Google překladač: English Deutsch

Hluk, prach, jiskry a nebezpečné chemické látky. Ne každý si dovede představit takové pracovní prostředí, pro jiné však představuje denní rutinu. V roce 2003 vyhlásila Mezinárodní organizace práce 28. duben jako Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Blíží se tak den těch, kteří se dennodenně při své práci potýkají s řadou nebezpečí. O ochranu zdraví a bezpečnost pracovníků usiluje také technologická společnost 3M, která se již dlouhodobě věnuje oblasti řešení bezpečnosti práce.

3m4

Mezi nejrizikovější pracoviště patří oblast zpracování kovů. Taková profese svářeče čelí stále větším výzvám a požadavkům moderní doby. Čím dál tím více zaměstnavatelů si však uvědomuje význam ochrany zdraví a věda dnes dokáže lépe vysvětlit příčiny nemocí z povolání a nalézt pro ně vhodné způsoby ochrany. Během svařování se člověk vystavuje hned několika zdravotním rizikům. Podráždění očí a kůže, bolesti hlavy, horečka z kovového dýmu, poškození dýchacích cest a sluchu a mnohé další problémy ohrožují svářeče při jeho práci každý den. Ale díky vhodně zvoleným ochranným prostředkům se tato nebezpečí minimalizují.

Před nebezpečnými plyny a dýmy ochrání dýchací cesty správně zvolený filtr s maskou nebo pro větší pohodlí svářečská kukla s filtrační jednotkou Adflo. „Osobní ochranné prostředky na ochranu dýchacích orgánů pomáhají uživatelům zajistit čistý a dýchatelný vzduch," vysvětluje Jan Pavliš ze společnosti 3M a dodává: „Nejčastěji poškozeným orgánem svářečů bývají ale také i oči a obličej, které by proto měly být chráněny svářečskou kuklou či správně zvolenými ochrannými brýlemi."

Kromě dýmů, plynů a několika druhů záření dobře postihuje svářečské pracoviště také hluk. Ztráta sluchu vlivem hluku při práci stále patří mezi významné nemoci z povolání, nadměrná hladina hluku totiž poškozuje smyslové „vlasové" buňky, převádějící mechanickou energii na jemné elektrické impulsy v nervech, které náš mozek vnímá jako zvuk. Těmto problémům se dá vyvarovat použitím zátkových nebo mušlových chráničů sluchu, které nadměrnou hladinu hluku eliminují.

I přes náročné pracovní prostředí můžeme díky dnešním technologiím a ochranným prostředkům zajistit řadě profesí lepší podmínky a ocenit tím jejich práci a nasazení, se kterým se pouští každý den do nebezpečných situací. Společnost 3M usiluje o ochranu zdraví a bezpečnost pracovníků ve všech odvětvích a nabízí řadu prostředků poskytující účinnou ochranu.

Výbava svářeče
Co všechno patří do ochranné výbavy svářeče? Hlavním ochranným pracovním prostředkem je kukla. Svářečské kukly Speedglas 9100 od 3M vycházejí svými vlastnostmi vstříc potřebám každého svářeče. U kukel této řady došlo k mnoha rozšířením, zdokonalilo se zakrytí uší, krku a bočních stran hlavy a zlepšila se ochrana proti jiskrám odlétávajícím při svařování. Inovovaná výdechová oblast redukuje zahřívání, kumulaci vlhkosti a zamlžování samostmívací kazety. Svářečské kukly Speedglas 9100 zahrnují celkem šest modelů, které nabízejí celou škálu různých možností, včetně odklápěcího svařovacího štítu, bezpečnostní přilby a dýchacího kanálu.

3m2

Jak již bylo výše zmíněno, při svařování dostávají zabrat i dýchací orgány, 3M proto poskytuje široký výběr prostředků pro jejich ochranu. Svářeči si mohou vybrat speciální svářečské respirátory na jednorázové nebo opakované použití, polomasky s filtry či dokonce systémy s pohonem či přívodem vzduchu. Spojení těchto systémů a svářečských kukel tvoří účinnou ochranu dýchacích orgánů a zraku zároveň. S kuklami Speedglas lze kombinovat například systém pro filtraci vzruchu Adflo nebo systém pro přívod vzduchu V-500E, který se hodí především pro vysoce kontaminovaná svářečská prostředí nebo stísněné prostory. Lehký regulátor upevněný na opasku umožňuje uživateli řídit průtok přiváděného vzduchu. Pro namáhavou práci v horkém či chladném prostředí lze využít také regulátory V-100E pro ochlazování vzduchu nebo V-200E pro ohřívání vzduchu.

Ve svářečské výbavě by neměly chybět také chrániče sluchu. Při expozici nad 95 dB jsou dobrou volbou mušlové chrániče Peltor Optime, které si jejich nositel díky jejich lehkosti ani neuvědomí. Chrániče Peltor Optime od 3M tvoří pevné mušle s měkkou dosedací linií, která zajišťuje utěsnění kolem uší a snižuje tak expozici hluku.

Nezbytný je také výběr vhodného pracovního oděvu. Sváření vyžaduje oblečení, které při styku s plamenem oheň dále nešíří. Při příležitostném svařování se dá zvolit jednorázový ochranný overal od 3M. Splňuje požadavky na sníženou hořlavost a slouží jako první vrstva ochrany při svařování. Nosí se přes oblečení a omezuje účinky plamene. Mimořádně lehký, měkký a prodyšný materiál zajistí jak pohodlí, tak velmi dobrou úroveň ochrany.

3m3Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news