Google překladač: English Deutsch

Stroje i lidé spolu komunikují různě, tak jako existují různé jazyky, kterými lidé hovoří, tak také existují i mezi zařízeními nejrůznější komunikační linky a protokoly. Některé jsou standardizované, některé se vyvinuly živelně, někdy se jedná o firemní standardy.

papouch-01

Stejně jako ve světě lidí jsou potřební tlumočníci a překladatelé, tak ve světě strojů jsou potřebné konvertory komunikačních linek a protokolů. Velké množství převodníků dodává jejich tradiční výrobce – společnost Papouch s.r.o. Následující text je stručným přehledem možností těchto konvertorů podle typu rozhraní a požadované funkce.

 

RS232, RS485, RS422

Pro tyto dlouho užívané linky dodává Papouch převodníky UC485, které umožňují široké nastavení, a tak vyhoví velkému množství aplikací. Pokud je třeba změnit i protokol, je možné použít datový procesor PROCONV, nebo víceportový TRITON. Někdy je potřebné linku jen galvanicky oddělit, pak jsou k dispozici oddělovače UC232 (pro RS232) a CQ485 (pro RS485/422). Pokud je třeba linku prodloužit, lze použít sadu LD232, nebo pro bezdrátový přenos moduly Z-linx.

USB

Na noteboocích i stolních počítačích se již dávno vytratilo rozhraní RS232. Lze to ale řešit vhodnými převodníky. Levným převodníkem USB na RS232 je typ SL232, stejnou funkci, ale v průmyslové podobě a s galvanickým oddělením má SB232. Je-li potřebná linka RS485, lze použít SB485, nebo víceportový SB8485.

Používá-li se rozhraní USB pro připojení k nějakému většímu zařízení, je velmi vhodné jej oddělit. K tomu je určen USB izolátor UH401 nebo galvanicky oddělený USB-HUB

Pro prodloužení omezeného dosahu USB je k dispozici zařízení SX-3000 (prodloužení po síti LAN) nebo M2 (prodloužení po optice).

papouch-02Převodník PiiGAB (M-Bus-Ethernet)

Ethernet, optika

Obliba Ethernetu pro přenos dat stále roste. Je skoro všudypřítomný a tak je jeho použití pro komunikaci mezi zařízeními velmi vhodné. Pro převod linek RS232, RS485 a RS422 jsou určeny malé a snadno použitelné převodníky GNOME. Jejich funkce je zcela transparentní, přenášená data nejsou nijak ovlivněna.

Je-li třeba data při konverzi také zpracovávat (to je poměrně běžné, neboť klasické sériové linky a Ethernet se velmi liší), je možné použít datové procesory EPROCONV. Speciálním případem datového konvertoru je převodník TCP2RTU, který vzájemně převádí protokol MODBUS TCP na RTU.

K prodloužení dosahu sítě LAN jsou pak k dispozici převodníky řady EIS a EIR.

WiFi

K dispozici jsou převodníky WiGNOME, které se chovají podobně jako GNOME, ale používají standard WiFi. K dipozici jsou vždy se dvěma porty RS232 nebo RS485.

papouch-03Převodník UC485 (RS232-RS232/485)

M-Bus, Modbus, CAN, Wiegand

Uvedené linky sice nejsou tak univerzální, jako předešlé, ale ve specifických oborech jsou široce používané.

Linka M-BUS bývá často jako komunikační rozhraní na měřičích energií (plynoměrech, elektroměrech, měřičích tepla). Z těchto přístrojů se hodí k přenosu dat nejvíce Ethernet s připojením na Internet. Ke konverzi lze použít převodník PiiGAB dodávaný ve třech provedeních podle počtu měřičů.

Modbus RTU a TCP je rozšířeným protokolem přenášeným mnoha způsoby. Pro jeho přenos lze použít transparentní převodníky (GNOME485, UC485) nebo mezi sebou jeho varianty konvertovat převodníkem TCP2RTU.

Rovněž sběrnice CAN je specifická, ale široce využívaná ve vozidlech. Aby ji bylo možné připojit k počítači přes rozhraní a v něm například analyzovat přenášená data, je dodáván převodník USB2CAN.

Wiegand je protokol, který se používá při přenosu dat z bezkontaktních karet a různých klávesnic. Aby tato zařízení bylo možné připojit do jiných sběrnic, jsou vyráběny převodníky Wie232, Wie485 a WieETH. První dva převádějí protokol Wiegand na sériové linky, WieETH pak přímo na Ethernet.

Uvedené příklady ukazují jen malou část převodníků linek, běžně jsou dodávány i jiné převodníky, které pracují s daty podle konkrétní aplikace. Podrobný přehled a výběr dle komunikační linky a rozhraní najde zájemce na stránkách www.papouch.com. Všechny převodníky je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici dodavatele jsou připraveni poradit s jejich aplikací.