Google překladač: English Deutsch

Ozvučovaná výroba může být součástí malé firmy s několika zaměstnanci, nebo, což je opačný případ, součástí velké či dokonce korporátní firmy. A zde již výbní prostory nemusejí být situovány pospolu, v jednom průmyslovém areálu, ale kdekoli po světě. I takový případ lze smysluplně, s nízkými náklady, ozvučit.

Která místa ozvučovat?

Firemní komplex, s přihlédnutím na rozdělení budov, hal a oddělení, si rozdělíme na zóny. V úvahu bereme provoz na směny a také „výskyt" zaměstnanců. Např. v kantýně nemusí hrát hudba mimo její otevírací dobu. Také přihlížíme k povaze práce zaměstnanců. Zatímco administrativa potřebuje klidnější hudbu, výrobě klidně dopřejeme něco rozvernějšího.

kvyroba-ustredna m

Také se zamyslíme nad hlášeními. Kdo může hlásit, kdy a kam? A nejenom „kdo", tedy „lidské" hlášení, ale také „co", protože hlášení se dají automatizovat a aktivovat přímo z technologie výroby (emergenční automatizovaná hlášení). Za automatizované hlášení si také představme oznámení o začátku směny atp. Každopádně tyto úvahy nás navedou k rozhodnutím, kde potřebujeme osadit další reproduktory a jak je rozzónovat.

Jaké reproduktory?

Máme-li stanoveny zóny, určíme polohy a typy reproduktorů. A také jejich hlasitosti. Český výrobce Dexon zde nabízí pomocnou ruku – návrh ozvučení a konzultace zdarma.

Zatímco administrativa použije reproduktory instalované do podhledu, výroba volí nejčastěji reentrantní reproduktory. Svou povahou zvuku nejsou zbytečně maskovány hlukem strojů, a tak hlášení je dobře rozumět i při nutné vyšší hlasitosti. Dalším přínosem je možnost jejich nasměrování – mají úzkou směrovou charakteristiku. Tu mají i tzv. zvukové projektory, ty ale již nemají tak velkou citlivost, hodí se proto na nákladové rampy, sklady a klidnější prostory. Zvukové projektory se hodí i pro reprodukci hudby.
Vždy ozvučujeme místa, kde jsou zaměstnanci, zbytečně „neplýtváme" reproduktory tam, kde nikdo nechodí. Ozvučujeme místa, kde je obsluha strojů nebo uličky ve skladovém systému (zvuk zbytečně nesměrujeme na uložené palety).

Když je firma pouze v jednom areálu

Je-li firma s výrobou v jedné budově, či v komplexu propojených budov, máme topologicky jednodušší situaci.
Vystačíme-li se třemi zónami, jejíž počet můžeme samozřejmě rozšířit díky posilujícímu zesilovači, zvolíme rozhlasové ústředny Dexon JPA 1xx6. Větší model rozhlasové ústředny JPA 1504 disponuje šesti zónami. A připojit můžeme i přepážkové mikrofony ve vrátnici, recepci, nebo u ředitele. „Umí" volbu zón, takže hlášení můžeme směrovat jen do určité části podniku.


kvyroba ustrednaModerní řešení – IP Audio – ozvučení po datech.
Je řada společností, které mají jednotlivé výroby, sklady a prodejny v různých městech. Hlášení i přehrávání hudby je potřeba řešit centrálně.

Vývoj v rozhlasových ústřednách jde ale stále kupředu. Tím nejmodernějším řešením ozvučení, je ozvučení digitální, po datech, Dexon IP Audio, v počítačové síti LAN, nebo dokonce po internetu (WAN). Provede se to tak, že v centrále firmy stanovíme stále běžící počítač (server), který bude, celou technologii Dexon IP Audio řídit a automatizovat. Na jednotlivá oddělení, ale také i na jednotlivé pobočky, a to kdekoli na světě, rovnou instalujeme IP výkonové zesilovače, nebo IP rozhlasové ústředny, a tyto připojíme do internetu.

Co se týče funkčnosti, můžeme vysílat hlášení, hudbu z playlistů, internetová rádia a to vše samozřejmě i plánovat. Také lze zachytávat běžný zvuk z počítače (jeho zvukové karty), to např. přehráváte-li Spotify nebo Youtube v prohlížeči. Samozřejmě nechybí správa uživatelů a jejich rolí. A ze specialit tu máme přístroje pro automatizaci hlášení na základě průmyslové technologie a encodery či dekodery audio a datových signálů.

kvyroba ipA nakonec: Jakou hudbu vlastně přehrávat?
Přehrávání hudby pro zaměstnance má dva úskalí. Tím prvním je fakt, že dříve nebo později se Mp3 soubory nebo rádia oposlouchají. Hudební kulisa už nebude tak zajímavá, bude známá a vznikne potřeba přeladit rádia nebo stáhnout jiné Mp3. Tudíž nastávají mezi zaměstnanci dohady, co vlastně poslouchat a komu se co líbí.

Druhým úskalím je zákonná nutnost platit autorské poplatky a je jedno jestli posloucháte FM rádio, internetové rádio nebo Mp3 soubory. Oba problémy řeší služby streamování hudby, znělek a reklam Dexon InStore Radio Lite. Hudební podkres je tvořen "dál a dál" automatem, takže se neoposlouchá, a nemusíte platit autorské poplatky OSA a Intergramu.

www.dexon.czKalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..