Google překladač: English Deutsch

Ultrazvukové vyšetřovací přístroje se vyskytují téměř v každé ordinaci. Sonografie umožňuje sledovat vývoj nenarozeného dítěte, odkrývá žlučové kameny a rozpoznává různé druhy tumorů. Právě u včas rozpoznaného tumoru hrají ultrazvukové vyšetřovací metody velmi důležitou roli, neboť mohou včas např.zabránit rozšíření rakoviny prsů u žen. Zvláště pak 3-D sonografie hraje v této oblasti nezastupitelnou roli, umožňuje totiž přesně stanovit např. strukturu tumoru, jeho chování a také prokrvení.

I když je technologie 3-D sonografie známá již delší dobu, nevýhodou této technologie je vysoká finanční náročnost, která se pohybuje podle názoru odborníků až kolem 50 000 eur. V úzké kooperaci se softwarovou firmou MedCom se podařilo vědeckým pracovníkům Franhoferského Institutu – vývojové skupiny TEG (Technologie Entwickungs- Gruppe) nabídnout lékařům zajímavou variantu úpravy jejich 2-D sonografických vyšetřovacích přístrojů.

Vědci zmíněného institutu vyvinuli nový systém, pomocí něhož se dá běžný 2-D ultrazvukový vyšetřovací přístroj snadno přestavět za cca 400 eur přestavět na 3-D sonograf. Podstata tohoto malého zázraku je skutečnost, že vědci osadili konvenční ultrazvukové sondy snímači zrychlení, které exaktně určují její pozici a orientaci. Pomoci vyvinutých algoritmů rekonstruují specialisté ze získaných dat kvalitní 3-D obraz.

Zpracoval podle tiskové zprávy Ing. Václav Matys