Google překladač: English Deutsch
T+T 1-2/2009

Společnost Atlas Copco uvádí na trh inovovanou řadu šroubových kompresorů se vstřikem oleje, které lámou rekordy ve výkonnosti, účinnosti a kompaktnosti.

Inovace se týkala řady kompresorů GA 11+ – 30+ s dvoustupňovou regulací a řady GA11–30 VSD s plynulou regulací, s elektromotory s výkonem od 11 do 30 kW. Cílem inovace bylo zejména dosažení vyšší výkonnosti, nižší specifické spotřeby energie a průlomového způsobu řízení a ovládání kompresoru. Inovace se dotkla také modernějšího řešení integrovaného kondenzačního sušiče, kterým lze vybavit všechny kompresory. Nová konstrukce umožňuje provozovat kompresory při okolní teplotě až do 46 °C.
Kompresory řady GA 11+–30 a řady GA 15–30 VSD (s proměnnými otáčkami) nachází využití především v menších a středních společnostech různých odvětví, jako například výrobní dílny, montážní linky, balící provozy, výroby pro automobilový průmysl, zpracování dřeva, tiskařské provozy, textilní výroba, výroba a lisování plastů apod.

Více vzduchu, nižší spotřeba energie
Výkonnost kompresorů (FAD) a specifická spotřeba energie (SER) jsou významné ukazatele jejich kvality.Větší množství vzduchu (FAD) při stejné velikosti elektromotoru znamená, že si uživatel stlačeného vzduchu může pro danou spotřebu vzduchu zvolit nižší řadu kompresoru a tím ušetří finanční prostředky. Všechny modely v řadách GA+/GA VSD nabízejí prvotřídní hodnoty FAD. Díky převratným technickým vylepšením v používaných šroubových elementech, pohonu, regulace a chladičích, dokázala společnost Atlas Copco zvýšit hodnotu FAD u řady GA+ o 7 % až 17 % ve srovnání s předchozími modely. U řady GA VSD se nárůst pohybuje v rozmezí 9–24 %.
Hodnota specifické spotřeby (SER) udává skutečnou spotřebu elektrické energie na výrobu 1m3 stlačeného vzduchu. Použitím revolučních konstrukčních řešení - přímý pohon bez spojky a řemenů, nová konstrukce separátoru oleje, způsob odvodu kondenzátu z dochlazovače, je SER nižší o 3–11 % u řady GA+ a 11–13 % u řady GA VSD. Hodnotou SER se tyto nové kompresory zařadily mezi nejúspornější zařízení na trhu. Podstatná inovace se zaměřením na snížení spotřeby elektrické energie byla provedena také u integrovaných kondenzačních sušičů, které jsou umístěny ve společné karoserii kompresoru.
Nová generace frekvenčního měniče u kompresoru s proměnnými otáčkami (VSD) je osazena dokonalejším chlazením a filtrací chladícího vzduchu. Zvýšená pozornost je také věnována dodržení předpisů o dosažení podmínek elektromagnetické kompatibility. Zvolením modelu s VSD (namísto GA+) je možné dosáhnout průměrné úspory energie až 35 %, což má za následek kratší návratnost investice. Všechny modely lze vybavit zařízením na využití odpadního tepla. Použitím tohoto zařízení, které lze opět umístnit do společné karoserie kompresoru, se zpětně ve formě teplé vody získá až 80 % procent energie spotřebované kompresorem.

Jsou menší a tišší

Velikost a hlučnost kompresoru často odrazuje uživatele od jeho umístění přímo nebo co nejblíže ke spotřebiči stlačeného vzduchu. Čím dále však je kompresor umístěn, tím více energie se ztrácí v důsledku tlakové ztráty v potrubí. Tlaková ztráta o pouhých 0,5 bar představuje zvýšení spotřeby elektrické energie o 7 %. Díky velmi kompaktním rozměrům všechny nové modely GA+/GAVSD zabírají ještě méně místa než dříve. V oblasti hlučnosti vykazují nejnižší hodnoty, jakých kdy společnost Atlas Copco u této řady dosáhla, takže jsou nejlepší ve svém oboru. Např. model GA 11+ dosahuje hodnoty pouhých 63 dBA. Všechna zdokonalení mají díky zvýšení pohodlí obsluhy přímý pozitivní dopad na dílenské pracovní prostředí.

Monitorování a ovládání: krok vpřed
Nový, zdokonalený grafický systém Elektronikon představuje novou úroveň ovládání a monitorování strojů Atlas Copco. Přepracované modely GA+/GA VSD jsou první kompresorovu řadou vybavenou tímto uživatelsky přívětivým ovládacím systémem, který vyvinuli konstruktéři společnosti Atlas Copco. Jeho unikátní řídicí algoritmy šetří energii prostřednictvím optimalizace pracovní činnosti kompresoru. Pokročilý systém sledování reálného času optimalizuje servisní intervaly, provoz kompresoru v zatíženém a odlehčeném stavu, chod chladícího ventilátoru a v případě použití integrovaného sušiče jeho spotřebu s ohledem na dodržení správného tlakového rosného bodu.

www.atlascopco.cz

Kalendář akcí

<<  Září 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..