Google překladač: English Deutsch

Firma ISCAR přišla na trh v nedávné době s monolitními karbidovými frézami využívajícími své asymetrie zubové rozteče ke zvýšení výkonnosti drážkovacích operací. Čtyř a pětibřité frézy s přídomkem CF (Chatter Free – bez vibrací) ve svém označení se především vyznačují proměnnou zubovou roztečí a úhlem šroubovice 38 stupňů. Dostupné jsou od průměrů 3 do 25 mm a výměnné hlavice systému MULTI-MASTER (stejné konstrukce) pak v průměrech 8 až 25 mm. Nástroj takové konstrukce vyniká svojí rezistencí proti rozkmitání soustavy obrobek, nástroj, stroj v důsledku kmitočtové rezonance.

To v důsledku přináší možnost zvýšení nebo udržení efektivně výkonných řezných parametrů i při větším vyložení nástroje, méně tuhém upnutí obrobku či méně tuhé konstrukci stroje. Drážkování do plna a hloubky 2D či boční úběry tak lze provádět na všech druzích materiálu velmi efektivně s nárůstem životnosti nástroje o 20–25 % v porovnání s klasickou monolitní frézou. Protože se ISCAR stále drží hesla že u něj „inovace nikdy nekončí“, přichází v současné době s další podporou dobrých vlastností tohoto nástroje. Inovace spočívá v tom, že je dnes variabilní mimo zubové rozteče i stoupání šroubovice. To je střídavě na jednom zubu 35 a na dalším 37 stupňů. Tím je nebezpečí rezonance a vibrací opravdu na minimu. Nástroje s označením EC-H…CFR jsou ve výrobě od průměrů 6 do 25mm se stopkou Weldon nebo válcovou stopkou. Můžeme u nich očekávat bezproblémové drážkování do plna až do hloubky 2,5×D. Navíc je zde sortiment rozdělen do tří kategorií. Standardní délka frézy s válcovou stopkou, standardní délka frézy s podbroušenou stopkou a prodloužené frézy s pracovní částí 4×D.

 

Stopkové úkosové frézy SUMOMILL 30°, 45° a 60° s vyměnitelnými destičkami
Nová řada stopkových úkosových fréz vzešla z existující řady nástrojů SUMOMILL. Přináší si s sebou výhodu tangenciálních destiček s pozitivní geometrií. Všechny tři typy fréz pro úkosy 30°, 45° a 60° jsou čtyřbřité a používají stejné dvoubřité destičky T290 LNMT 050204TR. Malý průměr frézy je 12 mm a velký v závislosti na úhlu nastavení v rozmezí od 21,5 do 17,5 mm. Kvalitní jakost karbidů SOMO TEC ve spojení s konstrukcí tangenciálního upnutí destiček dělá z těchto fréz favority ve své velikostní třídě. Dobře si poradí se srážením hran, zahlubováním i čelním frézováním, pokud je zapotřebí. Právě při čelním frézování se příznivě projeví větší počet zubů na malém průměru 12 mm a tím možný vyšší minutový posuv.
Dokonalý povrch a nízký koeficient tření karbidů SUMO TEC spolu s nižším zbytkovým termálním a tlakovým napětím (objevujícím se u klasicky PVD a CVD povlakovaných karbidů) má příznivý vliv na životnost destiček. Díky nízkému koeficientu tření na čele destičky vzniká méně tepla při řezu třísky a tak se výrazně snižuje nebezpečí lomu destičky. Destičky s úpravou SUMO TEC vykazují až o 40 % vyšší životnost v porovnání s klasicky povlakovanou destičkou.

 

S novou jakostí nyní vydrží nástroje déle v kalené oceli
ISCAR opět jemně doladil svého tahouna v oblasti zapichování a soustružení do boku – systém CUT GRIP. Destičky nově opatřené vrstvou kubického bor nitridu (CBN) dále zdokonalují a rozšiřují pole působnosti tohoto systému i do oblasti hrubování a dokončování zápichů v tvrdé oceli.
Z nových jakostí je IB10H tvrdší než dříve dosud běžně používaná jakost IB50. IB20H je zase pevnější a houževnatější. Při vnějším kontinuálním zapichování na kalené oceli 4340 (58–61HRc) vykazuje IB10H trojnásobnou trvanlivost oproti IB50 a navíc vykazuje i lepší drsnost povrchu. Na přerušovaném řezu identického materiálu vydržel řezný materiál IB20H 500 kusů oproti 350 kusům IB50. Za zmínku stojí i to, že se destička pouze opotřebila, nikoliv neočekávaně praskla.

 

Jakosti IB10H s obsahem 53 % jemného zrna CBN zůstala nadále stejná geometrie jako u klasického řezného materiálu IB50. V kontrastu s tím je u jakosti IB20H o deset stupňů větší negativita fazetky pro překonání méně příznivých řezných podmínek. Substrát obsahuje 63 % jemných a středně jemných zrn CBN.

 

Oba nové řezné materiály CBN jsou určeny pro obrábění tvrdých feritických materiálů. V současné době je lze vyzkoušet na vyměnitelných destičkách GITM pro zapichování a soustružení do boku a plnorádiusových destičkách GITM pro zapichování a tvarové soustružení.

 

www.iscar.cz
 

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news