Google překladač: English Deutsch

Energetická Skupina ČEZ vynaložila v loňském roce více než 460 milionů Kč na podporu výzkumu a vývoje. Samotný ČEZ investoval do výzkumu a vývoje více než 197 milionů Kč. Ústav jaderného výzkumu Řež a.s., který je členem Skupiny ČEZ, vynaložil téměř 260 milionů. Další prostředky věnovaly regionální energetické společnosti a další firmy ze Skupiny ČEZ.

cez1.jpg

 "Masivní finanční angažovanost celé Skupiny ČEZ v této oblasti potvrzuje náš dlouhodobý důraz na vědecký výzkum, technický vývoj a podporu inovativnosti. Prostředky plynuly výhradně do českých institucí," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman a dodal: "Naším cílem je stát se lídrem na trhu s elektřinou ve střední a jihovýchodní Evropě a i tato podpora je jedním z prostředků, jak cíle dosáhnout a být o krok před konkurencí."
Nejširší záběr měla ze strany ČEZ podpora výzkumu a vývoje v oblasti jaderné energetiky. V rámci toho se uskutečnil program sledování a hodnocení vlivu Elektrárny Temelín na životní prostředí.  Dále se prováděl například aplikovaný výzkum v oblasti životnosti zařízení, vznikla odborná studie posuzující vliv provozu jaderné elektrárny v Dukovanech na řeku Jihlavu a řada dalších.
ČEZ podpořil i některé výzkumné studie vznikající v rámci programů ministerstva průmyslu a obchodu. Jednalo se například o vypracování studie nového jaderného zdroje pro energetiku České republiky či o výzkumný projekt zajištění dlouhodobé životnosti a zvýšené efektivnosti provozu jaderných elektráren v ČR.
Mezi hlavní aktivity ČEZ v oblasti výzkumu a vývoje v klasické energetice patřily vypracování studie o spoluspalování biomasy s uhlím v elektrárnách Dětmarovice a Chvaletice, výzkum aplikace metody snižování oxidů dusíku ve spalinách Elektrárny Dětmarovice či vypracování studie na posouzení vlivu kontaminace energosádrovce pilinami a jeho použitelnosti při výrobě cementu.
Ústav jaderného výzkumu Řež prováděl například výzkum zajištění dlouhodobé životnosti, efektivnosti a bezpečnosti reaktorů VVER provozovaných v ČR. Další projekty se týkaly nových jaderných zdrojů pro energetiku či výzkumu v oblasti bezpečnosti a obrany. Poznatky, které takto ÚJV Řež získává, jsou využívány především ve prospěch Skupiny ČEZ a dále Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Správy úložišť radioaktivních odpadů, Ministerstva obrany ČR, ale i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci projektů OECD. Výzkumy ÚJV Řež se rovněž uplatňují při výrobě radiofarmak pro specializovanou léčbu.

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news