce kolébky má lepší servisovatelnost díky snazší demontovatelnosti jednotlivých částí.

Úspora prostoru díky integraci rozváděče
Přepracováno bylo dále uspořádání stroje, kde bylo snahou zákazníkovi zmenšit zástavbový prostor, aby se mu na halu vešlo více strojů či výrobních zařízeních. Půdorys stroje se zmenšil tím, že rozváděč, který byl u předešlé generace po levé straně, byl nově integrován do zadní části stroje. Tím se ušetřilo zhruba 700 milimetrů v šířce stroje.
Integrování rozváděče do zadní části stroje přinese i rychlejší oživení obráběcího centra u zákazníka. Vzhledem k tomu, že se rozváděč nemusí při transportu demontovat, může být stroj u zákazníka řádově o jeden či dva dny v produkci dříve. Přístup do zásobníků nástrojů nebyl úpravou nijak omezen. Zákazníci, kteří jsou zvyklí na toto uspořádání, nepoznají žádný rozdíl.
Díky přesunu rozváděče se kompletně změnilo též krytování stroje a jeho barevné schéma. Design je výrazně přepracován v detailech. Cílem bylo, aby stroj vizuálně omládl. Zvýrazněny byly hrany, přepracovaný je ovládací panel s obrazovkou o velikosti 19 palců. Design je celkově vzdušnější. Zvětšena byla též okna do pracovního prostoru, kde bylo cílem, aby obsluha lépe viděla do pracovního prostoru, a tím byla zajištěna snadnější kontrola pracovního procesu při obrábění.
Nalezen byl též výhodnější převodový poměr pro posuvy na osách a díky tomu se podařilo optimalizovat příkon stroje, takže zákazníci by měli i v tomto parametru získat výhodu v tom, že si nebudou muset rezervovat tak velký jistič jako na předchozí generaci stroje. Přesná hodnota bude známa až po zkouškách na prototypu stroje, úspora v příkonu však bude významná.
Mezi další dílčí konstrukční úpravy patří mírné zvýšení rychlosti při výměně nástrojů díky přepracovaným krytům mezi zásobníkem nástrojů a pracovním prostorem. Optimalizován byl způsob chlazení tak, aby byl stroj teplotně více stabilizován, než je původní. Konkrétně se řešilo vychlazování kolébky a vřetene.

Nový ovládací panel
Na stroji MCU700 je nový ovládací panel, který vychází z koncepce, kterou Kovosvit MAS prezentoval v minulém roce na veletrhu v Brně na stroji WeldPrint. Jde o obdobný typ panelu, jen je u stroje MCU700 zavěšený z horní části. Novinka bude prezentována se systémem Heidenhein TNC640, samozřejmě je možnost využívat také jiné operační systémy jako je Siemens 840 DSL a další podle přání zákazníka.
Ve spolupráci s partnerem, pracovištěm RCMT při Fakultě strojní ČVUT v Praze, byla připravena novou generaci teplotních kompenzací. Do konce tohoto roku bude pro zákazníky uvolněn i tento benefit. Díky složité znalostní tabulce hodnot bude umožněno lépe kompenzovat teplotní odchylky stroje. Tento vývoj a jeho dílčí výsledky byly již prezentovány na MSV v Brně. Nyní budou přeneseny do praxe.
Stroj zákazníci poprvé uvidí na Zákaznických dnech v Kovosvitu MAS na montáži. Poprvé bude prezentován v červnu na veletrhu v polské Poznani, vystaven bude též na MSV v Brně a koncem roku, po řádném odzkoušení, se plánuje jeho uvedení na trh.

Automatizace vítána
Stroj je nabízen s možností paletové výměny. Lze ho vybavit paletovým systémem, kde se vymění jednoduchým manipulátorem paleta. Pokud by měl zákazník zájem o linkové zastavění nebo větší flexibilitu, je tak možno učinit ve spolupráci s divizí MAS Automation, která je schopna ke stroji integrovat robota a realizovat automatizaci dle přání zákazníka. Stroj zároveň poskytuje možnost sdílení dat, takže je připraven k využití dle standardu Industry 4.0, kde jsou otestována cloudová řešení se sběrem procesních parametrů stroje a jejich sdílení například přes cloud a mobilní zařízení.

www.kovosvit.cz

kovosvit obr3Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news