Google překladač: English Deutsch

Ve školicím středisku společnosti PRIMA BILAVČÍK, s.r.o. proběhl odborný workshop s prezentací nové generace multisenzorového CMM programu WinWerth8. V rámci workshopu naši odborníci seznámili účastníky hlavně s výhodami, které přináší nová generace multisenzorového CMM programu WinWerth8. Jedná se o počítačem podporované měření (CAM), počítačem podporovaná inspekce (CAI) a nová metoda optického snímaní 3D-PATCH. Část workshopu byla také věnována výhodám počítačové tomografie – nedestruktivnímu testování, o které v dnešní době velmi razantně vzrůstá zájem.

prima bilavcik obr2

Naše společnost bude ke konci roku jeden počítačový tomograf vlastnit, konkrétně se jedná o přístroj od společnosti Werth.

Jméno Werth je od roku 1951 synonymem špičkové kvality a preciznosti na poli souřadnicových měřicích technologií. Společnost sídlí v Giessenu, který leží uprostřed regionu s dlouhou tradicí výroby kvalitních měřicích přístrojů, mechaniky a optiky. Produkce se rozšířila z klasických měřicích projektorů standardní konstrukce pro dvou a tříosé měření na špičkově zdokonalené až 5osé souřadnicové měřicí zařízení s několika senzory, jako jsou optika, otočná optika IP 40T, laser, plošný laser LLP, dotekový snímač, rentgenový snímač CT atd.

První den workshopu byl obecně zaměřen na „úzké" místo ve výrobních podnicích, jelikož v dnešní době spousta těchto podniků utrácí nemalé finance na rozvoj systémů pro tvorbu 3D CAD modelů, které definují design a vlastnosti výrobků, ovšem nepřenášejí tuto efektivitu do kontrolních a inspekčních systémů. Konstruktéři jsou poté nuceni vytvářet 2D výkresovou dokumentaci z 3D modelů. Dle tištěných výkresů je pak prováděna rozměrová kontrola 3D dílců se zdlouhavým zadáváním nominálních hodnot a tolerancí (GD&T) definovaných ve výkresové dokumentaci. Udržování a změny ve výkresové dokumentaci vyžadují značné úsilí a velké množství opakování.
Měli bychom si uvědomit, že převážná většina dnešní inspekce je prováděna pomocí kontaktní metrologie ke stanovení rozměrů kontrolované součásti. Kontaktní metrologie zahrnuje veškeré postupy od jednoduchých ručních měřidel až po souřadnicové měřicí stroje (CMM). Tento typ měřicích strojů vyžaduje přímý kontakt s měřenou součástí a rychlost snímání je přibližně jeden bod za sekundu. Díky tomuto pomalému a neefektivnímu způsobu snímání nedochází k výraznému urychlení inspekčního procesu.
Právě díky softwaru WinWerth pro CAI/CAM odstraníme nutnost vytváření 2D výkresové dokumentace a tím se ušetří stovky hodin práce odborného personálu. Vzhledem k možnostem přímého řízení multisenzorového souřadnicového měřicího stoje pomocí 3D-CAD modelů lze zlepšit výkonnost a zvýšit přesnost inspekce. 3D-CAD Online/Offline programování CMM umožní vytváření automatických měřicích programů bez nutnosti zdlouhavého navádění senzorů pomocí řídicí páky joystick panelu. Programování lze připravit ještě před započetím samotné výroby. To zajistí, že ihned po započetí výroby je připravena inspekční rutina. Tato vlastnost může zvýšit kapacitu měření a zvýšit propustnost, což napomůže k rychlému navrácení investice.

Werth TomoScope® HV 500
Již koncem tohoto roku se v naší firmě objeví nové měřicí zařízení – počítačový tomograf (CT). Konkrétně se bude jednat o přístroj Werth TomoScope® HV 500, který svým konceptem zapadá do rodiny 3D multisenzorových souřadnicových strojů. Moderní technologie CT byla vyvinutá z lékařských a armádních přístrojů a přináší rapidní zvýšení efektivnosti. Proces komplexního vyhodnocení složitých geometrií je až 50× rychlejší oproti běžnému souřadnicovému stroji.

Využití přístroje předpokládáme především pro služby externího měření. Z hlediska kvality výstupu a rozměrů měřeného dílu nemá v naší republice tento nový stroj konkurenci, jsme si tak jisti, že najde široké uplatnění. Nabídneme svým zákazníkům komplexní rozměrovou kontrolu veškerých geometrií dle norem ISO1101/ASME14.5. Dále měření vnitřních geometrií a nedosažitelných prvků – nedestruktivní měření (např. skryté hrany, nedotoky, vnitřní deviace). Stroj také umí detekci a analýzu materiálů, trhlin, bublin, vměstků a separaci materiálů dle hustoty. Samozřejmostí je 3D-komparace nominálních a aktuálních dat jako 3D-zobrazení odchylek sítě bodů vůči CAD-modelu a také vytváření CAD-dat z měřené sítě bodů –reverzní inženýrství. Možná je také kombinace měření s výpočtovou tomografií a dalšími senzory v jedné měřicí sekvenci pomocí software WinWerth.

www.merici-pristroje.cz

prima bilavcik obr1

prima bilavcik obr3Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..