Google překladač: English Deutsch

29 ze svých 45 exponátů na veletrhu EMO představila společnost DMG MORI s inovativními automatizačními řešeními – od modulárního systému WH Flex včetně digitálního dvojčete až po bezobslužný transportní systém PH-AGV 50. Prezentace je odrazem strategie společnosti: DMG MORI bude všechny obráběcí stroje svého portfolia nabízet s automatizačními řešeními, aby vyhověla silně rostoucí poptávce.

dmg02

Tato oblast podnikání totiž zaznamenává trvalý růst – jak v oblasti integrovaných automatizačních řešení, tak i ve vývoji odpovídajících rozhraní. Již v roce 2022 má být 80 procent strojů dodáváno s automatizací. Vývoj nových automatizačních řešení tak nabyl stejné priority a důležitosti jako vývoj nových modelů strojů.

Rostoucí potřeba automatizačních řešení se projevuje v celém produktovém portfoliu společnosti DMG MORI – od manipulace s malými obrobky až po dopravu palet s velkými komponenty. V polském výrobním závodě FAMOT ukazuje DMG MORI působivým způsobem, jak lze propojit tři obráběcí centra DMC 210 U duoBLOCK lineárním zásobníkem palet LPP 160. Flexibilně uzpůsobitelný lineární zásobník je dimenzovaný na palety 1 600 × 1 600 mm a obrobky do průměru 2 100 mm a výšky 1 400 mm a umožňuje manipulaci jednotek o hmotnosti až 8 t. Systémem WH 210 u stroje DMU 200 Gantry umožňuje DMG MORI manipulaci s obrobky velkými až 2 000 × 1 350 mm. Nabízená automatizační řešení jsou adresovaná zákazníkům v oborech aerospace, výroby strojů a automotive, kde umožňují významnou redukci vedlejších časů. Možné zvýšení produktivity dosahuje až 95 procent.

Automatizační řešení jako součást komplexních procesů
Taková i jiná automatizační řešení jsou pro DMG MORI vždy součástí komplexního výrobního procesu. Tento přístup podtrhl přední výrobce obráběcích strojů založením společnosti DMG MORI HEITEC, jejíž cíle shrnuje jednatel Markus Rehm: „Koncipujeme a realizujeme propojení všech procesních kroků kolem tématu automatizace. Společně s DMG MORI nabízíme konzistentní a procesně bezpečná řešení – od inženýringu přes přípravky, nástroje a NC-programy až po integrovanou automatizaci a napojení na svět IoT." Portfolio služeb zahrnuje komplexní poradenství od koncipování přes nabídku až po uvedení do provozu. „Díky tomu vše přichází z jedné ruky – také servis, údržba a náhradní díly."

DMG MORI HEITEC rozšiřuje produktové portfolio DMG MORI standardizovanými automatizačními řešeními pro manipulaci s obrobky a pro flexibilní automatizaci, ke které patří WH Cell pro obráběcí centra a soustruhy stejně jako WH Top a WH Front pro soustruhy řady CTX beta. „Od založení společnosti DMG MORI HEITEC v prosinci 2017 jsme úspěšně realizovali už několik desítek projektů," odkazuje Markus Rehm na již dodaná robotizovaná řešení. „Tím jsme značně zvýšili autonomii a disponibilitu ve výrobách našich zákazníků." V oblasti manipulace s paletami – ty představují 60 procent objemu automatizace – je za vývoj zodpovědný závod DMG MORI ve Pfrontenu. „Flexibilní automatizace s robotem Robo2Go se řeší v Bielefeldu."

MATRIS: rozmanité modulární vybavení
Individuální uzpůsobení konkrétním požadavkům na automatizaci umožňuje systém MATRIS pro manipulaci s obrobky o hmotnosti až 20 kg. Zařízení lze vybavit různými chapadly a kombinovat se standardními periferními zařízeními, například pro mytí, měření, ukládání nebo vizualizaci. Strukturované programy na řízení robotů a funkce teach-in umožňují rychlý start do sériové produkce. Nejsou zde zapotřebí žádné znalosti programování robotů, protože se vše programuje dialogově v CELOSu pomocí cyklů zadávaných do formulářů. Použití řídicího počítače LPS 3 umožňuje spojení s nejrůznějšími periferními zařízeními a navíc usnadňuje údržbu a obsluhu. MATRIS se dodává pro soustruhy řad NLX a NZX do velikosti 2 500, vertikální obráběcí centra CMX V (MAPPS) a NVX 2nd generation do velikosti 5 100 a pro NHX 2nd a 3rd generation (MAPPS) do velikosti 5 500.

