Google překladač: English Deutsch

Města Malacky a Žiar nad Hronom mohou být hrdá na to, že na jejich území vznikly prestižní architektonické projekty, a prokázat to oceněním v soutěži Stavba roku 2005. Základní škola Malacky - Jih získala nominaci na hlavní cenu Stavba roku a administrativní budově společnosti SlovALCO patří Cena vydavatelství Eurostav. Oba projekty uskutečnila společnost Skanska, která dvěma tituly oslavila Den stavebních podnikatelů. Organizátorem soutěže Stavba roku, kam bylo letos přihlášeno 27 staveb, je Sdružení pro rozvoj slovenské architektury a stavebnictví - ABF Slovakia.

Slovalco_1.jpg


"Jsme rádi, že tyto ceny potvrzují silné postavení Skanska v oblasti stavebnictví na Slovensku. Vnímáme je nejen jako ohodnocení kvality naší práce, ale i jako odraz důvěry investorů, kteří uskutečnění svých projektů svěřili právě nám," uvedl výkonný ředitel Skanska SK Ing. Daniel Bél.

Autorem projektu Základní škola Malacky - Jih je Ing. arch. Juraj Peterka. Výstavba školy začala v říjnu 2003, ukončena byla v krátkém čase, za necelých devět měsíců. Náklady na stavbu ze dvou třetin hradilo Ministerstvo školství SR a třetinu financovalo město Malacky. Pod architektonický návrh administrativní budovy SlovALCO, a.s. v Žiaru nad Hronom se podepsal Ing. arch. Michal Hanuščák. Objekt se začal stavět v březnu minulého roku, dokončený byl během sedmi měsíců. Investorem projektu je SlovALCO, a.s. Obě stavby uskutečnila divize Pozemního stavitelství Skanska SK.

Základní škola Malacky - Jih
Objekt sestává ze tří podlaží, nachází se zde 18 klasických a 4 speciální třídy s bezbariérovým přístupem pro děti se sníženou pohyblivostí. "Děti ze sídliště Jih už nemusí chodit do škol v centru města, které je vzdálené tři kilometry," konstatoval primátor města Malacky RNDr. Jozef Ondrejka. Jedná se o moderní a zároveň plně funkční objekt, který odpovídá vysokým evropským standardům. "Vnitřek plochy tvoří atrium s prosklenou střechou, takže žáci mají během přestávek nad hlavami oblohu. Na druhé straně jsme dopřáli i pedagogům - sborovna je velká přibližně jako dvě třídy a je celá prosklená, což umožňuje neustálý kontakt učitelů i žáků," dodal autor projektu Ing. arch. Juraj Peterka.

Administrativní budova SlovALKO, a.s.
Třípodlažní stavba má kruhový základ. Fasáda nadzemních podlaží je celoskleněná s hliníkovými lamelami a zohledňuje tak charakter stavby. Vnitřní průměr budovy je 32 metrů. "Stavba je zajímavá nejen svým architektonickým řešením, ale také tím, že je inteligentní. Všechny funkce - topení a osvětlení - jsou řízené počítačem. Například při vytápění se střídají úsporné režimy nastavené podle ročních období a stejně tak se střídá denní režim s nočním," dodal vedoucí stavby Ing. Ján Juračka. Celé první poschodí patří administrativním prostorám. "S výjimkou prosklených místností pro vedení je to jedna velká kancelář bez příček. Klimatizace zde funguje tak, že si ji jednotlivé sekce - skupiny stolů - mohou nastavit tak, jako jim to nejlépe vyhovuje," upřesnil Ing. Juračka.

Stavba roku 2005
Celostátní veřejná neanonymní soutěž, která se konala již pojedenácté, je vyhlašována pro všechny stavební projekty - novostavby včetně rekonstrukcí, realizované na území Slovenska. Podmínkou účasti v soutěži je dokončené stavební dílo, na něž bylo vydáno kolaudační rozhodnutí s nabytím platnosti v období od 1. dubna 2004 do 31. března 2005.
Odborná porota letos udělila pět nominací na hlavní cenu (bez udání pořadí), z nichž hlavní cenu, titul Stavba roku 2005, získala stavba letiště v Košicích. Porota udělila i Cenu primátora hlavního města SR Bratislavy a 9 dalších cen vyhlašovatelů soutěže: Ministerstva výstavby a regionálního rozvoje SR, Slovenské komory stavebních inženýrů, Slovenského svazu stavebních inženýrů, Svazu stavebních podnikatelů Slovenska, STU v Bratislavě, Stavební fakulty, Technického a zkušebního ústavu stavebního, n.o., Cenu Sdružení pro rozvoj slovenské architektury a stavebnictví - ABF Slovakia, Vydavatelství Eurostav, spol. s.r.o. a První stavební spořitelny, a.s.

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news