Google překladač: English Deutsch

Věda a technický pokrok jdou od pradávna ruku v ruce, přičemž utvářejí a mění světové dějiny. Aplikováním vědeckých poznatků do praxe přispívá k tomuto procesu svým dílem i technologická společnost 3M, jejíž výrobky usnadňují práci tisícům lidí. Které z jejich inovací v posledních pěti letech nejvíce ovlivnily český průmysl?

3m-VHB-paska


„Poznatky, ke kterým docházíme v našich inovačních centrech, umíme aplikovat do praxe. S jejich přínosy se široká veřejnost setkává každodenně, ať už v dopravních prostředcích, v budovách, u lékaře nebo u předmětů běžné spotřeby," říká Radoslaw Kaskiewicz, generální ředitel 3M pro Českou Republiku, Slovensko a Maďarsko.


Rychlejší a výkonnější broušení
Laika by asi nenapadlo, že lepšího broušení lze dosáhnout tak malým detailem, jako je přesné tvarování každého zrna, které tvoří brusný materiál. Díky unikátní technologii přesně tvarovaného zrna ubírá 3MTM CubitronTM II materiál velmi rychle, efektivně a s menším přítlakem. To významně šetří čas a zkvalitňuje výsledek. Navíc se brusivo nezahřívá, a tudíž neovlivňuje barvu podkladového materiálu. Své uplatnění nachází v mnoha podnicích v segmentu zpracování kovů. Mezi největší odběratele v České republice patří i velké výrobní závody automobilek, či dodavatelé jednotlivých komponent pro automobilový průmysl. „Například výroba ozubených kol převodovek klade na brusivo ty nejvyšší nároky," vysvětluje Petr Raboch ze 3M.


Materiál, který snižuje hmotnost
Se skleněnými mikrokuličkami 3M se lze běžně setkat například v plastových výliscích světlometů u osobních automobilů. „Používají se totiž jako komponenta při výrobě nejrůznějších plastových výrobků, kde je jejich hlavní funkcí odlehčení materiálu při zachování pevnosti a tuhosti. To je zejména v dopravě jedna z klíčových vlastností," říká Petr Raboch. Druhou významnou funkcí skleněných mikrokuliček 3M je jejich schopnost tepelně izolovat. Z toho důvodu se používají i v nátěrových hmotách, které poskytují tepelně izolační ochranu budovám. A právě energetická (ne)náročnost budov je jedním z důležitých faktorů komerčního úspěchu realit.

 

3M Glass Bubbles


Pevnější bez viditelných spojů
Oboustranně lepicí akrylová páska VHBTM dokáže v některých aplikacích nahradit běžně používaná lepidla. Díky své všestrannosti totiž nalézá široké uplatnění. Pevnost, rychlost aplikace a odolnost vůči vnějším vlivům jsou hlavními přednostmi, pro které si získala oblibu ve výrobě. Kromě toho se VHBTM pásky používají i ve stavebnictví. „V České republice byly s jejich pomocí postaveny některé kancelářské budovy, nebo vnější konstrukce stanice metra. Znají je i vlastníci outdoorových kamer, kteří je využívají pro bezpečné uchycení aparátu na přilbu nebo kapotu vozu," doplňuje Petr Raboch.


Možnost v práci volně dýchat
Stavební dělníci, chemici, zemědělci, farmaceuti a spousta dalších profesí se denně spoléhají na respirátory 3M™ Aura™ 9300+. Tyto prostředky díky svým unikátním vlastnostem zajišťují účinnou ochranu dýchacích orgánů v odvětvích průmyslu, kde jsou pracovníci vystaveni částicím prachu či netěkavým kapalinám, přičemž poskytují i notný komfort. Mezi hlavní vylepšení oproti běžným respirátorům patří výdechový ventil 3M™ Cool Flow™, který zvyšuje pohodlí při nošení v horkém a vlhkém prostředí a při těžké fyzické práci.
„Během vývoje nových respirátorů 3MTM AuraTM jsme s těmito prostředky chodili do posilovny a běhali po závodních oválech, s jediným cílem. Dokázat produkt navrhnout tak, aby 100% fungoval i při těžké fyzické práci a jeho nošení se nestalo martyriem. Třešničkou na dortu bylo studování japonského umění origami, díky němuž jsme schopni produkt dodávat v unikátním úsporném a hygienickém balení," líčí jeho tvůrce, John Bryan ze 3M.


Lepší a bezpečnější výhled při svařování
Rychlejší a bezpečnější práci s obráběním kovů mohou svářeči a svářečky vykonávat díky kuklám Speedglass. Ty primárně zajišťují ochranu zraku a celého obličeje, přičemž ve speciální úpravě mohou chránit i dýchací ústrojí a prostřednictvím integrované přilby temeno hlavy. Pryč jsou časy, kdy si svářeč v jedné ruce držel ochranný štít a druhou pracoval. Volné ruce, širší průzor a vylepšené barevné podání jsou dalšími výhodami, které se snoubí v designově zajímavých kuklách. „Speedglass už se dnes staly synonymem pro svářecí kukly," potvrzuje Jiří Kolařík ze 3M.

Jsou to malé detaily, které ve výsledku dokáží ovlivnit velké věci. Rychlejší výrobu, nižší náklady, vyšší kvalitu nebo prostě jen radost z dobře odvedené práce mají na svědomí produkty se stejným jmenovatelem – 3M.

http://3Minovace.cz

 

3m-Cubitron-detailKalendář akcí

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..