Google překladač: English Deutsch

olympiadaEnergetika budoucnosti, akumulace energie, smart grids, elektromobilita, alternativní zdroje, obchodování s elektřinou, úspory i management – to je výběr témat, na něž se letos zaměřil třetí ročník Energetické olympiády. Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií proběhla on-line. I v době uzavřených škol tak studenti získali příležitost hlouběji porozumět vybraným oblastem energetiky a možnost konzultovat své dotazy nebo nápady s profesionály z oboru. Do celostátního klání se přihlásilo přes 800 studentů z celé České republiky. Zvítězili studenti Gymnázia J. S. Machara z Brandýsa nad Labem – Jan Černohorský a Šimon Šustek. Letošní ročník byl výjimečný, nejen díky výkonům soutěžícím, ale i celkovým průběhem akce. Vládní opatření přijatá s cílem zabránit šíření COVID-19 organizátory, partnery i soutěžící postavila před nové výzvy. „O možnost soutěžit jsme studenty nechtěli připravit," vysvětluje autorka projektu Adéla Holasová. „Na nové podmínky jsme tedy rychle zareagovali změnou formátu a celou soutěž převedli do on-line prostředí. Přednáškový blok mentorů tak například nahradila edukativní videa, která studentům zůstala dostupná i po skončení soutěže a finalisté zase neprezentovali své soutěžní projekty před publikem a porotou, jako v předchozích letech, ale tvořili videa," dodává.

Do prvního kola se 6. 11. 2020 i přes dočasné uzavření škol zapojilo 274 týmů ze všech krajů ČR. 75 % tvořili studenti gymnázií, 16 % studentů bylo ze středních průmyslových škol a zbývajících 9 % soutěžících se rozdělilo mezi ostatní vzdělávací instituce. Do finále postoupilo 25 nejlepších týmů.

Finále bylo zahájeno 11. 11. 2020 a vyvrcholilo 13. 11. 2020 vyhlášením vítězů v přímém přenosu. V průběhu tří finálových dnů soutěžící zpracovávali své závěrečné
video-prezentace. Oporou při tvorbě projektů byli studentům profesionálové – mentoři z řad partnerů, na něž se soutěžící mohli obrátit s dotazem nebo s žádostí o konzultaci prostřednictvím komunikační platformy Slack. Porota hodnotila odbornou úroveň projektu, technickou proveditelnost, ale i ekonomickou náročnost, originalitu řešení a úroveň prezentací.

olympiada 2Nejlépe si vedli studenti z Gymnázia J. S. Machara z Brandýsa nad Labem – Jan Černohorský a Šimon Šustek. Za svůj návrh aplikace pro úsporu energie v domácnosti „Energofit – Fitness tracker pro Vaši fakturu za energii" získali první místo. Na druhém místě se s projektem „Vertikální vodní turbíny v místech s nižším průtokem" umístili Jan Grünseisen, Štěpán Šrajer a Jakub Šimůnek z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové. Třetí místo s tématem „Praktické využití technologie 3D tisku v energetice" získali soutěžící Aleš Horák, Pavel Kubiš a Jan Kalina ze Střední průmyslové školy v Třebíči. Speciální cenu generálního partnera, společnosti ČEPS, letos obdržel tým, který se zaměřil na inovativní řešení akumulace energie – Petr Laštovička, Martin Pinkas a Petr Hrnčíř z Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov.

Konkurence byla veliká, stejně jako motivace zvítězit. Týmy, které obsadily nejvyšší příčky, získaly kromě finanční odměny i zajímavé věcné ceny: 3D tiskárny, drony, GoPro kamery, stabilizátory pro mobilní telefony, a v neposlední řadě i možnost dostat se na jakýkoliv bakalářský program FEL ČVUT v Praze nebo bakalářský program Silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika na FEKT VUT v Brně bez přijímacích zkoušek. Účast v olympiádě bude rovněž ohodnocena bonusovými body při sestavování pořadí uchazečů pro studijní programy FEI VŠB-TUO: Elektroenergetika, Projektování elektrických systémů a technologií.

Soutěž před třemi lety založila Adéla Holasová, absolventka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Společnost ČEPS na projektu spolupracuje v roli generálního partnera již od prvního ročníku. „ČEPS se dlouhodobě věnuje podpoře technického vzdělávání v České republice. Velmi nás proto těší, že můžeme být už třetím rokem součástí formátu, který spojuje svět teorie s praxí a studenty s profesionály," potvrzuje ředitelka sekce HR a korporátní vztahy Diana Procházková. „Nejedná se o klasickou vědomostní soutěž. Energetická olympiáda klade důraz na aktuální témata rezonující energetickým sektorem, kreativitu, týmovou práci, schopnost studentů pracovat se zdroji a rozvíjet kritické myšlení. A právě v tom spatřujeme největší přínos projektu," uzavírá Diana Procházková.

ČEPS, a. s.
Akciová společnost ČEPS působí na území České republiky jako výhradní provozovatel přenosové soustavy (elektrická vedení 400 kV a 220 kV) na základě licence na přenos elektřiny, udělené Energetickým regulačním úřadem podle Energetického zákona.
Udržuje, obnovuje a rozvíjí 43 rozvoden se 77 transformátory, z nichž některé jsou určeny pro převádění elektrické energie z přenosové do distribuční soustavy, a vedení s napěťovou hladinou 400 kV o délce 3 780 km a 220 kV o délce 1 737 km.
V rámci elektrizační soustavy České republiky poskytuje ČEPS, a. s., přenosové služby a služby spojené se zajištěním rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase (systémové služby).
Společnost ČEPS je začleněna do evropských struktur. Zajišťuje přeshraniční přenosy pro export, import a tranzit elektrické energie. ČEPS, a. s., se také dlouhodobě aktivně podílí na formování liberalizovaného trhu s elektřinou v ČR i v Evropě. Více informací naleznete na www.ceps.cz.Kalendář akcí

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..