Google překladač: English Deutsch

Nejdelší štoly v Evropě, které se nacházejí ve Štramberku na severní Moravě, se v rámci Dnů evropského dědictví opět otevřou veřejnosti. Pokusné štoly zde byly vybudovány v šedesátých letech minulého století a v České republice jsou skutečně ojedinělým pracovištěm, které umožňuje simulovat výbuchy v důlních dílech, dlouhých chodbách, v prostorách různých průmyslových odvětví a tak podobně.

IMG 3907


Návštěvníci budou moci nahlédnout dovnitř tří zkušebních štol, seznámit se se zkouškami a výzkumem, jenž se zde provádí, a na vlastní oči uvidí i to, že nejen uhelný prach, hliník, ale třeba i mouka nebo cukr mohou za určitých podmínek vybuchnout. Den otevřených dveří v pokusných štolách ve Štramberku (odloučené pracoviště ostravské společnosti VVUÚ, a.s.) proběhne v sobotu 12. září od 9 do 16 hodin. Areál pokusných štol se nachází na okraji katastru města Štramberka - v prostoru bývalého vápencového lomu (místní část Na Horečkách) a od zástavby města je oddělen terénními překážkami, které nejen zvyšují bezpečnost, ale částečně plní také úlohu protihlukové bariéry.
„Díky zkouškám v těchto školách jsme získali řadu poznatků, které výrazně ovlivnily vývoj protivýbuchové prevence. V uplynulých letech prošly štramberské štoly modernizací a staly se zdrojem informací i pro další oblasti průmyslu a dennodenního života," říká Ing. Libor Štroch, Ph.D., ředitel VVUÚ, a.s.
Celkem tři pokusné štoly jsou vyraženy v dobývacím prostoru lomu Kotouč. Toto v České republice unikátní pracoviště je schopno řešit v rámci výzkumné, zkušebnické a zakázkové činnosti problematiku jak v oblasti protivýbuchové prevence, tak v oblasti bezpečnosti a technologie trhacích prací. Proti přenosu nežádoucích tlakových účinků na okolí jsou štoly vybaveny hrázovými protivýbuchovými objekty.
,,V rámci dne otevřených dveří naší společnosti seznámíme návštěvníky s pokusnými štolami a se zkouškami, které zde děláme. Na své si samozřejmě přijdou laici i odborníci, kteří mohou na vlastní oči vidět výbušné projevy hořlavých prachů vyskytujících se v různých průmyslových odvětvích. Předvedeme vždy čtyři výbuchy různých druhů prachů s odlišnými navážkami podle konkrétního prachu od 2 kg až po 8 kg, a to vždy v dvouhodinových intervalech v 9, 11, 13 a 15 hodin." doplňuje program dne otevřených dveří Ing. Jakub Zdebski ze společnosti VVUÚ, a.s.
Srdečně zveme širokou laickou i odbornou veřejnost na zajímavou prezentaci tohoto pracoviště.
Bližší informace na tel. 596 252 300, sekretariát společnosti VVUÚ, a.s.

IMG 3908 rw

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news