Google překladač: English Deutsch
T+T 9/2009

Zvyšující se nároky na technologii obrábění ovlivňují vývoj a konstrukci řezných nástrojů a naopak nové řezné nástroje mohou ovlivňovat samotnou technologii a metody odběru materiálu při procesu třískového obrábění. Tyto vzájemné vztahy vedou k řešením, která jednoznačně zvyšují hodnoty sledovaných veličin třískového obrábění.

Z toho by měli těžit především koncoví uživatelé nástrojů tak, že se jejich náklady na výrobu budou snižovat a produktivita naopak zvyšovat. ISCAR, jako jeden z leaderů vývoje nástrojů pro třískové obrábění kovů, byl historicky první, kdo sloučil klasickou metodu soustružení a zapichování do jednoho nástroje. Tím došlo ke zkrácení výrobních časů a snížení počtu potřebných nástrojů na výrobu jednoho kusu. Neustálá Iscarská kreativní inovace vyzařuje například z vývoje systému SELF-GRIP.

Posledním stupněm vývoje této řady je systém TANG-GRIP. Tangenciálně upnutá destička pracuje dnes za mnohem vyšších posuvů a řezných rychlostí a s karbidy jakosti SUMO-TEC (IC808) zvládá běžně obrábění i velmi tvrdých materiálů nebo s karbidem SUMO-TEC IC830 zase operace s těžkým přerušovaným řezem u nerez materiálů.

SUMO-GRIP
Iscarem patentovaná metoda „groove-turn” (multifunkční soustružení) umožňující současně zapichování i soustružení a snadné obrábění mezi dvěma čely výrazně urychluje (až o 30 %) tento proces oproti obrábění standardními ISO nástroji. Navíc je nutné vzít v úvahu potřebu jediného nástroje oproti metodě s více ISO nástroji. To vše vede ke snížení nákladů na výrobu. Jedním z výkonných nástrojů této skupiny je nový nástroj SUMO-GRIP.

Tento nástroj byl vyvinut jako odpověď na požadavky průmyslu pro výkonné multifunkční operace soustružení. Jedná se o další vývojové stádium systému SELF-GRIP. Modifikací lůžka a části držáku došlo k odstranění horní upínací čelisti (stejně jako u držáků TANG-GRIP), která byla u předchozích typů vystavena silné erozi odvíjející se třískou. Nový systém úplně eliminoval tento problém a tříska má naprosto volný prostor k utváření a odvíjení se na čele držáku. Taková konstrukce výrazně prodloužila vlastní životnost držáku. Robustní destičky začínající výrobně až od šířky 8 mm běžně zvládají náročné řezné podmínky. Pro aplikace zapichování je doporučován typ držáku s upnutím destičky bez šroubu. Pro aplikace soustružení tvarových ploch, kdy je nůž namáhán bočními silami, je navíc systém upnutí destičky doplněn upínacím šroubem fixujícím destičku ještě pevněji v lůžku. Pro výměnu destičky plně postačí částečné povolení upínacího šroubu. Pro aplikace výkonného zapichování a soustružení do boku jsou doporučovány jakosti karbidů IC808 a IC8250 SUMO-TEC.

JETCUT
Obrábění tzv. exotických materiálů (Inconel, titanové slitiny a slitiny na bázi niklu) je vždy problematické z hlediska vzniku vysokých teplot v místě řezu. Operace zapichování a upichování jsou pak po stránce přívodu chladící kapaliny nejobtížnější. Přivést kapalinu do úzké drážky zápichu, ve které se navíc odvíjí tříska, je problematické a životnost břitu v případě obrábění takových materiálů se výrazně zkracuje. Většina pokusů uchladit břit při zapichování konvenčním způsobem je ve výsledku pouhým sekundárním chlazením utvářející se třísky. Břit však jen trpí střídáním teplot díky nedokonalosti přívodu kapaliny. Tento problém velmi úspěšně řeší další z Icarských zapichovacích systémů JETCUT. Jedná se opět o další vývojové stádium dosud úspěšně fungujícího zapichovacího/upichovacího systému DO-GRIP. Integrální držáky i planžety jsou vybaveny dokonalým přívodem chladící kapaliny. Samotná vyměnitelná destička má vyústění řezné kapaliny přímo k řezné hraně. Tím je problém jednoznačně vyřešen. Chladící kapalina se tak dostává skutečně přímo až k řeznému břitu pod odvíjející se třísku. Tím dochází k výraznému prodloužení životnosti destiček).

PENTACUT
Díky pokroku práškové metalurgie a neustálému zdokonalování výroby forem pro lisování výsledných produktů (vyměnitelných destiček) je dnes ISCAR schopen přinášet na trh i tak sofistikované produkty jako jsou zapichovací a upichovací destičky PENTACUT. Dnes již ve dvou variantách velikosti: 24 a 34 mm (opsaná kružnice). Nástroje kromě pěti řezných hran přinášejí možnost aplikací při zapichování a upichování do hloubek 5,5 a 10 mm a také možnost podélného soustružení.

Šířka břitů je v rozmezí 1–3 mm pro PENTA 24 a od 1,5 do 4 mm pro PENTA 34. K dodání jsou varianty s břitem přímým i šikmým na pravou i levou stranu. Pro nestandardní potřeby zákazníků je ISCAR připraven z polotovarů vybrousit na břitu jakýkoli požadovaný tvar. Konstruce vlastní hvězdice pětibřité destičky je řešena tak, že se při případném poškození odlomí vždy jen vlastní část břitu, ale pětihranný robustní základ destičky zůstává nepoškozen. Tak je skutečně možné využít všech pět břitů, i kdyby zbyl třeba jen poslední neulomený břit.

MODULAR-GRIP
Ekonomickou variantou pro použití všech zapichovacích systémů ISCAR jsou držáky MODULAR GRIP. Jedná se o výměnné adaptéry pro zapichování, upichování a čelní soustružení upínané na stejný držák. Na trh jsou dodávány adaptéry pro upnutí destiček CUT-GRIP, TOP-GRIP, HELI-GRIP, DO-GRIP, TANG-GRIP a PENTACUT.

MIN-CUT
Pro čelní zapichování a soustružení v rozsahu průměrů 8–17 mm doplnil ISCAR svůj sortiment nástrojovou řadou MIN-CUT. Jedná se o jednobřitou zapichovací destičku MIFR8 šířek 1,5 až 3 mm upínanou jedním šroubem na držák MIFHR. Tuhé a bezpečné upnutí destičky do tvarového lůžka umožňuje používat poměrně vysoké parametry při čelním zapichování a soustružení. Nástroj vykazuje dokonce takovou tuhost, že jej lze používat jako rotační pro frézování s malým úběrem. Vnitřní chlazení má vyústění těsně u řezného břitu. Rozsahem sortimentu nástrojů pro zapichování, upichování a čelní soustružení je ISCAR nesporně dodavatelem, u něhož je z čeho vybírat.

www.iscar.cz

Produktová videa společnosti ISCAR najdete na www.StreamTech.tv

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news