Google překladač: English Deutsch

Letecké společnosti začínají na palubách dálkových letu nabízet přístup na internet. A už brzy bude z letadel zřejmě možné telefonovat i pomocí mobilních telefonů, což zatím nelze, napsal belgicky internetový list Trends.be.
"Je téměř jisté, ze už v blízké budoucnosti bude člověk na mobilu dosažitelný i ve výšce deseti kilometru," uvedl server. Letečtí konstruktéři, telefonní operátoři a vývojařské firmy spojili usíli, aby umožnili pasažérům používat moderní přístroje i v letadlech. Například německá společnost Lufthansa už nabízí na linkách z Mnichova a Frankfurtu do Chicaga, Los Angeles či Tokia možnost připojeni na internet. V prosinci na lince Kodan- Seattle podobnou službu zavedly i Skandinavian Airlines.
Výrobce letadel Boeing založil odděleni Connection by Boeing (CBB), které se zabývá právě vývojem a zavaděním internetu do letadel. System je založen na satelitni anténě, která je umístěna na střeše a pasažérům umožňuje běžně bezdrátové připojeni.
K přístupu je třeba kromě laptopu jen kreditní karta. Služba na dlouhých letech u SAS (více než šest hodin) stoji necelých 23 eur (tedy asi 700 korun). Spojeni sice není tak rychle jako v kanceláři, pro běžné operace však stačí. Jde s nim surfovat po webu, chatovat, poslouchat radia i volat pres internet.
Diskuse se teď vedou i o tom, kdy bude možné z letadel telefonovat z mobilu. I když konstruktéři i aerolinky už jsou připraveni, zatím se neví, jak bude vše ošetřeno v národních legislativách. Během letu z Bruselu do Říma letadlo překročí hranice nejméně čtyř různých zemí, a pro každou musí mít různé licence. Tato překážka by ale mela byt odstraněna do konce roku a pak už by nic mobilům v letadlech nemělo bránit, uvedl list.
Například norská telekomunikační společnost Telenor chce ve spolupráci s americkou firmou Arinc nabídnout službu, která se bude podobat současnému roamingu umožňujícímu s telefonem volat kdekoli ve světě bez dalších karet či kódů. "Cena bude určena jednotlivě pro kazdý let," uvedl ředitel Telenoru Bernt Fanghol.
Kolik služba bude ale přesně stát, zatím neřekl. Dá se vsak předpokládat, ze podobné jako je tomu u roamingu na zemi, bude telefonovaní z letadel poměrně drahé, dodal internetový server. ČTK