Google překladač: English Deutsch

Způsob montáže zásadně ovlivňuje přesnost, životnost a výkon ložisek, proto je nutné věnovat jí patřičnou pozornost, stanovit správný postup montáže a případně i demontáže.
Vždy je nutné vycházet z potřeb konkrétního ložiska a jeho uložení.

Coroll 1

Rozhodující je pečlivost a čistota
I velmi malé množství cizích tělísek v ložisku může jeho trvanlivost značně zkrátit, zvýšit hlučnost ložiska nebo dokonce způsobit havárii.
Ložiska s válcovou dírou jsou obvykle na hřídel buď nalisována zastudena, nebo se jejich průměr před montáží zvětšuje ohřátím.
Ložiska s válcovou dírou a pevným lícováním na hřídeli se montují podle možností za tepla. U ložisek s průměrem díry cca přes 100 mm je tento způsob nezbytný. Ohřívací teplota se má pohybovat mezi 80 a 100 °C. Tato teplota postačí pro všechna běžná lícování. V žádném případě nesmí ohřívací teplota překročit 120 °C, protože by hrozilo poškození ložiska.
V současné době jsou pro ohřev ložisek stále oblíbenější indukční ohřívací přístroje, které postupně nahrazují dříve běžně používané metody jako je pec, hořák nebo olejová lázeň. Indukční ohřev je nejčistší, nejspolehlivější a nejrychlejší metoda pro ložiska všech velikostí.
Pro ilustraci – teploty 100 °C je možné dosáhnout do několika minut (závisí samozřejmě na velikosti ložiska).

Výhody indukčního ohřevu
• Neustálá kontrola teploty ohřívaného dílu
• Bezpečné pro ložisko i obsluhu (umožňuje i ohřev těsněných, krytých a předmazaných ložisek)
• Rychlost ohřevu
• Čistý způsob ohřevu
• Vysoce šetrný k životnímu prostředí

Existuje velmi široký sortiment indukčních ohřívacích přístrojů od menších přenosných ohřívačů až po velká zařízení pro ohřev ložisek do větrných elektráren.
• přenosné typy
• stolní typy
• mobilní typy
• typy pro zvlášť těžké díly
• speciální typy vyrobené na zakázku
• středofrekvenční typy pro montáž
a demontáž

Indukční ohřívače umožní šetrnou montáž ložiska, ale i dalších součástí jako jsou ozubená kola, spojky, pouzdra apod., a tím prodlouží jejich životnost. Tento způsob ohřevu je také ideální pro předmazaná, krytá a těsněná ložiska. Originální náplň ložiska zůstává nepoškozena, stejně tak těsnění nebo kryty. Ohřev je plně pod kontrolou, řídí se přednastavenou teplotou nebo časem.

Zajímavé možnosti nabízí středofrekvenční indukční ohřívače pro montáž a demontáž
Středofrekvenční indukční ohřev je vynikající, rychlá a řízená metoda ohřevu. Zabraňuje zbytečnému poškození součástí a snižuje opotřebení. Tato nová metoda také zlepšuje pracovní podmínky – je čistší.
Jednou z hlavních výhod tohoto typu indukčního ohřívače je, že se neomezují pouze na válcové tvarované komponenty: flexibilní induktory mohou být omotané kolem jakékoli velikosti nebo tvaru.
Hlavně však šetří čas – příklad úspory: spojka byla zahřáta na 100 °C za 3 minuty, původní metodou to trvalo 2 hodiny.
Nejvýznamnější použití středofrekvenčních ohřívacích přístrojů je v ocelářském, papírenském a stavebním průmyslu, v železničním průmyslu, výrobě převodů a pohonných systémů apod.
Metody použití středofrekvenčního ohřevu

Coroll 2• Pevné indukční jádro vně – ohřev s fixním induktorem kolem ohřívaného dílu. Energie se přenáší z vnějšku dovnitř. Vhodné pro ložiskové kroužky, trubky, montáž a demontáž kroužků a labyrintů z náprav kolejových vozidel.
• Pevné indukční jádro uvnitř – ohřev s fixním induktorem uvnitř ohřívaného dílu. Vhodné pro ohřívání děr pro převodovky nebo díry v ložiskových domcích.
• Deskové indukční jádro – ohřívaný díl leží na indukční vodorovné desce a je zahřátý za velmi krátkou dobu na požadovanou teplotu. Vhodné pro lehké součásti.
• Flexibilní indukční jádro – flexibilní induktor je obtočen kolem ohřívaného dílu. Vhodné pro nesouměrné výrobky nebo pro extrémní rozměry

Příklad středofrekvenčního ohřevu
BETEX 3.0, 44 kW
Demontáž spojky z převodovky
Teplota: 100 °C
Potřebný čas: 7 minut

I správná demontáž ložisek má velký význam
Demontáž ložisek bývá často obtížnější než jejich montáž, protože na většině suchých úložných ploch je styková koroze.
Pro demontáž ložisek je rozhodující, zda má být vymontované ložisko znovu použito.
Jestliže ano, musí se při demontáži postupovat s největší opatrností. Ani v případě, že se už ložiska nebudou znovu používat, by neměla být způsobena žádná další poškození. Při vyšetřování příčiny poruchy ložiska pak není zřejmé, která poškození byla původní. V každém případě musíte zabránit poškození připojených součástí, zejména hřídele.
Podrobnosti k montáži a demontáži ložisek s válcovou i kuželovou dírou naleznete na webu www.coroll.cz v sekci PRO TECHNIKY, kde návštěvníci webu nacházejí užitečné rady, návody a další informace v přehledných článcích. Například velký prostor je zde věnován vedle problematiky montáže a demontáže ložisek také způsobům mazání ložisek a analýze jejich poškození.

Navíc v sekci KE STAŽENÍ naleznete velké množství odborných materiálů rozčleněných podle sortimentu, výrobců, případně i podle průmyslových oborů.
Společnost Coroll s.r.o. také vedle kvalitních ložisek, lineárních vedení, kuličkových šroubů a dalších strojních součástí dodává i nářadí pro montáž a demontáž. p

www.coroll.czKalendář akcí

<<  Srpen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..