Google překladač: English Deutsch

Společnost Siemens nebude ani v letošním roce chybět mezi vystavovateli na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který se na brněnském výstavišti uskuteční 7. až 11. října 2013. Na stánku číslo 17 v pavilonu P Siemens představí své klíčové produkty z oblasti řídicích systémů a pohonů pro obráběcí stroje, součástí expozice bude také prezentace nabídky softwaru a služeb v oblasti řízení životního cyklu výrobků (Product Lifecycle Management - PLM). V centru pozornosti expozice Siemens bude především závodní monopost v současnosti nejlepší stáje mistrovství světa vozů formule 1 – Infiniti Red Bull Racing.

siem1

„Letos jsme se rozhodli poněkud pozměnit zavedenou tradici prezentace jednotlivých produktů a na veletrhu představíme ucelené systémy a koncepce z naší nabídky," vysvětluje Jiří Karas, ředitel obchodního úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje společnosti Siemens, a dodává: „V první řadě chceme návštěvníky veletrhu seznámit s naším systémem podpory odborného vzdělávání na středních a vysokých školách, který považujeme za mimořádný svým rozsahem, tradicí i významem. Z portfolia technologických řešení značky Siemens pak představíme řídicí CNC systémy Sinumerik 808D, 828D a 840D. Oblast pohonů pak budou reprezentovat vřetena naší dceřiné firmy Weiss Spindle Technology."

Kvalitní odborné vzdělání – sázka na budoucnost
V expozici bude prezentován formou nástěnného panelu koncept podpory technického vzdělávání společnosti Siemens. Základním pilířem vzdělávacího konceptu je partnerská spolupráce se středními a vysokými školami. V oblasti středního školství Siemens spolupracuje se SOU a VOŠ v Jičíně, SOU v Domažlicích a SOU v Mohelnici. K vidění bude mimo jiné audiovizuální prezentace všech tří odborných středních škol, jež jsou zapojeny do vzdělávacího projektu, a ukázka jejich systému výuky na obráběcích strojích.

Na úrovni vysokých škol pak po vzoru centrály koncernu v německém Erlangenu spolupracuje regionální společnost Siemens s katedrou Mechatroniky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, se kterou vybudovala Technologické a aplikační centrum (TAC) vybavené nejmodernějšími obráběcími stroji s řídicími systémy Siemens. V TAC byly například prováděny testy speciálních aplikací a konají se zde specializované workshopy a kurzy pro zákazníky i zaměstnance společnosti Siemens.

SinuTrain – výuka a testování bez rizika
Ani v letošním roce nebude na stánku společnosti Siemens chybět koutek technického vzdělávání v oblasti CNC s demonstrací funkcionality stroje i jeho pokročilých funkcí na počítači s výukovým softwarem SinuTrain. Tento software je plnohodnotnou verzí reálného řídicího systému Sinumerik, protože se na PC chová jako reálný stroj a slouží nejen školám, ale i výrobcům. Může totiž fungovat i jako alternativa pro technologickou přípravu výroby. Je možné do něj nahrát konkrétní strojní data, využívat standardní cykly a všechny další funkce. Plná licence výukového softwaru SinuTrain nabízí programovací prostředí pro všechny technologie, stejně jako řídicí systémy Sinumerik.

Siemens partnerem soutěže mladých programátorů
Stejně jako v minulých letech se společnost Siemens i letos stane partnerem soutěže mladých programátorů, která je určena studentům středních škol a v pavilonu A ji pořádá Svaz strojírenské technologie. V rámci podpory této soutěže Siemens vybaví soutěžní učebnu deseti pracovišti, na nichž budou v průběhu veletrhu řešit úlohy studenti, kteří si pro vypracování soutěžního zadání zvolili řídicí systém Sinumerik. Firma rovněž vítězům věnuje věcné ceny.

Sinumerik 808D – velký pomocník pro malé stroje
Siemens dále představí nejnovější přírůstek do rodiny řídicích CNC systémů: Sinumerik 808D. Jedná se o ekonomickou variantu řídicího systému určenou pro jednodušší tříosé stroje, jež přináší výhody CNC soustruhům a frézkám z nižší výkonnostní kategorie. Tento kompaktní a robustní systém poskytuje uživatelům kromě jednoduché obsluhy i mimořádné pohodlí. Názorné a vysoce výkonné CNC funkce přinášejí nový standard přesnosti obrobku a zkracují dobu obrábění. Společně s pohonem Sinamics V60 a servomotorem Simotics 1FL5 je Sinumerik 808D ideální CNC systém pro dolní hranici rozsahu výkonu. V budoucnu by měl nahradit stávající systém Sinumerik 802S pro standardní obráběcí stroje.

Jakožto řídicí systém na bázi ovládacího panelu přichází Sinumerik 808D se všemi potřebnými rozhraními (včetně PLC vstupů a výstupů) integrovanými do jednoho kompaktního zařízení, což značně zjednodušuje obsluhu. Ovládací panel je připojen pomocí jednoduchého USB portu typu plug&play a je vybaven stejně ergonomicky navrženým přepínačem jako CNC systémy nejvyšší řady. USB port na přední straně ovládacího panelu umožňuje použití externí USB paměti pro snadný přenos výrobních programů a nástrojových dat v každodenním provozu.

