Google překladač: English Deutsch

Drastický nárust cen energií jen zvýší tlak na úspory ve všech oblastech, vzduchotechniku nevyjímaje. V našem případě se zaměříme na co největší minimalizaci ztrát vzduchu ve vzduchotechnických rozvodech a klimatizačních jednotkách. Uvedu malý příklad: jen nekvalitní montáží vzduchotechnického potrubí v kombinaci se špatným utěsněním lze ztratit až 30 % dopravovaného a upraveného vzduchu. Naprosto nevhodným řešením je zvyšování výkonu ventilátoru (klimatizační jednotky) s následným nárůstem rychlosti v potrubí, nárůstem tlakových ztrát, zvýšení hlučnosti a především vyššími energetickými nároky pro přípravu vzduchu (ohřev, chlazení, vlhčení atd.). Jedinou správnou cestou je dosažení co nejlepší těsnosti celého systému.

Airflow Panda

Legislativa
Současná legislativa tento problém popisuje v normách DIN EN 12237 pro kruhové potrubní plechové rozvody, DIN EN 1507 pro čtyřhranné plechové rozvody, DIN EN 17192 (větrání budov – vzduchovody – Nekovová potrubí – Požadavky a zkušební metody) a dále pak např. v normách DIN EN 1886 (Větrání budov – potrubní prvky – Mechanické vlastnosti) a DIN EN 13141-7 (Větrání budov – zkoušení výkonu – větrací jednotky). Na základě výše uvedených požadavků vyvinula naše firma unikátní měřicí systém nazvaný P.A.N.D.A. (Positive and Negative Duct Accreditation System).

Systém P.A.N.D.A.
je určen především pro zjišťování netěsnosti sestav klimatizovaných potrubí a vzduchotechnických systémů. Využití najde ovšem i v dalších aplikacích např. při zjišťování netěsností fasádních prvků. P.A.N.D.A. dokáže rychle otestovat daný systém na podtlak nebo přetlak pro nominální hodnoty tlaku do +/-2500 Pa. Množství unikajícího vzduchu s přesností ±2,5% z měřené hodnoty lze měřit v rozmezí od 3,6 až do 720 m3/hod
Požadovanou hodnotu tlaku lze v průběhu zkoušky snadno nastavit změnou otáček ventilátoru pomocí integrovaného frekvenčního měniče. Na základě snímání tlakové diference z Wilsonovy mříže nebo dýzy a teploty je následně v připojeném multifunkčním přístroji TA465P spočten průtok (množství unikajícího vzduchu). Na konci pětiminutového testu přístroj určí nejen hodnotu míry úniku vzduchu, kterou porovná s hodnotou normy pro danou třídu vzduchotěsnosti, ale vypočte i absolutní únik vzduchu (m3/hod) z testovaného systému. Data jsou uložena do paměti TA465P a po skončení měření je lze dále zpracovat na PC nebo přímo vytisknou na Bluetooth minitiskárně. Výsledek měření tak můžete předat zákazníkovi ihned po skončení testu, pokud to požaduje.
Během testu (přetlak) lze provést i kouřovou zkoušku, která dokáže rychle určit problematická místa (spoje, nekvalitní potrubí atd.). Pokud není možné kouřovou zkoušku provádět např. pro nemožnost snadného odvětrání místností po provedené zkoušce, lze k otestování a zjištění místních úniků použít i dostupné spreje na detekci netěsnosti.
Airflow 1 obr1-zviditelneni
P.A.N.D.A. je mobilní a lze ji bez problémů převést i osobním vozem (kombi). Oba přístroje TA465P a PVM610 lze využít i samostatně pro další VZT měření. Všechny deklarované přesnosti jsou podloženy kalibračními certifikáty, které jsou součástí dodávky systému.

Měření z praxe
Vedle výše uvedených důvodů, může být i další, a to požadavek minimalizace případných zápachů. V letošním roce byl podobný požadavek vznesen při stavbě bytového domu PORT Karolína – D. Zadavatel požadoval změřit těsnost nově instalovaného potrubí spiro safe DN630 mezi 3.N.P a 6.N.P. Potrubí bylo součástí budoucí vzduchotechniky přilehlého objektu SO—02 technologického centra Karlín. S ohledem na postup stavby bytového domu s následným zazdíváním dané „stupačky" bylo nutné provést měření na dvě etapy. V první etapě se proměřilo již nainstalované potrubí v úseku podlaží od 3.N.P po 6.N.P. Ve druhé etapě potom zbytek od 7.N.P. výše. Zkouška byla provedena na přetlak a musela vyhovět třídě těsnosti C. Vše nakonec dopadlo na jedničku a to nejen díky kvalitnímu použitému spiro Safe potrubí, ale především díky kvalitní a precizní montáži, jenž zahrnovala především dodržení montážního postupu výrobce potrubí a dále pak tmelení a po něm ještě dvojité opáskování.
Airflow 2 obr2-test-stupack

Rodinné domy
Na základě požadavku firmy ŠTORC TZB, který se zabývá realizací vzduchotechnik rodinných domů a vedle jednotek firmy Brink využívají i těsné plastové rozvody Ubbink, bylo testováno několik rodinných domů. Měření netěsnosti potvrdila vysokou kvalitu použitých prvků současně s precizní montáží. I přes velmi malé měřené plochy daných rozvodů lze systém PANDA úspěšně použít, i přestože je primárně určen pro měření větších vzduchotechnických rozvodů. Limitní, ještě přesně měřitelný únik cca 3 m3/hod, byl v případě potřeby dosažen vyšším testovacím tlakem.
Airflow 3 obr3-VZT-rodinny-

Závěr
Systém P.A.N.D.A. nabízí zákazníkovi rychlé a přesné (legislativě odpovídající) prověření stavu vzduchotechnického systému. Výsledkem je nejen určení vzduchotěsnosti systému, kvalifikace a určení příslušné třídy netěsnosti, ale i případné zviditelnění problémových míst úniku.
P.A.N.D.A. nachází své uplatnění i v jiných oborech. Právě v těchto dnech probíhají zkoušky těsnosti chladičů vyráběných firmou HEATEX Czech Republic s.r.o., určených pro největší větrnou turbínu na světě – Haliade-X.

Airflow Lufttechnik GmbH, organizační složka Praha
Hostýnská 520, 108 00 Praha 10
Ing. Roman Rybín
www.airflow.czKalendář akcí

<<  Říjen 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  6  7  8
  91415
1617202122
23242526272829
3031     
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..