Google překladač: English Deutsch

Obec Rusava z Kroměřížska opět získala prvenství ve využití solární energie. „Pomyslný titul Solární mistr ČR na čele souhrnné kategorie pro všechny systémy a všechna sídla zůstal i letos dosud nepřekonané Rusavě, druhé místo opět Božímu Daru z Karlovarska a třetí i letos Pístině z Jindřichohradecka,“ stojí letos v oficiální tiskové zprávě Solární ligy České republiky. Rusava za obhájení titulu vděčí zejména solárnímu systému na koupališti, jehož kolektory reprezentují 540 metrů čtverečních, což je nejvíc v zemí.

rusava_1.jpg

Soutěž organizuje po vzoru Německa občanské sdružení Liga ekologických alternativ za podpory Státního fondu životního prostředí a některých firem z oboru. Letos se jí účastnily na čtyři stovky sídel
Kolektory v Rusavě přišly na osm milionů korun, z nichž obec musela polovinu zaplatit ze svého, na druhou získala státní dotaci. Kolektory dokážou vyhřát vodu až na 29 stupňů Celsia, a to významně zvýšilo atraktivitu koupaliště v klínu podhorských lesů.
To však není jediné místo, kde ohřívá vodu slunce. Druhým je místní škola, kde kolektory ohřívají vodu pro školní jídelnu. Ani to však není všechno. Škola používá také tepelná čerpadla, která berou teplo z hlubin země a školu vytápějí.
Autor: Ing. Václav Matys

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news