Hlavním rysem systému Sinumerik 808D je jeho jednoduché a intuitivní ovládání. Uživatelské rozhraní Sinumerik Operate Basic přichází s novou aplikací v podobě dialogového okna s názvem Sinumerik startGuide. To provede uživatele krok za krokem celým procesem nastavení stroje, čímž se minimalizuje čas potřebný na jeho uvedení do provozu. CNC počítá s přesností na 80-Bit-NanoFP, aby nedocházelo k chybám při zaokrouhlení. I když je Sinumerik 808D ekonomicky nejúspornějším členem produktové řady pro CNC obrábění, přesto je dodáván s inteligentním technologickým paketem MDynamics pro frézování, který umožňuje optimální kontrolu pohybu. Výsledkem je vyšší produktivita a současně vyšší kvalita povrchové úpravy.

siem2Sinumerik 828D a 840D – střední a high-end řada
Kromě novinky na poli CNC systémů Siemens ve formě mobilních tréninkových kufrů představí i své zavedené řídicí systémy Sinumerik řady 828D a 840D. S tímto uceleným portfoliem řídicích systémů je nyní schopen vyhovět požadavkům zákazníků z celého výrobního spektra – od malých výrobců, až po velké, plně automatizované závody.

Sinumerik 828D byl původně vyvinut pro asijský trh a sériové nasazení většího počtu systémů na jeden typový stroj. Je primárně určen pro kompaktní obráběcí stroje střední výkonnostní třídy, jako jsou výkonné soustruhy a frézky v dílenských provozech. Tento kompaktní číslicový systém zvládá náročné funkce typu CNC, jako například kinematické transformace a pokročilou správu nástrojového hospodářství. Řídicí systém je uložen v robustním operátorském panelu, v němž jsou integrovány funkce CNC, programovatelný automat, operátorské rozhraní, resp. odměřování a řízení pohybu šesti pracovních os stroje. Sinumerik 828D lze programovat plně dialogovým způsobem, ve vyšším programovacím jazyce i pomocí normy ISO, což umožňuje jeho použití kdekoli na světě.

Portfolio CNC systémů doplňuje high-end řada Sinumerik 840D určená pro řízení pohybu až 31 pracovních os obráběcího stroje a složitých CNC aplikací. Mezi jeho hlavní výhody patří špičková funkcionalita a mimořádný uživatelský komfort pro snadné nastavení a měření, maximální přesnost s víceosou kinematickou analýzou, korekce i těch nejmenších chyb za chodu stroje, perfektní řízení pohybu, vysoce dynamické pohony a dokonale přizpůsobené postprocesory se softwarem NX CAM značky Siemens PLM Software.

Vřeteno s výkonem 40 000 otáček
V expozici společnosti Siemens nebudou chybět ani produkty dceřiné firmy Weiss Spindle Technology GmbH. Na veletrhu bude vystaven nejnovější typ vřetena HSK-E40 a současně způsob jeho zapojení do systému, včetně nových enkodérů VS Sensorik. Vřeteno Weiss HSK-E40 se jako asynchronní elektropohon hodí na většinu typů obráběcích strojů, především však tam, kde je zapotřebí pohon s vyššími otáčkami. Právě v náročných podmínkách plně vyniknou jeho špičkové vlastnosti, především maximální rychlost 40 000 otáček za minutu. Vystavený model bude z provozních důvodů statický.

Siemens PLM Software – spojení s nejlepšími
Globální konkurence zkracuje životní cyklus výrobků a vyžaduje časté inovace i nižší náklady. Dodavatelé jsou nuceni vyvíjet stále komplexnější výrobky ve více variantách a s kratším cyklem od prvotní nabídky po dodání. Odpověď na tyto požadavky trhu přináší Product Lifecycle Management (PLM) software, který výrobním podnikům pomáhá optimalizovat procesy a zvyšovat efektivitu.

Obchodní jednotka Siemens PLM přináší v souladu s mottem „Chytřejší rozhodnutí, lepší výrobky" softwarové řešení pro všechna podniková oddělení – od plánování výroby, přes konstrukci, vlastní výrobu, prodej, až po zákaznický servis. Návštěvníkům veletrhu budou představeny softwarové nástroje NX (integrované řešení pro návrh, simulaci a výrobu), Teamcenter (světově nejrozšířenější PLM software pro správu dat) a Tecnomatix (virtuální ověření výroby a výrobních procesů).

Významným zákazníkem používajícím PLM softwarové nástroje značky Siemens je tým Infiniti Red Bull Racing, který již řadu let patří mezi nejlepší týmy mistrovství světa formule 1. Jeho dominance v prestižní automobilové soutěži světa je patrná především v posledních třech letech, kdy stáj získala prvenství jak v týmové soutěži Pohár konstruktérů, tak v individuální soutěži o mistra světa vozů formule 1 (všechny tři individuální mistrovské tituly získal německý pilot Sebastian Vettel). Stáj Infiniti Red Bull Racing využívá software NX pro vývoj svých závodních monopostů a Teamcenter pro správu dat. Expozice Siemens hostům veletrhu nabídne jedinečnou příležitost na vlastní oči spatřit závodní monopost stáje Infiniti Red Bull Racing v životní velikosti.

Součástí prezentace Siemens PLM Software bude také oficiální představení novinky Solid Edge se synchronní technologií 6, která je určena pro konstruktéry. Prezentace nové verze Solid Edge se uskuteční ve středu 9. října v sále 102 administrativní budovy, přičemž je nutná předchozí registrace na internetové adrese http://www.siemens.cz/plm.

siem3