Google překladač: English Deutsch

Jeden z nejnovějších trendů v automobilovém designu je chromování ozdob, klik u dveří a jiných ozdobných detailů, které vozidlu dodávají luxusní vzhled vozidel vyšší třídy. Společnost SABIC Innovative Plastics představuje průlomové materiály, které byly optimalizovány pro chromování. Tyto specializované termoplasty třídy Cycoloy* and Cycolac*, jejichž důležitou vlastností je mimořádně nízké pnutí a dokonalá adheze ke kovové vrstvě, jsou určeny k tomu, aby pomohly výrobcům automobilů jednoduše zakomponovat do svých návrhů detaily zářící jako drahokamy. SABIC Innovative Plastics má s vedoucími OEM výrobci a dodavateli dlouhou tradici společné práce se snahou dosáhnout konkurenceschopných výhod díky novým možnostem v designu.

Odborníci společnosti SABIC Innovative Plastics provedli optimalizaci speciální třídy termoplastu Cycoloy z polykarbonátu/akrylonitril-butadien-styrénu (PC/ABS) a termoplastu ABS jak pro proces vstřikování, tak pro proces pokovování, aby bylo dosaženo vysoké kvality a vysoké produkce. To je obzvláště důležité vzhledem k relativně vysoké ceně chromování. Kromě toho se lze použitím pokovených plastových součástí vyhnout nákladům na sekundární operace včetně frézování a broušení nutných u celokovových součástí. Lehké plasty navíc snižují váhu vozidla, a tím zmenšují spotřebu paliva. A konečně plasty umožňují větší volnost v designu, než je tomu u tradičních kovů.

„Využití chromového efektu je vynikající způsob, jak dodat vozidlu luxusní vzhled a k tomu je v současnosti nejlepší cestou použití pokovených plastů – pro jejich snadné zpracování, úsporu na hmotnosti a volnosti v designu,“ řekl Dirk Noordegraaf, operations manager, Application Technology, SABIC Innovative Plastics. „Aby se napomohlo automobilovému průmyslu zvýšit oblibu chromového efektu s optimálními výsledky, pracuje společnost SABIC Innovative Plastics s místními zákazníky na vývoji materiálů, které přinášejí eleganci chromového efektu bez jakýchkoli problémů. S našimi termoplasty Cycoloy a Cycolac mohou návrháři vytvářet módní detaily, o které je mezi zákazníky zájem.“

Vlastnosti optimalizované pro náročný proces pokovování
Pochromování je nejen značně nákladný proces, ale může být také nesnadný z hlediska kvality. Protože povrstvené automobilové části, které jsou navrženy tak, aby přitahovaly pozornost, mívají vysoce lesklou a vysoce reflexní povrchovou úpravu, může i ta nejmenší vada vést k negativnímu dojmu z celého vozidla. Termoplasty Cycoloy CP8930 (s vysokou tepelnou odolností), Cycoloy CP8320 a MC1300 (se střední tepelnou odolností) a termoplast Cycolac MG37EP společnosti SABIC Innovative Plastics mohou napomoci tomu, aby v pokovovacích zařízeních docházelo k co nejmenším ztrátám, a snížit systémové náklady díky zvýšení produkce. Tyto materiály lze vstřikovat lépe, než podobné termoplasty, které jsou stálé za tepla; představují při nárazu speciální ochranu, která zajišťuje stálou adhezi chromové vrstvy; a jsou vytvořeny s mimořádně nízkým pnutím, aby bylo zajištěno rovnoměrné pokovení.

Materiály společnosti SABIC Innovative Plastics jsou výbornými kandidáty pro aplikace s pochromováním, jako jsou zevní a vnitřní ozdoby, stupačky automobilů, kryty kol, střešní mřížky a kryty zrcátek, které vyžadují pevnost, odolnost vůči nárazu a snadnou zpracovatelnost.

Selektivní pokovování
Použití dvou materiálů v jedné součásti, přičemž pokovení se provádí pouze na jednom z materiálů, je nedávno vyvinutý postup při pochromování. Společnost SABIC Innovative Plastics nabízí jedinečnou kombinaci materiálů, která je při pokovování vysoce selektivní. Když se kombinuje termoplast třídy Xylex* X7509 nebo X8409 se speciálními termoplasty třídy Cycoloy a Cycolac a jsou pochromovány, zůstane termoplast Xylex úplně bez jakéhokoli pokovení. To může vést u celé řady aplikací k mimořádné úspoře nákladů a k volnosti v designu, včetně pochromování které vypadá jinak ve dne a v noci, částečně pokovených log, tlačítek a jiných ozdobných prvků.

Termoplasty třídy Xylex jsou k dispozici průhledné, barevně průhledné a v neprůhledných barvách, včetně nejnovějšího automobilového trendu Piano Black. Všechny procházejí pochromovacím procesem beze změny barvy a bez snížení lesku.

Místní tým technických služeb
Kromě speciálních materiálů má společnost SABIC Innovative Plastics v celém světě zkušený tým technických služeb pro podporu zákazníků v celé řadě problémů, od návrhu nástrojů až k provedení pokovení.

Pro další informace o termoplastech Cycoloy a Cycolac společnosti SABIC Innovative Plastics, vhodných k pochromování, je možné navštívit webové stránky společnosti www.sabic-ip.com

Zpracoval Ing. Václav Matys