Google překladač: English Deutsch

Německá firma Rubicon Gummitechnik und Maschinenbau GmbH se specializuje na výrobu vytlačovacích strojů pro gumárenský průmysl. Po úspěšném vývoji vulkanizačního zařízení, které používá solnou lázeň k vulkanizaci pryžových profilů a zařízení na vulkanizaci silikonových směsí za pomoci infračerveného záření, si zmíněná firma vytyčila za úkol sestrojit vulkanizační zařízení, které by pracovalo za pomoci mikrovlnné techniky.

Výsledkem snažení vývojových pracovníků firmy rubicon je nový mikrovlnný tunel RC – MW 12/6, který byl vystavovaný na veletrhu K – 2007 v Düsseldorfu.

Využití tohoto tunelu vidí firma rubicon zejména při vulkanizaci profilů. Za pomoci mikrovln se polární molekuly materiálu rozkmitávají, což vede k prohřívání materiálu od jeho středu. Současně se na vnější povrch profilů přivádí horký vzduch. Tento způsob vulkanizace se hodí nejvíce na profily, které mají nerovnoměrný povrch, velké průřezy, nebo dutý profil.

Srdce celého, přibližně 7 m dlouhého zařízení tvoří 6 vodou chlazených magnetronů, které mají celkový výkon 12 kW. Ty vytvářejí potřebnou energii a jejich výkon se dá plynule regulovat v rozmezí 10 – 100 %, čímž se dosahuje vysoká flexibilita zařízení. Speciální přívod energie napomáhá účinně vytvářet zvláště homogenní pole, čímž je dosahováno velmi rovnoměrného prohřívání výrobku.

Dalším exponátem na veletrhu K-2007, který zde firma Rubikon vystavovala, byl Silikonextruder EEK 45, který je určený speciálně pro zpracovávání silikonových kaučuků. Tento vytlačovací stroj může vyrábět hadice, profily a oplášťovávat kabely. Pracuje s vysokým výkonem a nachází uplatnění v různých průmyslových odvětvích a zdravotnictví.

Zpracoval Ing. Václav Matys