Google překladač: English Deutsch

Na pražském výstavišti Letňany dnes poprvé veřejně vzlétlo létající kolo „Flying Bike". Jeho autorem je společnost Technodat spolu s partnery Evektor a Duratec, které zpočátku pouze virtuální prototyp navrhly výhradně pomocí 3D softwarového řešení firmy Dassault Systèmes. „Naší hlavní motivací při práci na projektu nebyl zisk nebo komerční zájem, ale splnění našich klukovských snů," uvedl Aleš Kobylík, člen řídícího výboru projektu a ředitel společnosti Technodat. „Prostřednictvím unikátního stroje jsme chtěli názorně ukázat možnosti českých firem a moderního průmyslového softwaru, jakým je platforma 3DEXPERIENCE společnosti Dassault Systèmes."

kolo1

Technologie Dassault Systèmes umožnily létající kolo virtuálně navrhnout a vyrobit i virtuálně testovat jeho vlastnosti ještě před existencí samotného fyzického prototypu. Všichni tvůrci „cyklistického vznášedla" bez ohledu na to, že jejich pracoviště byla od sebe vzdálená stovky kilometrů, neustále pracovali s identickým souborem dat. Po zvážení různých variant nakonec řešitelé projektu zvolili princip multicopteru. Hlavní síla potřebná pro vzlet kola nepochází od vztlaku na křídlech, jako u klasického letadla, ale od statického tahu šesti horizontálních vrtulí.

Zatímco softwarové nástroje zajistila společnost Dassault Systèmes, realizovaly projekt Flying Bike tři inovativní ryze české firmy. Poskytovatel 3DEXPERIENCE řešení Technodat zodpovídal především za vedení a koordinaci projektu, jeho harmonogram a rozpočet. Výrobce rámů jízdních kol Duratec poskytl rám, bezpečnostní kryty vrtulí a zároveň zajistil standardně nakupované komponenty kola. Inženýrská a konstrukční společnost Evektor spolupracovala při návrzích konceptů a jejich designu, při konstrukčním řešení některých funkčních skupin a vybrala vhodné pohonné jednotky, baterie a vrtule.

Vzlet létajícího kola Flying Bike se uskutečnil také díky laskavé podpoře akciové společnosti ABF, která poskytla prostory výstaviště PVA EXPO PRAHA pro testování létajícího kola i pro tiskovou konferenci.

Další informace o projektu najdete na webu www.designyourdreams.cz.

Základní parametry létajícího kola:
· Celkový výkon: 54 kW
· Pohon: 4× hlavní motor 10 kW, umístění v protiběžných párech vrtulí vpředu a vzadu v podélné ose; 2× stabilizační motor 3,5 kW, umístění na otočných konzolách po stranách kola
· Vrtule: hlavní vrtule pro statický tah, průměr 1 200 mm, max. otáčky 2 200/min, stabilizační vrtule o průměru 650 mm, kolem vrtulí kompozitové ochranné rámy
· Zdroj energie: sada Li-Pol akumulátorů o celkové kapacitě 50 Ah
· Rám kola: svařovaný díl z lehké slitiny (dural)
· Komponenty kola: standardně nakupované
· Rozměry: cca 3 800 mm (délka) × 2 500 mm (šířka) × 1 200 mm (výška)
· Hmotnost: 95 kg bez pilota
· Maximální vzletová hmotnost: 170 kg
· Předpokládaná doba letu: 5 min
· Předpokládaná doba jízdy: 30-50 min
· Maximální rychlost jízdy: 50 km/h

kolo2

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news