Google překladač: English Deutsch

Vojenský program robotických systémů zažívá boom. Ten pocítila především společnost iRobot, která již několik let vyrábí průmyslové roboty, jež jsou aktivně využíváni např. americkou armádou. Tomu by tak mělo být i nadále. Totiž právě s americkou armádou pravděpodobně uzavře největší robotickou zakázku amerického kontinentu.

Společnost iRobot nyní provádí výzkumy mobility, samostatnosti i týmovosti robotů, kteří by měly v budoucnu nahradit živé vojáky a připravit USA na případnou robotickou válku. V dnešní době jsou vojenští roboti využíváni při speciálních operacích a ovládáni vždy přinejmenším dvěma vojáky, jejich přítomnost je tedy nezbytná. Ovšem v budoucnu by tomu mělo být jinak. Jeden voják na bezpečném místě by měl řídit činnost několika bezpilotních systémů na různých stanovištích v jedné síti. To by omezilo ztráty na životech a umožnilo bojovat z jakéhokoli místa světa. Tyto kolaborativní systémy by také měly poskytnout kolektivní a účinnou spolupráci podvodních robotů i robotů ze země a vzduchu.

Dalším prvkem, který by měl novou éru robotických vojáků podpořit, je umožnění robotům pracovat nezávisle. Semi-autonomní operace by měly naučit roboty plnit úkoly s omezeným lidským dohledem, tudíž myslet a jednat inteligentně. S tím úzce souvisí i vývoj autonomního chování a autonomní navigace. Dalším cílem společnosti iRobot je rozšíření platforem neboli nových způsobů práce robotů. Tyto platformy nabízejí nové robotické technologie, které transformují způsoby, jak s roboty pohybovat ve světě a komunikovat s jejich prostředím.

Americké velení se také dočká podpory interakce robota a člověka, která se týká velení, řízení a přímé interakce s roboty pomocí gest a řeči. Je důležité, jakým způsobem je informace prezentována uživateli a jak se data přenáší z bezpilotních systémů do situačního povědomí o poslání, proto můžeme vidět velkou snahu o stálý rozvoj i v této komunikační sféře.

Díky těmto čtyřem výzkumným sekcím by chtěl iRobot sestrojit roboty, kteří budou chytřejší, snadněji použitelní a schopnější. Především chce vyjít vstříc potřebám svých uživatelů a využít veškeré moderní technologie. Roboti společnosti iRobot se již v americké armádě v minulých letech osvědčily. V roce 2001 byl iRobot PackBot využit k prohledávání trosek WTC po útocích z 11. září a posléze k průzkumu Afghánských jeskyní.

Semi-autonomní iRobot PackBot s mapováním v reálném čase, pomocí Mapping Kit staví plány staveb a zjistí skryté nebezpečí, plní úkoly s větší účinností a menším rizikem.

 

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news