Google překladač: English Deutsch

Firma Conrad Electronic přišla na počátku 90. let s inovativním designem malého, žlutého, ručního, digitálního multimetru, který měl ambice pokrýt široký rozsah měření napětí a odporu a základní rozsah proudu. Přístroj VOLTCRAFT 90S zaujal nejen bastlíře a hobisty, ale celkem slušně se ujal i v profi sféře pro svoji jednoduchost a dobrou cenu.

conrad 04

Voltcraft tehdy inspiroval množství plagiátorů a kopie „žlutého pentajpu" se vyráběly a prodávaly ještě dlouho potom, co Voltraft již přešel k novějším modelům. Modely procházely designovou i technickou inovací, žlutá byla vystřídána šedou, A/D převodníkům přibyly bity, zobrazení vzrostlo z 2 000 na 3 400 digit. A zlepšila se i ergonomie spolu s požadavky na bezpečnost.

conrad 01

Porovnání modelů

VOLTCRAFT 90S
– stejnosměrná a střídavá napětí do max. 500 V
– vstupní odpor 10 MΩ
– stejnosměrné a střídavé proudy do max. 200 mA
– odpory (rezistory) do 20 MΩ
– test vodivosti akusticky pro odpor < 40 Ω
– test diod: napětí max. 1,57 V
– AD převodník rozlišení 2 000 digit
– test LOG úrovně pro CMOS log. obvody

conrad 03

VOLTCRAFT VC86
– stejnosměrná a střídavá napětí do max. 600 V
– vstupní odpor 10 MΩ s možností přepnutí na 400 kΩ
– stejnosměrné a střídavé proudy do max. 340 mA
– odpory (rezistory) do 34 MΩ
– test vodivosti akusticky pro odpor < cca 35 Ω
– test diod: napětí max. 3,4 V
– AD převodník rozlišení 3 400 digit

Co ubylo, co přibylo
Původní Pentype měl navíc funkci vyhodnocování logické úrovně, kdy na třetí vstupní svorku bylo přivedeno Ucc napětí logického obvodu CMOS a logická úroveň byla jednoduše indikována LED, červená-HI a zelená-LOW. Využití této funkce bylo smysluplné pouze pro kontrolu statických stavů a u novějších modelů byla tato funkce opuštěna. Hlavní přepínač funkce měl 5 poloh a 2 přepínače byly ze shora. Tlačítka RH – ruční volba rozsahu a DH – data hold = přidržení naměřené hodnoty byla rovněž nahoře.
Na současném modelu vidíme, že se změnilo ovládání. Hlavní přepínač má nyní 4 polohy: OFF, napětí, odpor/test diody/test průchodnosti a proud. Tlačítko S je volba DC/AC nebo funkce odpor/test diody/test průchodnosti. Tlačítka RH a DH zůstala. Přibylo červené tlačítko, které dočasně sníží vstupní odpor voltmetru na 400 kΩ, který má svést fantomová napětí na vysoko impedančních částech měřeného obvodu.
Všechna tlačítka jsou nyní zboku poblíž hlavního přepínače. Co nám jistě neunikne, že přístroj se zvětšil a přibyla ochrana prstů před sklouznutím, která má zabránit nebezpečnému kontaktu s měřeným obvodem.
Také se výrazně zlepšil měřicí kabel, přibyl standardní měřicí „mínus" kabel s hrotem nebo krokosvorkou a „plusový" hrot je možno alternovat za tenký dlouhý izolovaný pro měření v obvodech. Plusem je nylonové pouzdro, se kterým je přístroj dodáván, kde nechybí ani kapsa na měřicí hrot a krokosvorku.

Co zůstalo
Zůstala základní myšlenka – filozofie přístroje. „Pentajp" VOLTCRAFT VC86 je stále jednoduchý, pohotový a přitom robustní přístroj s dostatečnou přesností, ovládaný palcem pravé ruky, takže levá může volně pracovat s „mínus" přívodem. Přístroj, se kterým pokryjete spoustu měřicích aplikací jak v hobby, tak při údržbě a opravách, a přitom se vejde do kapsy kalhot.

www.conrad.cz

 Kalendář akcí

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..