Google překladač: English Deutsch

V zahraničí, ale i u nás způsobují sprejeři svými „uměleckými díly“ velké škody. Odhaduje se, že v samotné SRN činí tyto škody ročně kolem 200 milionů eur. Ilegální graffiti na omítkách soukromých i veřejných budov a plastových stěnách tak škodí nejen ekonomicky, ale i esteticky. Zdá se, že počínání sprejerů bude brzy, alespoň v jedné oblasti odzvoněno. Německá firma DEGUSSA AG, Düsseldorf, uvedla na trh pod označením “PLEXIGLAS SOUNDSTOP Anti Graffiti“ zušlechťovací činidlo, které je transparentní, nastříká se na protihlukové plotny z polymetylmetakrylátu (PMMA) a tím je zajištěna dlouhodobá ochrana proti sprejerům.

grafiti_1.gif

Tenký nános propůjčuje protihlukovým stěnám dodatečnou ochranu proti poškrábání a navíc na základě extrémně nízké povrchové energie zcela blokuje vytváření barevných graffiti a jiných „uměleckých děl“.
V těchto nežádoucích případech sprejerská barva na podkladu vůbec neulpívá, maximálně vytváří drobné kapky, které mají jen velmi malou adhezi. Čištění takto „ozdobených“ ploch je velmi snadné a to jako pomocí vysokotlakých čistících agregátů, nebo ručně, klasickými čistícími prostředky a to i po více týdnech.
Autor: Ing. Václav Matys

Kalendář akcí

<<  Září 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
24
252627282930 
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..