dmg03

WH Flex: mnohostranná manipulace s obrobky a paletami
Automatizační koncepci WH Flex představila společnost DMG MORI na veletrhu EMO jako nejnovější výsledek vývoje ve svém produktovém portfoliu. Jedná se o velmi flexibilní a modulární automatizační řešení pro manipulaci jak s obrobky, tak i s paletami. Systém WH Flex se díky své modulární konstrukci dá snadno individuálně uzpůsobit potřebám zákazníka a může propojit až devět soustruhů nebo obráběcích center. „Tímto systémem dokážeme ještě lépe reagovat na velmi individuální a jedinečné požadavky našich zákazníků," říká Markus Rehm. „Vycházeje ze základní konfigurace systému WH Flex můžeme na základě jediné „stavebnice" s velkým množstvím standardních opcí sestavit optimální řešení pro daného zákazníka." K těmto prvkům patří úložné systémy jako regály, oběžné zásobníky nebo nádraží pro palety stejně jako nejrůznější chapadlové systémy či systémy pro výměnu chapadel. „Další volitelné vybavení, jako například odebírání dílů ke kontrole, seřizovací, překlápěcí a čisticí stanice či různé doplňky pro laserové popisování nebo měření dále rozšiřují možnosti celého systému." Cílem je automatizace bez kompromisů za atraktivních ekonomických podmínek. Ani na snadné ovládání se nezapomnělo: „DMG MORI CELL CONTROLLER nabízí intuitivní uživatelské prostředí s inteligentní správou zakázek a rastrové programování pro komfortní teach-in a seřizování na nové díly."

PH-AGV 50 a Robo2Go Vision: flexibilita a možnost dovybavení
Také v oblasti manipulace s paletami představila společnost DMG MORI inovaci: na největším světovém veletrhu obráběcích strojů prezentovaly společnosti DMG MORI a Jungheinrich své vývojové partnerství pro vývoj bezobslužných transportních systémů – a také už první produkt. Bezobslužný transportní systém PH-AGV 50 (Automated Guided Vehicle) se po dílně pohybuje autonomně a zajišťuje tak ještě flexibilnější výrobní procesy bez omezení přístupu ke strojům. Díky možnosti volné prostorové dispozice a snadného rozšiřování lze systém AGV snadno integrovat také do stávajících výrobních prostorů. Systém PH-AGV 50 je dimenzovaný na obrobky do průměru 840 × 500 mm a hmotnosti 600 kg. „Tato automatizace umožňuje maximální flexibilitu díky volnému přístupu ke strojům a libovolně programovatelným trasám manipulačního zařízení," vysvětluje Cornelius Nöß, jednatel společnosti DECKEL MAHO ve Pfrontenu. Konfigurovatelnost paletového regálu a přípravných míst je umožněná modulární konstrukcí. „Díky ní můžeme počet a polohu pracovišť zcela přizpůsobit specifickým požadavkům zákazníka." Řízení a správu systému zajišťuje řídicí počítač DMG MORI LPS 4, který optimalizuje celý průběh výroby.

Tuto novou flexibilitu a možnost postupného rozšiřování systému PH-AGV 50 vidí DMG MORI jako koncepci budoucnosti v oblasti manipulace s paletami. Podobná flexibilita se osvědčila také u robotu Robo2Go 2nd generation v oblasti soustruhů, konstatuje Harry Junger, jednatel společnosti GILDEMEISTER Drehmaschinen: „Nový Robo2Go Vision je dalším vývojovým stupněm flexibilní robotizace, vybavený inovativním kamerovým systémem. Díky zpracování 3D-obrazu z kamer můžeme jako zásobníky obrobků používat standardní palety a eliminovat tak přeskládávání obrobků." Při použití dialogového programování prostřednictvím CELOSu a 3D kamery trvá teach-in méně než 10 minut.

DMG MORI Digital Twin: uvedení do provozu s úsporou času až 80 procent
Využití digitálního dvojčete DMG MORI Digital Twin, kompletního digitálního obrazu reálného stroje, umožňuje pracovníkům DMG MORI uvést zařízení do provozu virtuálně už na PC. „Digitální modely pracující v reálném čase umožňují již před instalací u zákazníka simulaci procesů a postupů," popisuje Markus Rehm přínosy tohoto přístupu. Při reálném uvedení do provozu tak lze dosáhnout úspory času až 80 procent. „A to se zřetelným zlepšením kvality." Také za chodu výroby může zákazník pomocí řešení DMG MORI Digital Twin souběžně s hlavním časem přestavovat výrobu na nové produkty a soustavně optimalizovat probíhající výrobu. „Na tomto příkladu je vidět, že naše nová automatizační řešení dokážeme díky otevřeným rozhraním stále úžeji propojovat s našimi digitalizačními produkty. Pro naše zákazníky tak vytváříme jeden komplexní celek s průchodnou konektivitou jako základ výroby budoucnosti."

www.dmgmori.com

dmg-logo

dmg04

dmg07