Google překladač: English Deutsch

Jedinečné řešení se zabudovanými inteligentními funkcemi, jednoduchý, robustní a intuitivní design pro nekompromisní provoz. Firma Gimatic již v minulosti prezentovala v několika publikacích úsporný ejektor EJ-X PRO, který dokáže uspořit více než 90 % stlačeného vzduchu. Nyní přichází s další novinkou, a to jeho nástupce ejektoru EJ – X ONE.

Gigamatic 1a EJ-XONE-01 kopie

 

Obě zařízení mají mnoho společného. Samotné funkce jsou identické, avšak s rozdílným v provedení těla ejektorů.
Už na první pohled je vidět velký rozdíl v rozměrech. X ONE je výrazně kompaktní a jeho hmotnost dosahuje oproti ejektoru X PRO který váží 800 g jen 145 g.
Dále má integrovanou dvoustupňovou vakuovou kartridž EJ – MEDIUM, kterou lze jednoduše vyjmout a vyčistit, takže se vám nestane, že si při jejím zanesení musíte pořídit nový ejektor. Kartridže lze měnit v závislosti na aplikaci, ať už se jedná o porézní, nebo neporézní.
Gigamatic 2 EJ-XONE-application-zoom

Přední panel je vybaven displejem s jednoduchým ovládacím menu. Je řízen skrze konektor s osmi piny a M8 závitem. V samotném menu displeje můžeme nalézt možnost nastavení hladiny vakua, která slouží dále jako výstupní signál pro detekci přítomnosti kusu. Nastavitelná minimální a maximální hladina vakua určuje, kdy má ejektor vypnout a zapnout přívod stlačeného vzduchu, čímž zároveň ovládá šetřící režim. Dokonce funkcí AUTO EXCLUDE si umí ejektor sám určit nakolik je daný materiál porézní a tím umí v případě větších netěsností vypnout úsporný režim, aby šetřil životnost vestavěných ventilů. Nezaostává ani v rychlosti a je vhodný i pro PICK&PLACE aplikace. Tzv. BLOW OFF (odfuk) lze řídit signálem přímo od robota BLW(I) – INPUT, resp. ušetřit signál a v menu displeje přepnout režim na automatický BLW(A) - AUTO, čímž se odfuk spustí po vypnutí ventilu na přívod stlačeného vzduchu. Jeho intenzitu nastavíte mechanicky regulátorem z přední strany zařízení.
Gigamatic v2
Pokud potřebujete ovládat více okruhů najednou, ejektory lze zapojit do série. Výhodou při tomto řešení je, že při údržbě zařízení nemusíte vybírat samostatné jednotky, stačí odmontovat zátku, jednoduše vyjmout kartridž a vyčistit.
Zařízení nemá problém s manipulací kovových desek, skla, plastů a ani s porézními aplikacemi (zde úspora stlačeného vzduchu ztrácí význam, jelikož ejektor potřebuje být utěsněn a porézní materiály se vyznačují vysokou netěsností).
Gigamatic v1
Jeho maximální spotřeba stlačeného vzduchu je 58 Nl/m (toto je hodnota spotřeby stlačeného vzduchu, má-li ejektor vypnutý úsporný režim) Pokud se vám stane, že vypadne el. proud, resp. přívod stlačeného vzduchu, ejektor vám udrží těsný předmět po dobu rovnou času mezi nastavenými hladinami vakua (min/max). Další inteligentní funkcí ejektorů je AES – Automatický úsporný režim. Když si nastavíte minimální hladinu vakua na hodnotu 98 % a vrchní na 99 %, ejektor se automaticky přepne do tohoto režimu. Sám si totiž začne určovat nejvhodnější hysterezi MIN a MAX hladin vakua v závislosti na typu manipulovaného materiálu. Zajišťuje tedy spolehlivost systému i za podmínek nízkého, resp. kolísavého tlaku – tzn. má konzistentní výkon. K dispozici jsou univerzální verze PNP/NPN s konfiguracemi NC a NO, které poskytují flexibilitu pro splnění požadavků různých aplikací.
Gigamatic 3

Typické použití
Manipulace s plastovými díly / aplikace vyžadující integrované ovládání s menší hmotností a rozměry / vysokorychlostní operace typu PICK & PLACE / Skládání, naplňování a vyprazdňování obalů a kartonů / robotická paletizace, polohování a balení (nízká hmotnost).
Zavedení úsporného ejektoru ve vaší výrobě výrazně zvýší výkon zařízení a přispěje ke zvýšení účinnosti a produktivity.

Autor článku: Ing. Roman Múčka

www.gimatic.com