Google překladač: English Deutsch

V České republice se po letech oživuje poptávka po velkých industriálních prostorech. Ukazují to aktuální statistiky poptávky po podnikatelských nemovitostech agentury CzechInvest za tři čtvrtletí roku 2009.

„Zřejmě tu vidíme aktuální dopady odeznívajícího propadu ekonomiky – společnosti hledají možnosti jak ušetřit a konsolidují výrobu do jednoho prostoru,“ vysvětluje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

To potvrzuje Milan Kratina, vedoucí oddělení umístění investic agentury CzechInvest: „Zpomalení globální ekonomiky motivovalo k hledání úspor i ty společnosti, které k tomu dosud tolik důvodů neměly. Zdaleka nejde jen o to, že by Česká republika byla oproti většině starých zemí Evropské unie levnější zemí – máme tu připravené modernínemovitosti pro podnikání, zkušené zaměstnance i centrální polohu uprostřed EU, které dovoluje pohodlně dodávat na tradiční západní trhy i na rostoucí trhy na východ od našich hranic.“

„Mezi investory, kteří uvažují o České republice, je dnes největší zájem o Tachovsko a Stříbrsko v Plzeňském kraji,“ dodává Kratina. „Tato oblast má perfektní logistickou polohu, což už v minulosti povzbudilo řadu developerských společností k výstavbě nájemních hal, které jsou dnes připravené přijmout nové společnosti. Na region také zvlášť silně dopadlo zpomalení ekonomiky, což přineslo zvýšení nezaměstnanosti. Paradoxně právě proto se dnes o region zajímají noví investoři.“


Prohlubuje se důvěra investorů v ČR

Šest z deseti společností, které v prvním čtvrtletí roku 2009 přišly do České republiky, si pro svoje podnikání vybralo nájemní prostory. Přitom ještě před dvěma lety stejných šest z deseti investorů chtělo stavět vlastní budovy. Letos je to přitom poprvé, kdy nájem vyhledává víc investorů, než kolik jich chce stavět vlastní budovy. „V připravené nájemní budově můžete začít podnikat prakticky okamžitě a nemusíte se potýkat s velkou investicí do stavby nové nemovitosti.

Navíc to ale dokazuje že, zaprvé je u nás trh s podnikatelskými nemovitostmi už velmi vyvinutý, a za druhé – že investoři mají v Českou republiku stále větší důvěru, protože všeobecně platí, že čím mladší tržní ekonomika, tím víc společností chce budovy, ve kterých podnikají, raději přímo vlastnit,“ říká Rudyšarová.

„Stavba zbrusu nového závodu v průmyslové zóně bude trvat i víc než rok, což je pro investory opravdu dlouhá doba. Proto je důležité, aby kvalitně připravená zóna, která opravdu chce přilákat nové společnosti, měla připravené územní rozhodnutí a hotové rozhodnutí EIA pro předpokládané investory, a tím veškeré lhůty zkrátila,“ doporučuje Kratina.

V posledních letech také mírně stoupá podíl investorů, které pro své podnikání hledají opuštěný brownfield připravený k regeneraci. Jejich počet je ale stále relativně nízký. Za první tři čtvrtletí letošního roku bylo takových firem devět procent. CzechInvest proto už bezmála před dvěma lety spustil na adrese www.brownfieldy.cz Národní databází brownfieldů. Ta je volně dostupná každému zájemci a obsahuje podrobné informace o 355 brownfieldech napříč celou Českou republikou.

Agentura CzechInvest připravila v prvním pololetí letošního roku nabídky nemovitostí přesně na míru požadavkům celkem 87 zájemců o podnikání v České republice. Databáze, ze které CzechInvest nemovitosti nabízí, v současné době zahrnuje přes tisíc průmyslových zón, business parků, technologických a vědeckotechnických areálů nebo kancelářských prostor v celé České republice. I tato databáze je při splnění základních požadavků na kvalitu, kterou investoři vyžadují, otevřená všem, kteří chtějí své podnikatelské nemovitosti prostřednictvím agentury CzechInvest novým investorům nabídnout.Ty nejlepší nemovitosti pro podnikání České republiky 19. listopadu 2009 ocení agentura CzechInvest. Devátý ročník soutěže Podnikatelská nemovitost roku navíc přinese novinku v podobě ocenění pro nejlepšího Industriálního agenta roku – získá ho tým, který vloni zprostředkoval nejvíc kvalitních a úspěšně dokončených nájemních a akvizičních transakcí s investory z oblasti zpracovatelského průmyslu, opravárenských center a center sdílených služeb nebo výzkumu a vývoje.

Vyhlašované kategorie:

* Průmyslová zóna s největším ekonomickým přínosem
* Brownfield roku
* Podnikatelská nemovitost s největším přínosem pro inovace a výzkum
* Průmyslový park s největším ekonomickým přínosem
* Industriální agent roku
* Zvláštní ocenění pro manažera podnikatelské nemovitosti

Soutěž pořádá agentura CzechInvest spolu se Sdružením pro zahraniční investice AFI. Mohou se jí zúčastnit ty nemovitosti, jejichž příprava se uskutečnila v průběhu roku 2008 nebo na kterou v daném období oznámil investici alespoň jeden investor z oblasti zpracovatelského průmyslu, strategických služeb nebo výzkumu a vývoje.

Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..