Google překladač: English Deutsch

Pojem tablet se v poslední době vžil pro označení dotykové obrazovky na prohlížení internetu. Ovšem dříve než první iPad a jeho obdoby od jiných výrobců spatřily světlo světa, existovaly již tablety úplně jiného druhu – ovládací zařízení pro grafické editory.

alza-01

Přestože se pro mnoho grafiků a návrhářů jedná o nenahraditelná zařízení, nejsou příliš v povědomí široké veřejnosti a pro svoji vysokou cenu byly dlouhou dobu pouze luxusním vybavením specializovaných pracovišť. Samozřejmě i dnes jsou ty nejlepší grafické tablety velmi drahé, ale existují i cenově dostupné a přitom plně použitelné varianty.

K testování jsem si od firmy Alza zapůjčil Tablet Wacom Bamboo 3 Pen & Touch a Genius EasyPen M406, jedná se o tablety značně odlišné a není účelem recenze je vzájemně srovnávat. Ani jeden ze zmíněných tabletů není určen pro profesionální grafické použití, tomu odpovídal i způsob testování, které se zaměřilo na tablet jako alternativní polohovací zařízení pro ovládání různých aplikací, včetně například internetových prohlížečů, správy pošty a samozřejmě i grafických editorů.

Wacom Bamboo 3 Pen & Touch

Firma Wacom je v tomto segmentu naprostou špičkou a tomu odpovídá i dílenské zpracování tabletu. Perfektní design, vynikající ergonomie, vedle standardních dvou tlačítek na peru nabízí tento model i 4 funkční tlačítka na podložce. Všech 6 tlačítek se dá díky dodanému softwaru velmi snadno a intuitivně naprogramovat. Z hlediska vybavení mám výhradu k nedostatečné délce dodávaného USB kabelu. Pro připojení k PC mimo váš stůl je nezbytné dokoupení delšího kabelu.

Zásadní originální vlastností Bamboo Pen & Touch je kombinace touchpadu a tabletu ovládaného perem. Na obě funkce jsem si rychle zvykl a po čase je střídal naprosto přirozeně. Pro brouzdání na internetu či třídění fotografií mi plně vyhověla práce prsty na podložce, pro exaktnější práci při úpravách fotografií nebo dělání pořádku v mailech přišlo na řadu pero. Přepínání mezi funkcemi je snadné – pomocí jediného (vámi zvoleného) tlačítka. Také považuji za podstatné zdůraznit zásadní kvalitativní rozdíl mezi ovládáním miniaturních touchpadů, které známe z notebooků, a zde použité aktivní plochy 147 × 92 mm. Práce s grafikou by vydala na dosti obsáhlou kapitolu, pro potřeby této krátké recenze se spokojme s tím, že v tomto oboru všechny tablety Wacom vynikají a tento model rozhodně není výjimkou. V grafických editorech je s tímto tabletem prostě radost pracovat. Tablet umožňuje i psaní textu, s touto funkcí jsem se příliš nesblížil a dávám přednost psaní na klávesnici, využití tabletu v této oblasti vnímám spíše jako roztomilou hříčku.

Wacom Bamboo 3 Pen & Touch je vynikající nástroj, který by mi časem mohl zcela nahradit myš. Jeho ovládání je díky střídání práce prsty a perem příjemné a nezatěžuje ruku tolik jako práce s myší.

Cena s DPH: 2 199 Kč.

alza-02

Genius EasyPen M406

Tento zástupce tabletů Genius je rovněž určen širokému spektru uživatelů, kteří nejsou přímo specializováni na práci s grafikou. Pohybujeme se v cenové kategorii do 1 000 Kč, čemuž odpovídá i vzhled a zpracování zařízení. Přesto na svých nových modelech Genius, mezi něž EasyPen M406 patří, velmi zapracoval, představil zde například pero, které nevyžaduje napájení (takto fungují všechna pera Wacom, ale u této značky jde o vítanou novinku). Díky pogumované části se pero velmi příjemně drží a dobře se ovládají obě tlačítka na peru umístěná. Rád bych také vyzdvihl kvalitní povrch aktivní plochy, po níž se pero pohybovalo velmi hladce a přesně. Práci ve všech aplikacích usnadňují programovatelná tlačítka a především rolovací kolečko v němž jsem našel užitečného pomocníka, mrzela mne jeho výrazná "plastovost" vnímatelná dotykem i poslechem. Moje největší výtka směřuje k "dvojkliku". I přes snahu nastavit si optimální prodlevu, se mi podařilo úspěšně "dvojkliknout" vždy až na 3. až 5. pokus. Nakonec jsem si pro tento úkon raději přímo naprogramoval jedno z tlačítek.

I přes určité výhrady je poměr cena/výkon u tabletu Genius EasyPen M406 velmi dobrý. Osobně bych tento tablet použil jako výborný ovládací doplněk v některých aplikacích, zejména pro práci s fotografiemi a grafikou.

Cena s DPH: 999 Kč.

alza-03

Tomáš Trojan, redaktor T+T
Tablety zapůjčeny z Alza.cz

 

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..