Google překladač: English Deutsch

Demag je nyní součástí koncernu Terex Material Handling & Port Solutions, jak ke spojení došlo? Jak dlouho tento proces trval?

Proces začlenění Demag Cranes AG do skupiny Terex začal v květnu 2011, v srpnu téhož roku vlastnil Terex již 80 % akcií Demagu. Příchodem Demag Cranes AG se Terex rozšířil o pátý segment, který zahrnuje dvě oblati: průmyslové jeřáby Demag a technologie pro přístavy. Pro Terex šlo o opravdu velkou akvizici, tento pátý segment s novým názvem Terex Material Handling & Port Solutions je totiž hned od svého vzniku druhý největší ve skupině. Od počátku roku 2014 je Terex již jediným vlastníkem Demagu, který je plně integrován.

demag01

Přispěla k tomuto propojení nějakým dílem i ekonomická recese v roce 2008?

Ne, šlo o dlouhodobé strategické rozhodnutí Terexu, které se formovalo ještě před počátkem krize.

Co to znamená pro vaše zákazníky? Nemusí se bát změny něčeho, na co jsou u vás zvyklí?

Právě naopak, zákazníkům z této integrace plyne mnoho výhod. Průmyslové jeřáby, resp. manipulační technika známá pod značkou Demag a servisní služby s tímto segmentem spojené, jsou nyní nedílnou součástí obchodní skupiny Terex MH, čímž se upevnila pozice těchto produktů na globálních trzích. Příponou „A Terex brand" chceme ukázat, že Demag patří do skupiny Terex, ale stále reprezentuje Demag, kvalitu ve svém oboru, tak jak na to jsou naši odběratelé zvyklí. Stávající i noví zákazníci získávají benefity z kooperace Demagu s dalšími značkami, které umožňuje velice výhodná nízkonákladová řešení, a také z hustší sítě zastoupení skupiny Terex ve světě.

demag03Kde Terex sídlí, kde vyrábí a jakou má vnitřní strukturu?

Terex Corporation sídlí ve Westportu, Connecticut, severně od New Yorku. Skládá se z pěti segmentů: Stavební stroje, Jeřáby, Zpracování materiálu, Pracovní plošiny a Manipulace s materiálem & Řešení pro přístavy. Výrobní závody pro těchto pět segmentů se nacházejí v několika zemích po celém světě, tak aby byly v blízkosti strategických trhů. Terex Material Handling vyrábí komponenty Demag, jako jsou lanové a řetězové kladkostroje, ve třech velkých závodech v Německu, dále pak v Číně a Brazílii. Výroba průmyslových jeřábů je situována v 18 závodech na 5 kontinentech. Hlavním závodem pro výrobu speciálních (procesních) jeřábů a lanových vrátků (MPW) je závod ve Slaném, v České Republice.

Jak zapadá do této struktury Demag?

Zapadá sem dokonale. Terex dříve ve svém portfoliu neměl průmyslové jeřáby, to se změnilo příchodem Demagu a došlo tím k opravdu výraznému rozšíření nabízených zařízení a služeb. Velkým přínosem je Demag také v oblasti poskytování servisních služeb, v současné době má na starosti veškerý servis všech segmentů ve skupině Terex.

Jaké výhody Demagu přináší být součástí takto velkého koncernu?

Terex Material Handling spolu se silnou značkou Demag využívají velkého množství poboček Terex, které po servisní stránce zajišťuje Demag. Tato synergie směřuje k vybavení všech našich projektů jeřáby Demag. Terex MH také využívá společného nákupu materiálu pro všechny segmenty, čímž se dostává na mnohem příznivější prodejní ceny vůči našim zákazníkům. Všechny segmenty spolu úzce spolupracují a díky tomu máme velmi dobrou znalost prostředí, v němž se pohybujeme, můžeme tak předvídat příležitosti pro jednotlivé oblasti našeho podnikání.

Jsou zde jistě i určité kulturní a jiné odlišnosti, nebojíte se, že dojde k nějakým střetům mezi americkým a německým přístupem?

Působení Demagu bylo vždy mezinárodní. Naše výroba probíhá v 16 zemích a spolupracujeme se zákazníky z více než 100 zemí světa, takže národnost nehraje žádnou roli, Němci i Američané máme stejný cíl, který je nadnárodní. Pestrost a spolupráce jsou důležitými pilíři naší firemní kultury. Více než 50 % pracovníků Terexu je z jiných zemí než z Ameriky, většina z nich právě z Německa.

Očekáváte například také expanzi do zemí, v nichž dosud Demag nepůsobil?

Neustále sledujeme trhy a vytváříme produkty a marketingové strategie směřující k získávání nových trhů.

