Google překladač: English Deutsch

Jarní část Robosoutěže určená pro žáky z druhého stupně základních škol a odpovídající třídy víceletých gymnázií měla kvůli velkému zájmu škol dvojí finále. Ve čtvrtek 19. dubna zvítězil tým Vrakoslav z Říčan a v pátek 20. dubna čekalo všechny zúčastněné velké překvapení: vítězem se poprvé v historii stal čistě dívčí tým Gbváci z Břeclavi.

cvut1

Letos měla všechna soutěžní robotická vozítka za úkol zcela autonomně projet trasu barevného bludiště od startu až do cíle. Poloha barevných polí se při tom v průběhu finále měnila. Navíc si museli roboti s sebou vézt lego kostičky a umístit je po jedné na každém druhém zeleném poli.

V konkurenci 97 týmů, které do obou finále nakonec dorazily (přihlášeno bylo 111), zvítězily následující dva:

  • Ve čtvrtek 19. dubna tým Vrakoslav ve složení Jan Doležil, Adam Hendrych a Jakub Šinták z Masarykova klasického gymnázia v Říčanech.
  • V pátek 20. dubna dívčí tým Gbváci ve složení Alena Gorčíková, Vu Hoang Anh a Elisabet Truhlářová z Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Břeclavi.

Technika je i pro holky!
Z celkového počtu 97 týmů byly v této kategorii Robosoutěže pouze dva týmy výlučně dívčí, některé další týmy pak byly smíšené. „Jde o první vítězství dívčího týmu v celé desetileté historii Robosoutěže. Ukazuje se, že neplatí stereotyp, že technika je jen pro kluky. Kromě týmu Gbváci byly letos dívky v této kategorii soutěže hodně vidět i jinde. Na druhém místě čtvrtečního finále se například umístil další tým s názvem Malenovické veverky se dvěma dívkami," říká hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

„O Robosoutěži jsem se dozvěděla před koncem minulého roku na YouTube. Tak jsme s kamarádkami ve škole vytvořily tým. Takový úspěch jsme nečekaly, některé komponenty v robotické stavebnici se chovají nepředvídatelně, a tak je to i hodně o štěstí," komentuje Alena Gorčíková z vítězného týmu Gbváci. Dívčí tým také jako jediný z pátečních účastníků přišel s atypickým řešením rozvážení kostiček po ploše – dívky zkonstruovaly speciální otáčivý zásobník.

Tým katedry řídicí techniky FEL ČVUT letos pořádá již 10. ročník Robosoutěže a mnozí z jejich vítězů se později stali studenty zdejšího oboru Kybernetika a robotika. Letošní Robosoutěž vyvrcholí v prosinci, kdy se utkají středoškoláci s univerzitními týmy. Design robotů bude přirozeně ještě sofistikovanější.

Další detaily o akci najdete na webových stránkách www.robosoutez.cz nebo www.facebook.com/robosoutez

cvut2Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news