Google překladač: English Deutsch

Automobilka Volkswagen Group ve své motorárně v Salzgitteru integrovala průmyslové robotické rameno od dánského výrobce Universal Robots do sériové výroby. Lehký robot UR5 je instalován v oddělení montáže hlav válců a zajišťuje zde manipulaci s citlivými žhavicími svíčkami. Jedná se o prvního robota určeného pro spolupráci s lidmi použitého ve skupině Volkswagen Group. Díky integrovanému bezpečnostnímu módu může šestiosé robotické rameno spolupracovat přímo s lidmi bez použití ochranných prvků. Významně tak přispívá k optimalizaci zdravých pracovních procesů.

UR5

Výrobní závod automobilky Volkswagen v Salzgitteru se rozprostírá na ploše 2,8 milionu čtverečných metrů a patří mezi největší továrny na výrobu motorů na světě. Přibližně 6 000 zaměstnanců zde každodenně vyrábí cca 7 000 zážehových a vznětových motorů ve více než 370 provedeních. 3–16válcové motory jsou určeny pro různé modely a značky vozů patřících do skupiny Volkswagen Group. Automobilka nedávno instalovala průmyslové robotické rameno od dánského výrobce Universal Robots, které spolupracuje s pracovníky v oddělení montáže hlav válců a má na starost vkládání žhavicích svíček do hlav válců.

Vzhledem k integrovanému bezpečnostnímu režimu (splňujícímu normu EN ISO 10218) může průmyslový robot pracovat v těsné blízkosti lidí. Je vybaven kolaborativním uchopovačem, který splňuje bezpečnostní požadavky normy ISO/TS 15066, jež stanovuje specifikace pro roboty spolupracující s lidmi. Z tohoto důvodu bylo možné robota integrovat do výrobní linky bez potřeby dodatečných ochranných prvků.

„Zavedením ergonomického uspořádání pracovišť bychom chtěli zamezit dlouhodobému zatěžování našich zaměstnanců ve všech oblastech naší působnosti. Díky instalaci robotů bez ochranných prvků mohou zaměstnanci pracovat ruku v ruce s robotem. Robot se tak stává pomocníkem při výrobě a může ulevit zaměstnancům od ergonomicky nepohodlné práce," vysvětluje Jürgen Häfner, projektový manažer v závodě Salzgitter automobilky Volkswagen.

Projekt byl realizován před více než dvěma roky v úzké spolupráci s Faude Automatisierungstechnik. Dva pracovníci ve výrobě, kteří měli dříve společně na starost montáž žhavicích svíček do hlav válců, by nyní neměli být tolik zatěžováni. Doposud museli ve shrbené poloze vkládat žhavicí svíčky do stěží viditelných otvorů v hlavách válců.

Ruku v ruce s robotickým kolegou
Tuto operaci nyní přebírá lehký šestiosý robot UR5 od firmy Universal Robots. Opatrně uchopuje citlivé žhavicí svíčky, které jsou opatřeny speciálním separačním systémem, a vkládá je do obtížně přístupných otvorů. Zaměstnanec potom zajistí upevnění žhavicích svíček a izolaci hlavy válce, které jsou nezbytné před dalším výrobním krokem. Díky přímé spolupráci s robotem, vykonávajícím funkci asistenta, může tyto činnosti pracovník provádět ve vzpřímené, zdravé poloze. Je tak schopen neustále dohlížet na celý proces a v případě potřeby rychle zasáhnout.

„Jsme rádi, že se nám úspěšně podařilo realizovat tento nebývalý projekt, a zároveň nás těší, že naši roboti přispívají k optimalizaci ergonomických pracovních procesů," uvedl Thomas Visti, viceprezident a obchodní ředitel Universal Robots.

„Cíle projektu se podařilo splnit díky soustředěné a konstruktivní spolupráci mezi společností Volkswagen a naším partnerem Faude Automatisierungstechnik."

UNIVERSAL ROBOTS A/S
Universal Robots je dánský výrobce průmyslových robotů. Firma byla založena v roce 2005 s cílem vyrábět robotické systémy dostupné pro všechny. Vyvinula proto lehčí, flexibilnější a ekologicky přívětivější robotické rameno, jehož představení způsobilo na trhu s průmyslovými roboty bez nadsázky revoluci. Doposud totiž tomuto odvětví dominovaly velké, těžké a drahé roboty. Universal Robots vyvinula a uvedla na trh robotická ramena určená pro snadnou automatizaci monotónních a těžkopádných průmyslových procesů, která zároveň přispívají k vyšší efektivitě operací. Díky tomu je možné zaměstnat lidi jen tam, kde vytvářejí skutečnou hodnotu. Universal Robots má přibližně 100 zaměstnanců. Veškerý vývoj a výroba probíhají v dánském městě Odense.

Více informací o Universal Robots najdete na stránce: http://www.universal-robots.com/GB/Press.aspx

UR5 VW

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..