Přesuňme se nyní více k lokálním tématům. Změnilo se s novým vlastníkem něco pro váš závod ve Slaném, kromě toho, že k logu přibylo „...the Terex Brand"?

Díky integraci můžeme nabídnout širší paletu produktů z více oblastí průmyslu. Umíme řešit problémy spojené s transportem a logistikou na pracovištích v kontextu s mezinárodním materiálovým tokem a řízením zásob. Ve všech těchto oblastech také zajišťujeme servis. Našim zákazníkům můžeme nabídnout lepší dostupnost a flexibilitu díky propojení s dalšími divizemi Terex.

Je běžné, že úspěšné společnosti prochází různými obdobími a často směřují právě pod hlavičku některé nadnárodní korporace. Jaká je vlastně historie vašeho závodu ve Slaném? Kdy byl založen a čím si prošel?

První budova byla postavena v 70. letech 20. století státním podnikem Zemědělské Stavební Sdružení, které bylo roku 1985 přejmenováno na Agrostav. V tomto roce zde byly také vyrobeny první jeřáby. Později v roce 1988 byly poprvé doplněny komponenty od Demagu. Od privatizace Agrostavu roku 1991 patřil závod pod Mannesmann Dematic Fördertechnik. Klíčovými byly pro závod ve Slaném roky 2002 a 2003, kdy zde byla založena dceřinná společnost Demag Cranes & Components GmbH. Byly postaveny nové haly a od té doby až do současnosti zde běží souvislá výroba jeřábů a víceúčelových navijáků na ploše téměř 15 000 m2.

Jaké portfolio výrobků a služeb nabízíte zákazníkům?

Jako globální lídr v průmyslových jeřábech a komponentech nabízíme velmi široké spektrum produktů a služeb. Dodáváme řešení pro všechny typy toku materiálu, logistiky a manipulace – pro jakkoliv velké firmy.
1) Procesní jeřáby: Vyrábíme procesní jeřáby Demag na míru, tak aby dokonale naplnily zákazníkovy plány manipulace s materiálem. Jsou navrhovány a konstruovány idividuálně podle požadavků zákazníka.
2) Univerzální jeřáby: Tato skupina jeřábů je postavena na sériově vyráběnýh dílech s ověřenou kvalitou, účinností a spolehlivosti na nejvyšší úrovni.
3) Modulární jeřáby: se systémam KBK lze přesně realizovat specifické požadavky. Modulární systémová stavebnice umožňuje kombinovat podvěsné jeřáby, podvěsné dráhy, sloupové a nástěnné výkyvné jeřáby. Díky vysoké flexibilitě systému lze zařízení KBK navíc snadno integrovat do každé výrobní infrastruktury a kdykoliv přeměnit.
4) Komponenty: od kompaktních a lanových kladkostrojů přes ovládací panely a systémy nabízíme široký sortiment jeřábových komponentů. Jako přední dodavatel průmyslových pohonů, nabízíme celou škálu produktů – od dílčích sestav po komplexní systémy.Dodáváme motory, převodovky a převodové motory.
5) Servis: Ať už naši zákazníci pracují s jeřáby, kladkostroji nebo jiným zdvihacím zařízením od Demagu nebo jiného výrobce, naši zkušení servisní poradci připraví optimální servisní plán vytvořený podle individuálních potřeb. Dohlížíme na celý životní cyklus zdvihacích zařízení.

Dodáváte jeřáby jen do ČR nebo i do sousedních zemí?

Pobočka ve Slaném pokrývá naše aktivity pouze v České a Slovenské republice. Jako mezinárodní společnost máme v ostatních zemích samostatná zasoupení. Díky tomu má každá pobočka dokonalý přehled o specifikách a právním systému v každém regionu.

Kolik máte v současnosti zaměstnanců?

Celkový počet zaměstnanců Demagu je 166.

Jak vnímáte svoji pozici na trhu? Je v ČR nadbytek výrobců jeřábů nebo myslíte, že jich je akorát? Jak se vyvíjí poptávka?

Nepochybně jsme silným hráčem na českém trhu. Máme zde dlouhou historii, špičkové výrobky a zákaznicky orientovaný tým. Díky našemu širokému portfoliu můžeme nabídnout zákazníkům řešení různých typů manipulace od jediného dodavatele, v tom je naše velká výhoda. Je pravda, že zde operuje množství lokálních výrobců. Nicméně v podmínkách rostoucí ekonomiky a nových investic v průmyslu pro nás český a slovenský trh zůstává nadále vysoce perspektivní.

www.demagcranes.cz

demag04

demag01a