Google překladač: English Deutsch

Nové Město na Moravě na Žďársku získalo do průmyslové zóny nového investora. Společnost GCG International, spojená s čínským kapitálem, v ní letos postaví závod na výrobu elektroniky. Do jednoho roku zaměstná 60 lidí. Dalších 100 až 200 pracovních míst vytvoří do tří let. O prodeji pozemků pro novou firmu v úterý rozhodlo městské zastupitelstvo, řekl starosta Josef Sokolíček.
Investor koupí 10.000 metrů čtverečních pozemků. "Vzhledem k podpoře zaměstnanosti je zatím prodáváme za 100 korun," uvedl starosta. Skutečně vytvořená pracovní místa radnice vyhodnotí za pět let. Pokud záměr nebude naplněn, podniku za pozemky naúčtuje dalších 100 korun. Nový závod bude vyrábět komponenty k počítačům, čističe disků a další elektronické přístroje. Uplatnění v něm najdou muži i ženy.
Na Novoměstsku je nyní bez práce skoro 1000 lidí, zhruba 10,5 procenta práceschopných obyvatel. Míra nezaměstnanosti téměř o jedno procento převyšuje průměr okresu. Lidé také obtížněji hledají práci. Na jedno volné pracovní místo na Novoměstsku připadá 40 uchazečů; průměr Žďárska je poloviční.
"Vznik nových 300 pracovních příležitostí by mohl míru nezaměstnanosti snížit až o dvě procenta," řekla mluvčí žďárského úřadu práce Eva Sekorová. Podle ní již úřad s investorem jednal i o možnosti státního příspěvku na nová místa.
Podle Sokolíčka výroba nepoškodí životní prostředí ve vyhlášené rekreační oblasti Novoměstska. "Je zde nejčistší ovzduší z celé republiky. Investora, který by ho ničil, bychom sem nepustili," podotkl.
Dvouhektarovou průmyslovou zónu město dostalo od těžebního podniku Geam Dolní Rožínka a muselo v ní odstranit staré ekologické zátěže. Vstupem čínských investorů se zřejmě zaplní. Pro podnikání je ve městě vyčleněna další lokalita s pěti hektary.